Centrum Społeczności
Advertisement
Rozszerzenie jest domyślnie włączone na Fandomie.
Rozszerzenie może być włączone i wyłączone przez Specjalna:Rozszerzenia wiki.
Ta funkcja nie jest obecnie dostępna na nowych wiki używających Unified Community Platform.
Sprawdź tę stronę pomocy aby dowiedzieć się więcej na temat nowej platformy.

Przykładowy post

Blogi na Fandomie są artykułami pisanymi i należącymi do jednej osoby, które można oceniać, komentować i wykonywać na nich czynności takie, jak na każdym typowym blogu. Różnica między normalnym artykułem polega na tym, iż blogi nie mają funkcji edycji przez innych użytkowników niż autorzy, czyli edytować je mogą tylko pojedynczy użytkownicy. Celem tej funkcji jest zacieśnienie więzi panujących w społeczności danej wiki oraz większa możliwość ekspresji dla nieskończonej wyobraźni twórców.

Oto kilka wypadków, kiedy użytkownik powinien wybrać opcję bloga, zamiast tradycyjnego artykułu:

  • Twórczość własna i oryginalne projekty.
  • Krytyka i tematy personalne.
  • Artykuły rozpoczynające dyskusje, mające na celu budzić pytania.
  • Przeglądy, propozycje, rekomendacje.

Oczywiście, ostateczna decyzja o zastosowaniu blogów należy do społeczności danej wiki.

Przykładowy post na skórce mobilnej

Funkcjonowanie blogów

Poniżej zostały opisane trzy główne zagadnienia dotyczące funkcjonowania blogów: wpisy, strona blogera i strona listowania blogów.

Wpisy

Wpisy na blogu są tworzone przez specjalną stronę Specjalna:CreateBlogPage. Komentowanie jest włączone domyślnie, jednak można to wyłączyć zgodnie z życzeniem autora.

Każdy wpis jest tworzony pod tytułem User_blog:<Nick autora>/<Nazwa postu>, chociaż jako tytuł ukaże się tylko nazwa postu. Wpisy mogą tworzyć tylko zarejestrowani użytkownicy.

Wpisy mogą być edytowane tylko przez samych autorów oraz administratorów. Wpisy to prywatna przestrzeń, w którą inni użytkownicy nie powinni ingerować. W każdej chwili możliwa jest zmiana możliwości komentowania, które są środkami dialogu pomiędzy autorem a czytającymi.

Komentarze

Każdy post ma możliwość komentowania, dyskusji. Panuje w nich normalne formatowanie wikitekstu.

Dodanie komentarza zostanie zasygnalizowane w ostatnich zmianach oraz na specjalnej liście, gdzie znajdować się będą linki do komentarza.

Użytkownik może przeglądać komentarze na skórce mobilnej, jednak w celu dodania komentarza zostanie przekierowany do wersji desktopowej.

Wygląd strony blogera

Administrator może usunąć komentarz. Aby wykonać tę czynność, należy użyć przycisku usuń znajdującego się w komentarzu. Wraz z usunięciem postu, wszystkie komentarze odnoszące się do niego są także automatycznie kasowane. Aby dostać się do strony komentarza, należy najpierw ominąć przekierowanie. Aby to uczynić, dodaj do adresu na końcu frazę &redirect=no. Aby od razu wyświetlić stronę kasowania komentarza, należy dodatkowo dodać frazę &action=delete. Ogólny wzór adresu na stronę kasowania dla komentarza to: http://<Nazwa wiki>.wikia.com/index.php?title=User_blog_comment:<Autor bloga>/<Tytuł bloga>/<Autor komentarza>-<kod czasowy>&redirect=no&action=delete

Strona blogera

Taka strona jest automatycznie generowana po utworzeniu choć jednego wpisu. Znajduje się pod tytułem User blog:<Nazwa autora blogu> i jest dostępna dla wszystkich. Zawiera spis postów danego użytkownika z reprezentatywnymi fragmentami oraz kilka informacji o danym poście.

Lista wpisów na blogach

Strona listowania blogów pozwala na zgrupowanie blogów o podobnej tematyce do jednej kategorii. Można to wykonać przez Specjalna:Utwórz listę wpisów na blogach lub link u góry jakiejś strony listowania. Taka lista jest w zasadzie bardzo podobna do listy powstałej w wyniki funkcji tworzenia list blogów, która jest opisana poniżej.

Proszę zauważyć, że strona listowania i funkcja nie uaktualnia się natychmiast. Albo należy poczekać na odświeżenie pamięci podręcznej (co może potrwać kilka godzin), zedytować artykuł lub odświeżyć stronę dodając ?action=purge na koniec adresu strony.

Osadzanie listy wpisów na blogach

Dzięki temu narzędziu można wyświetlić daną listę blogów wewnątrz dowolnego artykułu na Fandomie. Tworzy się poprzez znaczniki <bloglist></bloglist>. Możliwe jest odpowiednie zmodyfikowanie parametrów, aby ustalić wymiary wyświetlanej listy, elementy zawartości i wiele innych czynników. Więcej informacji na stronie Pomoc:Blogi/bloglist.

Advertisement