Centrum Społeczności
Advertisement

Dodawanie obrazów pozwala na polepszenie jakości jakiegokolwiek artykułu, zapewniając dodatkowe detale i ilustrując temat – w końcu obraz mówi więcej niż tysiąc słów! – i może także polepszyć miejsce w wyszukiwarce internetowej.

Proces dodawania obrazów do artykułu jest bardzo podobny do dodawania filmów. Możesz także uzupełnić swoją wiedzę o naszym narzędziu Video Embed Tool, aby dopełnić swoją znajomość narzędzi do ilustrowania wiki.

Jakie są wymagania do dodawania obrazów?[]

Zarówno anonimowi, jak i zalogowani użytkownicy mogą dodawać obrazy do artykułu w edytorze kodu źródłowego. W edytorze wizualnym tylko zarejestrowani użytkownicy mogą to robić.

Obrazy muszą istnieć na wiki. Jeśli nie są dostępne, wtedy muszą zostać najpierw przesłane. Próba dodania nieistniejącego obrazu utworzy wyłącznie redlink do strony pliku.

Wyłącznie zarejestrowani, zalogowani użytkownicy mogą przesyłać pliki. Zobacz tę stronę, by poznać szczegóły.

Jak dodać obraz w VisualEditorze?[]

Gdy edytujesz stronę przy pomocy VisualEditora, proces dodawania obrazu na stronę odbywa się przy pomocy górnego paska edytora.

Pamiętaj: Tylko zalogowani użytkownicy mogą przesyłać i edytować obrazy poprzez VisualEditora.
 • Po zalogowaniu się, kliknij przycisk Edytuj na stronie, do której chcesz dodać obrazy.
 • Gdy jesteś w trybie edycji wizualnej, kliknij przycisk Multimedia znajdujący się w górnym pasku. Otworzy on okno dialogowe Ustawienia multimediów, gdzie możesz szukać istniejących plików według ich nazw lub przesłać własne.
 • Kiedy już masz obraz, który chcesz dodać, kliknij na niego. Okno dialogowe powiększy obraz i da Ci nieco więcej informacji na jego temat. Kliknij Użyj tej ilustracji, aby kontynuować.
 • Następne okno pozwala Ci dostosować wygląd obrazu na stronie poprzez dodanie podpisu lub tekstu alternatywnego (zakładka Podstawowe) i ustawienie rozmiaru, wyrównania i wyglądu (zakładka Zaawansowane).

Gdy skończysz, kliknij Wstaw, a następnie zapisz stronę, by opublikować zmiany.

Możesz także edytować obrazy już obecne na stronie poprzez kliknięcie na nie i wybranie opcji Edytuj, która otworzy to samo okno dialogowe dostosowywania.

Jak dodać obraz w edytorze kodu źródłowego?[]

Edytor źródłowy zachowuje opcję dodawania i dostosowywania obrazów poprzez górny pasek, podobnie jak VisualEditor. Jednak jako że jego interfejs jest zasadniczo różny od edytorów wizualnych, możesz pominąć powyższy proces i bezpośrednio zedytować obraz w wikitekście. Obrazy zachowują specyficzny format, zamknięty w nawiasach kwadratowych, jak normalny link.

[[Plik:Wiki.png|220px|center|thumb|link=Pomoc:Dodawanie obrazów|alt=To jest tekst alternatywny|class=Tutaj znajdują się klasy HTML|A to jest opis]]

 • Każdy obraz na stronie zaczyna się słowem Plik: albo Grafika:, po którym znajduje się dokładna nazwa przesłanego pliku. Wielkość liter ma znaczenie: Wiki.png i WIKI.png są uważane za różne pliki.
 • Jeśli tylko link do pliku jest sprecyzowany, obraz zostanie dodany w bazowej rozdzielczości i w linii. By dostosować jego wygląd, możesz dodać argumenty, oddzielone pionową kreską, |. Są to:
  • Rozmiar, sprecyzowany w pikselach. Przykładowo, 220px wyświetli obraz o szerokości 220 pikseli, podczas gdy x120px wyświetli obraz o wysokości 120 pikseli.
  • Wyrównanie na stronie. left i right wyrównają obraz kolejno do lewej i prawej, z tekstem opływającym obraz. center wyśrodkuje obraz, wokół którego nie będzie opływał tekst.
  • Wygląd. Dodanie thumb spowoduje, że obraz wyświetli się jako miniaturka o domyślnej szerokości, jeśli nie zostanie ona sprecyzowana, z podpisem wyświetlonym pod spodem. Możesz także wybrać border, aby wyświetlić obraz z obramowaniem wokół.
  • Link spowoduje, że zamiast strony opisu pliku po kliknięciu zostanie wyświetlona konkretna strona. Link jest zawsze poprzedzony kodem link=. Tej opcji można użyć także, by wyświetlić obraz bez żadnego linku. To może zostać osiągnięte, wstawiając opcję do składni i zostawiając pustą wartość (także bez spacji).
  • Tekst alternatywny, sprecyzowany przy pomocy alt=, wyświetli się, jeśli obraz nie zostanie załadowany. Ten tekst jest używany także przez wyszukiwarki oraz czytniki ekranów, więc najlepiej jest sprecyzować opisowy tekst alternatywny dla każdego obrazu.
  • Klasa HTML, sprecyzowana przez class=, definiuje klasy generowanego elementu <img/> Na przykład, class=foo__bar baz doda class="foo__bar baz" do wygenerowanego elementu obrazu. Te klasy mogą być użyteczne przy dostosowywaniu wyglądu obrazów przez strony CSS.
  • Opis, który wyświetli się pod obrazem, jeśli wyświetla się jako miniaturka, albo po najechaniu na obraz. Każdy tekst, który przez wiki nie zostanie rozpoznany jako argument, będzie interpretowany jako opis.

Oprogramowanie wiki nie wymaga, aby argumenty zostawały dodawane w jakiejkolwiek konkretnej kolejności, aczkolwiek dobrą praktyką jest używanie stałego wzoru. Dla większej ilości detali na temat dodawania obrazów poprzez wikitekst zobacz sekcję o formatowaniu obrazów na stronie pomocy o wikitekście. Aby zobaczyć linkowanie do stron opisu plików, zobacz tę stronę.

Jak wyświetlić obrazy w wyższej rozdzielczości?[]

Image Lightbox

Wyświetlanie zdjęcia z lightboxu

Umieszczone na stronie, pliki są zazwyczaj prezentowane w znacznie mniejszej rozdzielczości. Możesz je zbadać poprzez przejście na stronę pliku albo przez otworzenie ich w lightboxie.

Lightbox otwiera się domyślnie po kliknięciu obrazu, z linkiem do strony opisu pliku wyświetlonym na jego górze.

Jeśli chcesz całkowicie ominąć lightbox, przytrzymaj "Ctrl" (użytkownicy Windowsa) lub "Command" (użytkownicy Maca), następnie kliknij na zdjęcie. Otworzy to nową kartę, w której znajdzie się strona pliku.

Zobacz też[]

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement