FANDOM


Zasady ogólne Edytuj

 1. Centrum Społeczności to centralne miejsce komunikacji pomiędzy polskojęzycznymi użytkownikami Fandomu, służące do wymiany doświadczeń i uzyskania wsparcia od innych edytorów. Jest oficjalnym, polskojęzycznym, siostrzanym projektem Community Central.
 2. Edytując wiki należy przestrzegać ogólnych reguł netykiety jak i zasad opisanych poniżej.
 3. Publikowanie spamu, wandalizmów, treści obraźliwych lub wulgarnych jest na wiki zabronione.
 4. Z uwagi na charakter wiki, będącej przede wszystkim platformą komunikacji, nie jest ona dobrym miejscem na publikację artykułów w głównej przestrzeni nazw. Do publikowania pytań, próśb i uwag służą odpowiednie kanały komunikacji, opisane poniżej.
 5. Nad całą zawartością Centrum Społeczności czuwają lokalni administratorzy oraz polscy helperzy.
 6. Nad poszczególnymi aspektami Centrum Społeczności dodatkowo czuwają również moderatorzy:
  • moderatorzy treści – zajmują się utrzymaniem porządku na stronach pomocy, w tworzonych blogach oraz przesyłanych plikach;
  • moderatorzy dyskusji – zajmują się utrzymaniem porządku na czacie, forum, tablicach użytkowników, w komentarzach oraz innych formach dyskusji na Centrum Społeczności;
  • moderatorzy czatu – zajmują się utrzymaniem porządku na czacie.

Komunikacja Edytuj

 1. Głównymi kanałami komunikacji na Centrum Społeczności są:
  1. Forum
  2. Czat
  3. Strony wsparcia
  4. Tablice wiadomości
  5. Blogi
 2. Podstawowym kanałem komunikacji jest forum. Komunikacja przy pomocy czatu jest szybsza (dlatego w pilnych sprawach może być lepszy), ale na forum prawdopodobieństwo uzyskania wyczerpującej odpowiedzi jest znacznie większe (osoby najlepiej zorientowane w danej kwestii mogą być w danym momencie nieobecne na czacie). Ponadto odpowiedź uzyskana na forum pozostaje na stałe widoczna, dlatego może być przydatna również dla innych osób.
 3. Blogi służyć powinny jako narzędzie do dłuższych wypowiedzi. Krótkie pytania kierowane powinny być na Forum. Informacje o sobie dodać można na własnej stronie użytkownika.
 4. Wszelkie wiadomości, o ile nie zostały podpisane automatycznie, powinny zostać podpisane przez autora ręcznie, poprzez dodanie czterech tyld – ~~~~

Czat Edytuj

 1. Czat może służyć zarówno do udzielania pomocy, jak i do integracji użytkowników. Ważniejsza jednak jest pomoc - nie należy przeszkadzać, gdy ktoś czeka na odpowiedź na swoje pytanie.
 2. Staraj się kierować pytanie do ogółu, nie do jednej osoby. Jeśli inni też znają odpowiedź, uzyskasz ją szybciej. Jeśli tak nie jest, nic nie tracisz.
 3. Nie naruszaj netykiety, w szczególności nie spamuj, nie flooduj i nie wywołuj kłótni. Psucie atmosfery to coś, czego nie chcemy nade wszystko.
 4. Bądź przyjaźnie nastawiony do osób, które wchodzą na czat po raz pierwszy. Każdy przez to kiedyś przeszedł.
 5. Czat Centrum Społeczności z reguły nie jest dobrym miejscem na reklamę swoich wiki. Możesz oczywiście pochwalić się swoim dziełem, ale nie bądź uciążliwy.

Forum Edytuj

 1. Dodając wątek na forum staraj się możliwie precyzyjnie określić tytuł. Wątki zatytułowane „Pomocy!” lub „Czemu?” nie ułatwiają zrozumienia problemu.
 2. Opisując problem na wiki, podaj link do niej. Większość problemów związanych z edycją łatwiej rozwiązać mogąc je zobaczyć osobiście.
 3. Zanim założysz nowy wątek, sprawdź czy odpowiedzi nie znajdziesz na stronach wsparcia, stronach pomocy lub w archiwum forum.
 4. Odpowiadając na wątek staraj się być cierpliwy i odnoś się do innych użytkowników z szacunkiem.

Przesyłanie plików Edytuj

 1. Centrum Społeczności nie jest przechowalnią plików.
 2. Przesłane pliki powinny znajdować zastosowanie na stronach wsparcia, takich jak Centrum Społeczności:Slider czy Centrum Społeczności:Spotlight, na stronach pomocy lub służyć powinny do zobrazowania opisywanego problemu lub prośby.
 3. Dopuszczalne jest przesyłanie plików w innym celu, np. do zastosowania na stronie użytkownika, jednak w ilościach mieszczących się w granicach rozsądku.
 4. Strony przesyłanych plików zawierać powinny odpowiedni szablon licencji (nawet jeśli brak jest informacji o stanie prawnym pliku) i powinny być dodane do odpowiedniej kategorii.

Strony pomocy Edytuj

 1. Centrum Pomocy zawiera strony dostępne na wszystkich polskojęzycznych wiki poprzez wspólną pomoc.
 2. Głównym celem stron pomocy jest ułatwienie edytorom dotarcia do poszukiwanych przez nich informacji związanych z edytowaniem i prowadzeniem wiki.
 3. Strony pomocy można swobodnie edytować. Jeśli zatem widzisz literówkę lub zdezaktualizowane informacje, nie bój się ich poprawić.
 4. Część stron pomocy to tłumaczenia ich angielskojęzycznych odpowiedników. W ramach możliwości, Centrum Pomocy zawierać powinno tłumaczenia wszystkich istotnych stron, pochodzących z angielskojęzycznego, siostrzanego projektu.
 5. Obrazy dodawane do stron pomocy dodane zostać powinny do odpowiedniej kategorii.