FANDOM


Większość wiki znajduje się na domenie wikia.com. Subdomena wiki to zazwyczaj kluczowe słowo, temat lub inny wyraz, który jasno i intuicyjnie pomaga w odnalezieniu wiki o danej dziedzinie, na przykład, wiki o Czarnobylu ma nazwę czarnobyl.wikia.com.

Wiki o tych samych tematach w różnych językach posiadają dodatkowy prefiks językowy. Przykładowo, polska Lostpedia: pl.lostpedia.wikia.com, ma na początku pl., zaś francuska: fr.lostpedia.wikia.com, fr.. Pozostała część jest taka sama. Bywają jednak odmiany lingwistyczne bez prefiksu językowego, jak polska nonsensopedia.wikia.com i angielska uncyclopedia.wikia.com.

FANDOM posiada także niektóre adresy, przeznaczone specjalnie dla przekierowań. Np. adres wikia.de przekierowuje na niemiecką centralę pod adresem de.wikia.com.

Zalety posiadania adresu na domenie Fandomu

  1. Można nazwać swoją wiki dowolnym, istniejącym słowem, zamiast wymyślać neologizmy zastępcze w poszukiwaniu wolnej domeny.
  2. Wiki mają świetną pozycję w rankingu Google, każda wiki jest automatycznie dodawana do listy stron internetowych Google.
  3. Nie musicie martwić się o niestabilność domeny czy jakiekolwiek koszty.
  4. Nie musicie się bać, że po wykupieniu domeny .com, ktoś splagiatował adres z domeną .org lub .co.uk.
  5. Uzyskacie prestiż marki FANDOM – stron wolnych od spamu, natrętnych reklam, posiadających wielki potencjał szybkiego rozwoju.

Skracanie adresu i tworzenie przekierowań

Jeśli twoja wiki ma za długi adres, a krótsza wersja byłaby przystępniejsza dla czytelników, można zmienić domenę lub utworzyć przekierowanie. Jest to możliwe pod warunkiem, że nowy adres nie będzie kolidował z istniejącymi już wiki.

Domyślnie każda polska wiki ma prefiks „pl.”. Wpływa to negatywnie na wynik w Google. Jeżeli nazwa twojej wiki posiada własny odpowiednik w językach obcych (tzn. jest słowem typowo polskim, wiki o tej samej tematyce np. w języku angielskim czy francuskim miałaby tę samą frazę, lecz w swoim języku) możesz starać się o usunięcie tego przedrostka.

Czynność zmiany adresu wykonują staffowie, do których należy także decyzja o słuszności operacji.

Przykład

Typowym polskim przykładem tworzenia przekierowań i skrótów domeny jest Gropedia. Posiada ona:

Jeżeli propozycja skrótu lub przekierowania, jest podobnie motywowana, jak w przypadku Gropedii, możesz z powodzeniem starać się o przekierowanie.

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.