Centrum Społeczności
Advertisement
Ta aplikacja nie jest już wspierana
Nie będziemy dodawać do niej nowych funkcji oraz możemy naprawiać tylko poważne błędy.

Ponadto:

 • Ankiety nie są wspierane
 • Skórka mobilna jest przestarzała, co może powodować problemy z wyświetlaniem
 • Aplikacje społeczności zostały usunięte w grudniu 2019 roku

Czy wiesz, że około połowa wizyt w Fandomie pochodzi z urządzeń mobilnych? Aby wesprzeć ten ruch mobilny, oferuje ujednoliconą aplikację dostępną na systemy iOS oraz Android, a także indywidualne aplikacje społeczności na Androida, aby uczynić treść bardziej przystępną dla użytkowników korzystających z urządzeń mobilnych.

Aplikacja (01).png

Czym są aplikacje społeczności?

Aplikacje społeczności zestawem darmowych aplikacji na Androida (wersja 5.0 i nowsze). Aplikacje dla iOS są obecnie niedostępne, ale zostaną przywrócone wkrótce. Zostały one zastąpione przez ujednoliconą aplikację FANDOM. Zapewniają one szybki, mobilny dostęp do treści twojej wikii, która jest zarządzana przez ciebie! Aplikacje umożliwiają społeczności posiadanie optymalnego obrazu i formatu dla urządzeń mobilnych, więc twoja wiki jest czytelniejsza, a także łatwiej się po niej poruszać i ją odkrywać.

Możesz pobrać aplikację dla swojej społeczności z Google Play Store.

Ekran główny twojej aplikacji

Ekran główny aplikacji

Po pobraniu i uruchomieniu aplikacji po raz pierwszy, zobaczysz krótkie podsumowanie funkcji aplikacji. Następnie pojawi się ekran główny.

Na samej górze znajdziesz pasek zawierający przycisk wyszukiwania oraz (tylko na Androidzie) przycisk otwierający menu aplikacji. Za pomocą tego menu możesz zapraszać znajomych, odnajdywać inne społeczności Fandomu oraz zmieniać ustawienia aplikacji.

Poniżej górnego paska znajdziesz pokaz slajdów przygotowany przez administratorów społeczności. Dalej znajdują się statystyki dla tej społeczności. Zawierają całkowitą ilość artykułów, obrazów i filmów na wiki. Następnie zobaczysz treść społeczności podzieloną na kategorie. To też jest zarządzane przez administrację społeczności.

Jeśli społeczność ma włączone Dyskusje, znajdziesz również link do nich i podgląd kilku popularnych postów. To dobre miejsce, aby być na bieżąco z nowościami dotyczącymi tematu, który cię interesuje.

Nawigacja po treści

Głównym celem aplikacji społeczności jest udostępnienie fanom artykułów, obrazów i filmów z interesującej ich społeczności. Treść jest zorganizowana według kategorii, które istnieją na wiki, gdzie ona się znajduje (z reguły to pl.nazwa-społeczności.wikia.com). Treść ta jest organizowana przez administrację danej społeczności.

Jeśli jesteś adminem i chcesz się dowiedzieć jak zarządzać treścią w aplikacji swojej społeczności, zobacz stronę Aplikacje społeczności dla administratorów.

Na ekranie głównym aplikacji znajdziesz też pasek nawigacyjny oraz główne ekrany Dyskusji, artykułów i filmów danej społeczności. Możesz użyć tego paska, aby szybko nawigować między różnymi sekcjami społeczności.

Pasek nawigacyjny

Pasek nawigacyjny zniknie wraz z przewijaniem w dół, ale pojawi się jak zaczniesz przewijać z powrotem do góry. Zawiera linki do:

 • ekranu głównego aplikacji;
 • Dyskusji (tam gdzie są włączone);
 • popularnych i polecanych artykułów, wraz z opcją otwarcia losowego;
 • filmów posortowanych według popularności oraz daty dodania;
 • wieści z Fandomu oraz innych popularnych treści (dostępne tylko dla niektórych społeczności).

Pasek nawigacyjny na iOS

Pasek zawiera linki do:

 • ekranu głównego aplikacji;
 • Dyskusji (tam gdzie są włączone);
 • wieści z Fandomu oraz innych popularnych treści (dostępne tylko dla niektórych społeczności);
 • funkcji otwierania losowego artykułu;
 • twojego profilu w aplikacji (który jest oddzielny od profilu na wiki);
 • historii wcześniej odwiedzonych stron;
 • innych społeczności, które możesz odkryć za pomocą odpowiedniej aplikacji;
 • filmów posortowanych według popularności oraz daty dodania;
 • ustawień aplikacji.

Odnajdywanie treści

Istnieje kilka opcji odnajdywania treści w aplikacjach:

 • Kategorie – pierwsza to przeglądanie stron na podstawie kategorii i podkategorii znajdujących się na ekranie głównym. Po prostu zacznij od kategorii, która najlepiej pasuje do tego czego szukasz. Np. kategoria Broń to dobry początek, aby znaleźć artykuł dotyczący karabinu snajperskiego.
 • Wyszukiwarka – druga możliwość to kliknięcie na przycisk wyszukiwania w pasku na górze ekranu. Tam możesz wpisać to czego szukasz.
 • Losowo – użyj funkcji losowania artykułu.

Nawigowanie po artykule

Jeśli już jesteś na stronie poszukiwanego artykułu, znajdziesz tam obszar z jego treścią, oraz pasek z kilkoma opcjami na górze (Android) lub na dole (iOS) ekranu.

 1. Obszar treści – na każdej stronie znajdziesz treść w różnych formach: tekst, tabele, obrazy, filmy i inne. Artykuły są pobierane bezpośrednio z wiki, gdzie tworzą je społeczność.
 2. Pasek na górze/dole – te przyciski znajdują się na górze lub dole ekranu: wyszukiwanie, udostępnianie i inne opcje. Wyszukiwarka pozwala na dalsze poszukiwania, a udostępnianie pozwala na podzielenie się artykułem z innymi, za pomocą aplikacji znajdujących się na urządzeniu.
  • Android – przycisk menu otwiera listę z dodatkowymi opcjami. „Powiązane strony” pokaże listę artykułów z podobną tematyką do tego, który jest otwarty. Najprawdopodobniej są w tej samej kategorii. „Sekcje” pokaże spis treści artykułu oraz umożliwia na szybkie przeskoczenie do konkretnego miejsca na stronie. „Wyświetl opcje” pokaże okno umożliwiające zmianę rozmiaru czcionki, koloru tła, jasności oraz kilku innych opcji. Pozwala to dostosować styl użytkowania do własnych preferencji.
  • iOS – przycisk otwierający opcje wyświetlania znajdziesz w prawym dolnym rogu. Możesz zmienić rozmiar czcionki, kolor tła, jasność ekranu oraz innych opcji. Tuż obok niego znajdziesz przycisk otwierający listę powiązanych artykułów.

Profile i Dyskusje

Wiele aplikacji społeczności zawiera Dyskusje. Funkcja ta pozwala użytkownikom aplikacji i komputerów rozmawiać ze sobą na temat, wokół którego skupiona jest społeczność.

Trzeba być zalogowanym, aby brać udział w Dyskusjach. Po zalogowaniu się, użytkownik może przesłać awatar oraz dodać krótką biografię. Awatar i tekst biografii będzie widoczny we wszystkich aplikacjach oraz w nagłówku profilu użytkownika w przeglądarce.

Advertisement