Centrum Społeczności
Advertisement
Nieaktualna strona pomocy
Ta strona pomocy jest nieaktualna! Możesz pomóc Centrum Społeczności aktualizując ją na postawie wersji #2824705.
Wersja jest podana jedynie orientacyjnie. Strona może wymagać głębszych aktualizacji
ℹ️️

Dyskusje mogą być dynamiczną częścią twojej społeczności. Ale — zwłaszcza, gdy jesteś przyzwyczajony lub przyzwyczajona do innych platform, takich jak Forum — prawdopodobnie potrzebujesz kilku wskazówek, aby sprawić, by dobrze działały.

Najważniejsza rada? Nie oczekuj od tłumu z Dyskusji tego, czego oczekujesz od edytorów swojej wiki.

Dyskusje głównie są po to, by miło tam spędzać czas. Większość ludzi używających Dyskusji nie jest edytorami. Przybywają poprzez mobilne przeglądarki i aplikację FANDOM. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że są oni pobieżnymi, casualowymi fanami tematu twojej wiki.

Tak więc, zarządzaj Dyskusjami inaczej, niż resztą wiki.

Rozruszaj rozmowy

Oczywiście, Dyskusje służą do rozmawiania. Chcesz, by użytkownicy często tam wracali i dobrze się bawili, więc daj im pozytywne powody do codziennych powrotów.

Ważne jest to, by zobaczyli świetne dyskusje za pierwszym razem, gdy się pojawią. Upewnij się, że tobie podoba się to, co widzisz w pierwszych kilku widocznych postach w jakikolwiek dzień.

Prowadź, dając przykład. Regularnie wrzucaj posty. Im częściej to ty będziesz mieć wkład w coś interesującego, tym częściej inni będą się udzielać w ten sposób.

Co ważne, dobrze jest zawsze eksperymentować z różnymi tematami, godzinami wrzucania postów, długością postów i innymi zmiennymi, żeby zobaczyć co odpowiada większości twoich użytkowników.

Rozważ dodawanie takich postów:

Stworzenie prostej ankiety na zasadzie tak/nie lub dwóch prostych opcji to dobry sposób — ale nie jedyny! — na rozruszanie rozmów

 • Tematy, o których inni fani na pewno będą chcieli porozmawiać. Newsy o twoim fandomie, teorie fanowskie, kontrowersyjne zwroty akcji, spekulacje, rady dla graczy, ciekawostki z gier — to wszystko stanowi bardzo dobry materiał na posty.
 • Regularne tematy lub aktywności. Na przykład, możesz zrobić dni ciekawostek w piątki i wrzucać w każdy piątek quiz dotyczący twojego fandomu.
 • Ankiety. Ludzie uwielbiają głosowanie. Upewnij się, że zadajesz interesujące pytanie, a nie takie, które zawsze pojawia się w twoim fandomie. Tylko pamiętaj: w ankietach w Dyskusjach może być maksymalnie siedem opcji do wyboru.
 • Pytania, nie twierdzenia. Zachęcaj ludzi do wyrażania swojego zdania na jakiś temat zadając pytania, a nie pisząc o faktach, dzięki czemu dostaniesz więcej odpowiedzi. Na przykład, nie pisz „właśnie widziałem najnowszy odcinek i nie mogę doczekać się kolejnego”, tylko zapytaj „co myślicie o tym cliffhangerze?”.
 • Obrazy i filmy. Ludzie lepiej reagują, kiedy jest coś fajnego, na co można popatrzeć. Spróbuj dodawać obrazek albo filmik do każdego ze swoich postów.
 • Fanarty. Nawet, jeśli nie wolno dodawać fanonu na twojej wiki, rozważ przynajmniej zezwolenie na fanarty w Dyskusjach. Są bardzo popularne i ludzie chętnie o nich rozmawiają.
 • Odpowiedzi i okejki. Chcesz, by inni doceniali dobrą zawartość, więc głosuj na posty, które chcesz widzieć częściej i utrzymuj konwersacje przy życiu dodając własne odpowiedzi.

Używaj kategorii

Administratorzy mogą dodawać, zmieniać oraz usuwać kategorie. Użytkownicy mogą je filtrować.

Jeśli twoja wiki obejmuje tematykę o wielu różnych obszarach — taką, jak seria gier wideo z wieloma grami, albo uniwersum z filmu i komiksów — dobrym pomysłem jest ustawić kategorie dla Dyskusji.

