FANDOM


Rozszerzenie może być włączone i wyłączone przez Specjalna:Rozszerzenia wiki.

Ta funkcja nie zostanie zaimplementowana na Unified Community Platform (UCP).
Sprawdź tę stronę pomocy aby dowiedzieć się więcej na temat nowej platformy.

Czat jest rozszerzeniem Fandomu dostępnym dla każdej wiki poprzez aktywację w Laboratorium. Każdy zarejestrowany użytkownik Fandomu może dołączyć poprzez kliknięcie „Wejdź na czat” lub „Rozpocznij czat” po prawej stronie nawigacji. Możesz także dołączyć do czatu poprzez odwiedzenie strony Specjalna:Chat na wiki, jak również dodać link do wejścia na każdej stronie, używając znacznika <chat />.

Po połączeniu, wpisz tekst i naciśnij klawisz enter na klawiaturze, aby wysłać wiadomość na czat.

Opcje użytkownika

Czat1

Menu użytkownika

Kliknięcie na nazwę użytkownika otworzy menu. Możesz tam zobaczyć imię użytkownika, liczbę edycji, datę dołączenia do wiki i wejść na jego stronę dyskusji/tablicę, wkład i wysłać prywatną wiadomość. Prywatna wiadomość otworzy nowe okno rozmowy. Administratorzy i moderatorzy czatu mają kilka dodatkowych opcji:

  • „Nadaj status moderatora” (tylko administratorzy) daje użytkownikowi uprawnienia moderatora czatu (patrz niżej).
  • „Wyrzuć” wyrzuca użytkownika z czatu.
  • „Zablokuj“ blokuje dostęp do czatu dla konkretnego użytkownika wraz z określonym czasem i powodem (podawanymi w menu blokowania). Blokadę można także nałożyć z poziomu strony Specjalna:Wkład.

Prywatne wiadomości

Prywatne wiadomości to konwersacje pomiędzy Tobą a innym użytkownikiem. Jeśli prowadzisz z kimś prywatną rozmowę, masz możliwość zablokowania otrzymywania prywatnych wiadomości poprzez wybranie opcji „Zablokuj prywatne wiadomości” w menu danego użytkownika. To ustawienie jest trwałe i dotyczy wszystkich wiki, dopóki nie wybierzesz opcji „Zezwól na prywatne wiadomości” z menu danego użytkownika.

Moderatorzy czatu

Czat2

Przykład moderatorów czatu

Moderatorzy czatu, podobnie jak administratorzy, mają uprawnienia umożliwiające wyrzucanie i blokowanie innych użytkowników z czatu. Moderatora czatu można zauważyć poprzez gwiazdkę wyświetlaną obok ich nicku. Uprawnienia te mogą być nadawane jedynie przez administratorów, biurokratów lub pracowników Fandomu.

Staffowie zamiast standardowej gwiazdki mają własne oznaczenie, logo Fandomu. Administratorzy są oznaczeni w ten sam sposób, co moderatorzy.

Odblokowywanie

Jeśli użytkownik jest zablokowany na czacie, administrator lub moderator czatu może go odblokować bezpośrednio z czatu (link „cofnij” przy informacji o blokadzie), lub poprzez wybranie opcji „Odblokuj” na stronie z wkładem zablokowanego. Użytkownik zostanie natychmiast odblokowany i będzie mógł udzielać się na czacie.

Emotikony

Emoticon_cool.png Emoticon_batman.png Emoticon_crying.png Emoticon_fingers_crossed.png Emoticon_blush.png Emoticon_confused.png Emoticon_content.png Emoticon_happy.png Emoticon_heart.png Emoticon_hmm.png Emoticon_indifferent.png Emoticon_laughing.png

Możesz używać emotikonów na czacie poprzez wpisywanie skrótów klawiaturowych jak :) lub (heart) w oknie czatu. Aby zobaczyć kompletną listę skrótów, odwiedź stronę MediaWiki:Emoticons na Twojej wiki.

Administratorzy mogą zmieniać emotikony na ich wiki poprzez edytowanie tej strony. Emotikony mogą być standardowym plikiem graficznym i mieć rozdzielczość 19x19px, inaczej zostaną do takiej przeskalowane.

Komenda „me”

Kolejną funkcją na czacie, zaczerpniętą z IRC, jest komenda „/me”. Jeśli użytkownik (na przykład: Edward) poprzedzi swoją wiadomość na czacie komendą „/me”, tak jak w przykładzie:

/me idzie do kina.

Na czacie wyświetli się:

* Edward idzie do kina.

Linki

Linki na czacie działają dokładnie tak samo, jak w edytorze źródłowym. Na przykład, po wpisaniu [[Specjalna:Forum]] na czacie Centrum Społeczności wyświetli link do Specjalna:Forum – strony głównej forum Centrum Społeczności.

Możesz stosować krótsze linki do innych wiki używając linków interwiki. Na przykład, wpisując na czacie [[w:c:pl.harrypotter]] uzyskasz w:c:pl.harrypotter – łatwy sposób zalinkowania do Harry Potter Wiki (https://harrypotter.fandom.com/pl/).

Używając tego sposobu możesz także linkować do poszczególnych stron. Po wpisaniu na czacie [[w:c:awatar:Aang]] pojawi się link do strony Aang na Awatar Wiki (https://awatar.fandom.com/wiki/Aang).

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.