Centrum Społeczności
Advertisement

Dyskusje to przestrzeń społecznościowa na twojej wiki, w której członkowie społeczności mogą dyskutować na na swoje ulubione tematy oraz omawiać sprawy na wiki. Stanowią świetne miejsce aby zorientować się co się dzieje w społeczności. Dyskusje są dostępne w przeglądarce (mobilnej i komputerowej) oraz w aplikacji mobilnej Fandomu.

Możesz przejść do Dyskusji na każdej wiki na której są włączone poprzez dopisanie /f bezpośrednio na końcu adresu. Na przykład https://elderscrolls.fandom.com/pl/f

Dyskusje na komputerze osobistym

Co można zobaczyć w Dyskusjach?

Na środku zobaczysz ostatnie konwersacje mające miejsce na wiki oraz moduł przedstawiający artykuły które w ostatnim czasie były poddawane znaczącym modyfikacjom. Artykuły które zostały przekierowane lub te w których dokonano drobnych zmian nie zostaną tam pokazane. Nad pierwszym postem w środkowej kolumnie możesz posortować posty według daty dodania (najnowsze) lub popularności (najpopularniejsze) oraz zarządzać filtrem kategorii.

Po lewej stronie znajduje się moduł przedstawiający krótkie wprowadzenie do społeczności i pokazujący ilość edycji oraz stron na wiki. Widziany tam opis społeczności może być edytowany przed administratorów za pośrednictwem narzędzia zarządzania mobilną stroną główną. Są tam zalinkowane zasady obowiązujące w Dyskusjach oraz przycisk „Rozpocznij” kierujący do strony głównej lub strony społeczności tam, gdzie jest włączona.

Po prawej stronie natomiast widać moduł „Przeglądaj wiki” pokazujący które artykuły cieszą się największą popularnością na wiki.

Dyskusje odzwierciedlają motyw i schemat kolorów który lokalni administratorzy ustawili korzystając z kreatora motywu oraz zawierają taką samą globalną nawigację i stopkę jak reszta społeczności.

Branie udziału

Najpierw wybierz rodzaj

Każdy zalogowany użytkownik może dołączyć do Dyskusji. Utwórz nowy post poprzez wybranie rodzaju posta na górze głównej listy Dyskusji (komputery stacjonarne) lub poprzez stuknięcie ikony Plus-Icon.png na urządzeniach mobilnych (w prawym górnym rogu ekranu na iOS, w prawym dolnym na Androidzie).

W pierwszym etapie tworzenia posta, możesz dodać treść którą chcesz się podzielić. Po kliknięciu „Dalej” pojawi się opcja przypisania posta do kategorii. Na wiki w których administratorzy nie stworzyli dodatkowych kategorii jest to zbędne i opcja ta będzie ukryta. Możesz tu również dodać tagi artykułów do swojego posta zanim go opublikujesz.

Posty i odpowiedzi mogą być edytowane przez autora do 24 godzin po ich opublikowaniu.

W ramach dodatku do zwykłych tekstowych postów masz także dostęp do poniższych dodatkowych opcji:

Linki

Dodanie linku stworzy podgląd

Hiperłącza można dodawać poprzez zaznaczanie tekstu

Aby dodać link do postu lub odpowiedzi wystarczy wpisać lub wkleić pełny adres URL, a nawet link do artykułu na tej samej wiki. W poście pojawi się graficzny podgląd artykułu. W aplikacjach linki do artykułów znajdujących się na tej samej społeczności zostaną otwarte wewnątrz aplikacji.

W przeglądarce opcja dodania hiperłącza pojawia się także, gdy zaznaczy się fragment tekstu tworzonego posta. Wprowadź URL, do którego ma prowadzić tekst, albo zacznij pisać, by zobaczyć sugestie artykułów na wiki, które możesz wybrać i stworzyć w ten sposób link.

Obrazy

Przy tworzeniu posta lub odpowiedzi, kliknij lub stuknij na opcję „Dodaj obraz” i wybierz plik. Użytkownicy komputerów mogą przeciągnąć plik i upuścić na okno przeglądarki. Można dodawać wyłącznie obrazy w formacie JPG, PNG i GIF o maksymalnym rozmiarze 10 MB.

Ankiety

Każdy zalogowany użytkownik może utworzyć post z ankietą. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie pomocy.

Tagi artykułów

W drugim etapie tworzenia posta możesz dodać do niego tagi artykułów. Zobaczysz do trzech proponowanych tagów do wyboru, opartych na słowach kluczowych użytych w treści i tytule posta oraz artykułach które są ostatnio szczególnie popularne na wiki. Gdy zaakceptujesz jeden z proponowanych tagów, na jego miejsce pojawi się nowy. Możesz wybrać do 10 tagów na jeden post.