Pamiętaj o następujących rzeczach w kontekście Dyskusji:

 • Każdy widzi inaczej. Domyślnie, wszystkie posty z wszystkich kategorii wyświetlają się razem. Użytkownicy mogą jednak filtrować je poprzez kategorie, by zobaczyć tyle, ile chcą — małą lub dużą część całości. To oznacza, że różni użytkownicy mogą mieć różne doświadczenia w obszarze twoich Dyskusji.
 • Kategorie o szerokim zakresie są dobre. Maksymalna liczba kategorii to dziesięć, ale użyj ich mniej, jeśli to możliwe. Mniej kategorii obejmujących szerokie zakresy to lepsza opcja, niż więcej wąskich kategorii. Kategoria nazwana „przedmioty kolekcjonerskie” może być lepsza, niż „figurki z lat 70”.
 • Kategoria „Ogólne”. „Ogólne” to domyślna kategoria na twojej wiki i nie można jej usunąć. Jeśli postanowisz użyć tylko jednej kategorii, wszystkie posty automatycznie używają kategorii „Ogólne”.
 • Kategorie nie są wieczne. Dostosowuj kategorie do tego, jak aktualnie odbywają się rozmowy. Nie bój się usuwać kategorii, które okazały się niepopularne.
 • Krótkie nazwy są najlepsze. Nazwa kategorii musi wynosić 20 lub mniej znaków i powinna być oczywista — powinno być oczywiste, jakiej zawartości się w niej spodziewać. Nazwy mające mniej, niż 20 znaków, powinny się wyświetlać, ale warto sprawdzić nazwy kategorii na telefonie, aby żeby się upewnić, że wyświetlają się poprawnie.
 • Kategorie pomagają w kwestii spojlerów. Jeśli na wiki są surowe zasady dotyczące spojlerów, rozważ dodanie kategorii nazwanej „Spojlery” i poproś ludzi, którzy chcą dyskutować o spojlerach, by tam wrzucali posty. Dzięki temu ludzie starający się omijać spojlery mogą wyłączyć tę kategorię i efektywnie unikać niechcianych informacji.

Moderuj umiarkowanie

Najlepszym sposobem na moderowanie jest to, o czym była już mowa wcześniej. Jeśli prowadzisz dając przykład i sam lub sama korzystasz z Dyskusji, prawdpodobnie nie musisz stosować jakiejkolwiek „negatywnej moderacji”, takiej jak usuwanie postów i blokowanie użytkowników. Tak naprawdę, istotne jest to, by odwiedzać Dyskusje regularnie, ponieważ posty z Dyskusji nie pokazują się w aktywności na wiki oraz w ostatnich zmianach.

Musisz też zdawać sobie sprawę z tego, że istnieją specjalne narzędzia do moderowania Dyskusji i że poszczególni użytkownicy mogą zgłaszać posty, na które powinno się zwrócić uwagę.

Jednak, jak zostało powiedziane na samym początku tego artykułu, użytkownicy Dyskusji pewnie nie znają zasad, które są ustanowione dla edytorów wiki. I to jest w porządku!

Doceniaj szczere, mające dużo znaczenia wypowiedzi, a nie po prostu podporządkowywanie się wszystkim lokalnym zasadom. Pamiętaj, że usunięcie czyjegoś posta może sprawić, że poczuje się niemile widziany. I pamiętaj, że jeśli Dyskusje są bardzo aktywne i zawartość przewija się w nich szybko, błędy nie muszą być usuwane. Szybko znikną z pola widzenia, porwane przez prąd.

Reaguj, jeśli post zawiera:

 • Mowę nienawiści
 • Informacje personalne innego użytkownika
 • Osobiste ataki wobec innego użytkownika
 • Głównie lub w całości bełkot
 • Oczywiste reklamy

Nie martw się zbytnio:

 • Spojlerami
 • Offtopem
 • Spekulacjami
 • Tym samym pytaniem zadawanym wiele razy

Personalizuj zasady

Zrelaksowany, wyluzowany styl moderacji działa w Dyskusjach najlepiej, ale ważne jest spisanie zasad obowiązujących w Dyskusjach.

W końcu to jest najlepsza okazja, by edukować użytkowników Dyskusji o rzeczach, które są ważne dla twojej społeczności.

Ale pamiętaj, że:

 • Dyskusje to inny obszar. Nie kopiuj po prostu zasad wiki do zasad Dyskusji. Część zasad obowiązujących edytorów wiki nie działa w Dyskusjach i vice versa.
 • Niech zasady będą krótkie. Większość ludzi będzie czytało zasady na telefonie, więc zwięzłość jest kluczowa.
 • Zasady nie powinny nic zakładać. Wiele osób odkryje twoją wiki poprzez Dyskusje. Upewnij się więc, że twoje zasady Dyskusji są zrozumiałe bez nawiązywania do zasad wiki.

Rekrutuj pomoc

Znajdź osoby, które pomogą ci moderować Dyskusje. To uczyni twoje życie prostszym. Szukając kandydatów na moderatorów:

 • Mianuj osoby z wewnątrz. Możesz równie dobrze mianować aktywnych, odpowiedzialnych użytkowników Dyskusji. Już mają zwyczaj sprawdzania Dyskusji regularnie.
 • Dobrzy moderatorzy Dyskusji nie muszą być edytorami. Pamiętaj, że Dyskusje to przestrzeń nakierowana na mobilnych użytkowników. Można jak najbardziej spodziewać się, że ludzie używający ich będą głównie korzystali z telefonów. Niewiele osób edytuje na telefonach. Niektórzy najlepsi moderatorzy Dyskusji w ogóle nie mają edycji na wiki.

Dalsza pomoc

Advertisement