Centrum Społeczności
Advertisement

Archiwizowanie stron dyskusji powinno odbywać się, kiedy strona staje się za długa. Biorąc pod uwagę limity niektórych wyszukiwarek, 32 kilobajty to maksymalna długość strony, przy której należałoby dokonać archiwizacji.

Używanie funkcji Zmień nazwę dla takich operacji nie zawsze jest doradzane.

Weź pod uwagę, że redagowanie stron dyskusji nie jest alternatywą dla archiwizowania.

Archiwizowanie ciągłe[]

Kopiowanie i wklejanie na nową stronę tekstu, który ma być zarchiwizowany, jest uważane za najlepszą metodę archiwizowania strony dyskusji.

Kiedy archiwizujesz starą dyskusję, Twoim wyborem jest, czy zostawisz obecną, trwającą dyskusję w starym obecnym miejscu. W pewnych wypadkach nagłówek tekstu powinien zostać zachowany.

Przykładowo, żeby zarchiwizować dyskusję tej strony, należy wykonać następujące czynności:

 1. Otwórz stronę dyskusji.
 2. Kliknij edytuj lub edytuj stronę.
 3. Na górze obszaru edycji wpisz: [[Dyskusja pomocy:Archiwizowanie/Archiwum 1]]
 4. Kliknij podgląd.
 5. Kiedy już masz podgląd, zaznacz wybrany tekst w oknie edycji.
 6. Wytnij ten tekst, używając ctrl+x albo polecenia wytnij w przeglądarce.
 7. Kliknij czerwony link, który wcześniej utworzyłeś. To utworzy nową stronę i puste pole edycji.
 8. Wklej na nową stronę tekst, używając ctrl+v lub wklej w menu i zapisz ją.
 9. Na koniec umieść link do archiwum na stronie dyskusji.

W przyszłości możliwe, że będziesz potrzebował utworzyć kilka archiwów, nazywanych kolejno Archiwum 1, Archiwum 2, Archiwum 3 i tak dalej.

Archiwizowanie według tematu[]

Aby skompletować lub podmienić szereg ciągłych archiwów, rozważ zorganizowanie ich według tematu. Taka metoda jest mniej polecana dla archiwów użytkowników, a bardziej dla stron dyskusji w głównej przestrzeni nazw, gdzie może być wskazane, aby istniała możliwość szybkiego odwołania do wcześniejszych dyskusji.

Przykład archiwizowania ciągłego można zobaczyć na Wikipedia talk:Naming conventions.

Czasami zalecane jest tworzenie podstron dawnych dyskusji. Innym razem dobrze jest przenieść komentarze na właściwie miejsce, i tak dyskusja o francuskich politykach na stronie „Talk:France” może być przeniesiona na stronę dyskusji artykułu „Francuscy politycy”.

Generalnie, jeśli masz dwa lub więcej ciągłych archiwów, dobrym pomysłem może być zorganizowanie ich według podtematu.

Monolitowy plik dyskusji[]

Dla pewnych stron dyskusji, mających związek z zasadami i niedających się zorganizować według tematu, może być wybrana następująca strategia archiwizowania.

W tej metodzie teksty są po prostu kasowane ze strony dyskusji i nieprzenoszone do innego pliku. Żeby odesłać kogoś do wcześniejszej dyskusji, umieszcza się link do wcześniejszej wersji strony, jeszcze przed skasowaniem, a wszystkie dyskusje pozostają w jednym, monolitowym pliku dyskusji. Jedna uwaga: nie jest możliwe podlinkowanie wcześniejszej wersji jako linku wewnętrznego; musisz podać cały adres URL.

Aby stworzyć link do wcześniejszej wersji strony:

 • Otwórz historię strony
 • Otwórz odpowiednio wczesną wersję strony, tak aby zawierała całość wcześniejszej dyskusji
 • Skopiuj cały adres URL z przeglądarki.
 • Wklej skopiowany adres do najpóźniejszej wersji dyskusji. Będzie to wyglądało mniej więcej tak:
http://www.wikia.org/w/wiki.phtml?title=Wikia_talk&oldid=1709131

Następnie sformatuj to tak:

Zobacz też [http://www.wikica.com/index.php?title=Talk:Wikia&oldid=2030 wcześniejsze dyskusje].
Uwaga: ponieważ adres URL nie jest linkiem wewnętrznym, użyj pojedynczych nawiasów kwadratowych ([ ]) zamiast podwójnych ([[ ]]), i, aby opisać link, zamiast | użyj po prostu spacji.

Ostatecznie będzie to wyglądało tak:

Zobacz też wcześniejsze dyskusje.

Ta metoda archiwizowania jest użyteczna dla podsumowywania dyskusji; możesz w ten sposób zapewnić zwięzły wgląd na różne punkty widzenia i jednocześnie linki do wszystkich dyskusji.

Strony dyskusji użytkowników[]

Nie jest zalecane, aby archiwizować cudze strony dyskusji. Każdy użytkownik może inaczej pojmować archiwizowanie swojej strony dyskusji, łącznie z niearchiwizowaniem jej w ogóle i jednoczesnym usuwaniem starych wiadomości.

Kiedy archiwizujesz swoją stronę dyskusji przenosząc ją, uważaj na przypadki, kiedy nowo stworzona strona archiwum dodaje się do listy obserwowanych osoby, która obserwuje Twoją dyskusję. To może być denerwujące dla osób, które nie chcą obserwować Twoich archiwalnych dyskusji.

Wnioski[]

Oddzielne archiwa mają tę przewagę, że są indeksowane i mogą być przeszukiwane, podczas gdy nie jest to możliwe w przypadku monolitowych plików dyskusji. Powinno się to wziąć pod uwagę w przypadku dyskusji, gdzie często zadawane są te same pytania i powinna istnieć możliwość przeszukania archiwum.

Podsumowując jednak, to wszystko nie są zamknięte i niezmienne zasady archiwizowania dyskusji na Fandomie.

Zobacz też[]

Advertisement