Centrum Społeczności
Advertisement

CheckUser to rozszerzenie pozwalające użytkownikowi sprawdzić IP, z którego korzysta dane konto lub sprawdzić, które konta dzielą wspólne IP. Rozszerzenie to jest często wykorzystywane do znalezienia IP lub kont odpowiedzialnych za spam, wandalizmy czy w inny sposób zakłócających działanie wiki. Uprawnienia CheckUsera są głównie zarezerwowane dla pracowników Fandomu i helperów, a także członków SOAP.

Kto posiada uprawnienia CheckUsera?

Pracownicy Fandomu oraz członkowie SOAP posiadają globalne uprawnienia CheckUsera. Oznacza to, że mogą sprawdzać IP na wszystkich wikiach. SOAP używa praw do usuwania spamu i wandalizmów, a pracownicy Fandomu wykonują testy na życzenie (wytyczne znajdziesz w następnej sekcji). W ograniczonych przypadkach takie uprawnienia posiadają również administratorzy, działają one tylko na ich wiki. Nadawane są one gdy pracownik Fandomu uzna to za stosowne w przypadku gdy wiki cierpi z powodu nadmiernych wandalizmów. W większości przypadków prośby o nadanie praw CheckUsera są odrzucane.

W jaki sposób mogę poprosić o sprawdzenie IP?

Wszystkie prośby muszą być przesyłane przez Specjalna:Kontakt. Aby pracownik rozważył sprawdzenie musisz:

  1. Być administratorem na wiki gdzie ma zostać wykonane sprawdzenie IP
  2. Mieć dobry powód – sama ciekawość nie wystarczy
  3. Podać adresy IP lub nazwy kont, które mają zostać sprawdzone
  4. Dokładnie wyjaśnić problem jaki dane konta lub IP powodują

FANDOM pozwala użytkownikom na posiadanie wielu kont (dopóki nie są uciążliwe), więc sprawdzanie IP nie zostanie wykonane jeśli te konta nie powodują konkretnych problemów. Dodatkowo, adresy IP nie są podawane, są one prywatnymi danymi użytkownika przez co nie zostaną one udostępnione administratorom.

Pamiętaj, że CheckUser nie jest w stanie pokazać kto był przy klawiaturze. Z jednego IP może korzystać wielu użytkowników, jak również jeden użytkownik może używać wielu adresów IP. Informacje o IP nie są przechowywane w nieskończoność, zostają one usunięte z bazy danych po kilku miesiącach. Narzędzie pozwala na dokładniejsze zrozumienie problemu ale nie zawsze jest w stanie podać definitywną odpowiedź.

Advertisement