Jeżeli żaden z proponowanych tagów nie pasuje do twojego posta, możesz także wyszukać artykuły do otagowania bezpośrednio wybierając opcję „Dodaj tag +” otwierającą okno wyszukiwania. Aktualnie otagowane mogą zostać tylko artykuły w głównej przestrzeni nazw na wiki.

Wchodząc w opublikowany post możesz kliknąć na jego tagi, aby zobaczyć stronę podsumowującą wszystkie dyskusje otagowane tym samym artykułem. Strona ta zawiera także link do ów artykułu oraz informacje o najczęściej używanych tagach na wiki.

Odnajdywanie i obserwowanie Dyskusji

Główna lista Dyskusji (karta „Wszystkie”) może zostać posortowana według „Najnowszych” lub „Najpopularniejszych”. Lista najpopularniejszych jest tworzona w oparciu o czas od utworzenia oraz ilość uwagi, jaką postowi poświęcili inni użytkownicy. Istnieje również możliwość odfiltrowania wybranych kategorii za pomocą pól wyboru na liście kategorii.

W układzie mobilnym, użytkownik może przełączać pomiędzy najnowszymi i popularnymi poprzez narzędzie Filter-icon.png (filtr) na górnym pasku menu.

Użyj opcji Obserwowania, aby wybrać rozmowy, które cię interesują, a pojawią się na twojej liście obserwowanych (karta „Obserwowane”). Ta lista jest posortowana według daty ostatniej odpowiedzi, gdzie najnowsze są na samej górze. Jeśli stworzysz post lub odpowiesz na inny to zostanie on obserwowany automatycznie.

Aby zobaczyć listę wszystkich postów i odpowiedzi napisanych przez konkretnego użytkownika:

  • Na komputerach stacjonarnych i w wersji mobilnej, kliknij lub stuknij w ikonę More-icon.png (więcej) w prawym górnym rogu jednego postów lub jednej z odpowiedzi.
  • W aplikacji Fandom, stuknij w awatar lub nazwę użytkownika, aby przejść do profilu. Poniżej informacji o użytkowniku znajdziesz listę postów i odpowiedzi w kolejności chronologicznej.

Głosowanie

Głosuj na post lub odpowiedź przez kliknięcie/stuknięcie w Upvote-icon.png po lewej stronie tekstu. Ikona zmieni kolor na żółty, kiedy oddasz głos.

Udostępnianie

Korzystaj z przycisków udostępniania, aby opublikować link do konkretnej Dyskusji w mediach społecznościowych lub na blogu. Tak jak na stronach artykułów, przycisku dostępne dla użytkowników będą się różniły zależnie od języka i lokalizacji.

Powiadomienia

Wszyscy użytkownicy mogą otrzymywać powiadomienia e-mail na podstawie niektórych wydarzeń w Dyskusjach, a użytkownicy aplikacji będą otrzymywali powiadomienia push.

Użytkownicy otrzymają powiadomienia gdy:

  • obserwowany post otrzyma odpowiedź. Po wysłaniu powiadomienia o tym że odpowiedź została udzielona, kolejne powiadomienia nie będą wysyłane dla tego posta dopóki nie miną 24 godziny bądź póki użytkownik sam nie odwiedzi tego posta.
  • dodane posty i odpowiedzi otrzymają 5, 25 lub 100 głosów.

Gdy użytkownik doda post lub odpowie na inny post, zostanie on automatycznie dodany do obserwowanych.

Ustawienia dla powiadomień e-mail z Dyskusji można znaleźć w preferencjach.

Zgłaszanie treści

Opcja „Zgłaszania postów”

Post, który został zgłoszony

Jeśli użytkownicy napotkają na nieodpowiednie treści (takie jak spam lub wandalizmy) mogą zdecydować się zgłosić post lub odpowiedź do weryfikacji, poprzez opcję „Zgłoś” w menu „Więcej”.

Użytkownik zobaczy pomarańczowy trójkąt i baner „Zgłoszono do moderacji” na każdym zgłoszonym poście lub odpowiedzi. Symbol ten jest widoczny tylko dla zgłaszającego oraz dla moderatorów dyskusji oraz administratorów.

Profil użytkownika

Aplikacja Fandom umożliwia zalogowanym użytkownikom przesłanie swojego awatara oraz dodanie treści do strony profilowej. Awatary przesłane przez aplikacje będą przedstawiać takiego użytkownika na całym Fandomie. Treści profilu dodane przez aplikację będą możliwe do zobaczenia na profilach na wiki, lecz ich edycja jest możliwa tylko poprzez aplikację.

Moderacja

Administratorzy oraz moderatorzy dyskusji mają dodatkowe narzędzia do utrzymywania przyjaznej atmosfery w Dyskusjach.

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement