Centrum Społeczności
Advertisement

Wikia.com zmieniła nazwę na Fandom . Marka Fandom zawiera wszystkie aspekty strony, oznacza to, że wszystkie wiki, Dyskusje i wieści (obecnie dostępne tylko w języku angielskim) są częścią nowej marki. Przez zebranie wszystkiego pod jedną marką, otwieramy drzwi dla nowych i ekscytujących możliwości dalszego rozszerzania portalu i waszych wiki.

Poniżej znajdziecie ważniejsze pytania na temat rebrandingu.

Ogólny FAQ

Czym jest Fandom?

Przez lata, wy i wasze społeczności ewoluowały do statusu autentycznych i autorytatywnych źródeł informacji o świecie rozrywki. Nie trzeba długo szukać, żeby znaleźć twórców używających społeczności przy tworzeniu. Na przykład: Simon Pegg skorzystał z rozległej wiedzy zawartej w bazie Memory Alpha jak współtworzył scenariusz filmu Star Trek: W nieznane. Pomiędzy społecznościami wiki, wieściami na portalu redakcyjnym (które w przyszłości zostaną udostępnione w innych językach i na rynkach międzynarodowych) oraz innymi produktami, Fandom pozwala wam i innym fanom dzielić się swoją wiedzą na temat seriali, filmów gier i innych.

Jak rozległy jest rebranding?

Marka Fandom jest integrowana w całej naszej globalnej obecności. Zobaczycie odnowioną globalną nawigację, zmodyfikowaną wyszukiwarkę globalną oraz nowe strony odkrywania wiki, które wyróżniają popularne społeczności we wspieranych językach. Są to dopiero pierwsze kroku na drodze do większej wizji dostarczania wam najlepszych wrażeń dla fanów godnych waszych społeczności i użytkowników, którzy je zbudowali.

Dlaczego dokonujecie rebrandingu Wikia.com?

Wikia bardzo urosła przez lata. Rozpoczęliśmy w 2004 pod nazwą Wikicities jako zwyczajny hosting wiki. Jeśli ktoś chciał utworzyć wiki musiał wysłać prośbę, a my ją zatwierdzaliśmy, jeśli zakres projektu miał szansę powodzenia. Od tego czasu strona – która zmieniła nazwę na Wikia w 2006 – stałą się największa platformą z wiedzą fanów rozrywki.

Ta ewolucja pozwoliła nam spojrzeć na to jak jeszcze możemy rozwijać i poszerzać platformę w sposób, który zachowuje wasze społeczności w centrum uwagi oraz przyciągając nowych fanów chcących czytać wasze treści i budować nowe sposoby na współtworzenie strony. Rozpoczęło się to na początku tego roku (2016) przez uruchomienie huba redakcyjnego na naszym głównym rynku – w Stanach Zjednoczonych. Wieści dostarczają informacji o pulsie świata rozrywki za pomocą oryginalnych treści, w tym artykułów tworzonych przez fanów w Programie Współtworzenia dla Fanów. Udostępniliśmy również Dyskusje pozwalające na ożywione rozmowy. Ulepszenia te są dopiero początkiem na drodze do stworzenia platformy będącej głosem fanów rozrywki w internecie.

Jak rebranding wpłynie na moją wiki?

Na poziomie społeczności nie ma zmian w funkcjonalności dla użytkowników. Wasze treści, edycje, SEO i struktura adresu URL pozostanie bez zmian (nazwa.wikia.com pozostanie formatem url). Oczywiście w przyszłości, uważamy, że mocniejsza pozycja marki (o czym mowa wyżej) sprowadzi więcej fanów czytających i tworzących treści. Wasze wiki dalej będą działać tak samo, ale dostarczamy dodatkowe możliwości pozwalające innym brać udział.

Jednak rebranding spowoduje też natychmiastowe zmiany na poziomie korporacyjnym. Poza zmianą nazwy na Fandom , wprowadzona zostanie zaktualizowana globalna nawigacja, która zawiera nowe logo. Nawigacja będzie taka sama na całym portalu, więc spotkacie się z nią na wszystkich wiki, w Dyskusjach i hubie redakcyjnym.

W niektórych językach zobaczycie również nową dynamiczną stronę główną, która wyróżnia popularne społeczności warte odwiedzenia. Z czasem zostanie to udostępnione dla wszystkich języków.

Jaki będzie to miało wpływ na SEO mojej wiki?

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych służy pozyskaniu jak najlepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Nasi analitycy ustalili, że rebranding nie będzie miał wpływu na SEO poszczególnych wiki. Uważamy, że wzrost marki spowoduje, że w przyszłości widoczność się zwiększy, ale w najbliższym czasie nie będzie zmian.

Czy Fandom nie jest bardziej ogólną nazwą w porównaniu do Wikia?

Wikia na pewno jest unikatową nazwą, ale pomimo lojalności do marki Wikii, nie ma jest ona znana przez ogół społeczeństwa. Często trudno jest wyjaśnić oraz nie reprezentuje to tego czym się staliśmy: największym portalem dla fanów rozrywki na świecie. Fandom reprezentuje to i będzie mocniejszym określeniem na przyszłość. Określeniem, które już rozbrzmiało wśród fanów na całym świecie przez wprowadzenie huba redakcyjnego.

Nie wszystkie wiki traktują o popkulturze. Jak one do tego pasują?

Nazwa Fandom najlepiej reprezentuje większość platformy. Do tego uważamy, że słowo fandom pasuje do wszystkich pasji i zainteresowań, które pobudzają entuzjazm i sprzyjają budowaniu społeczności, a to na pewno dotyczy wiki w kategorii lifestyle, a te nie skupiają się na popkulturze.

Jaki będzie to miało wpływ na konta Wikii na Twitterze i innych portalach społecznościowych?

Nasze konta Fandomu będą miejscem docelowym dla wszystkich nowości o społeczności i rozrywce. @Wikia (teraz znane jako @FANDOM_Insider) stało się kontem korporacyjnym.

Międzynarodowy FAQ

Czy Fandom będzie przetłumaczone?

Nie. Jak wiele globalnych marek, ta nazwa nie będzie przetłumaczona. Będzie wyświetlana jako Fandom na całej platformie we wszystkich językach.

Dlaczego społeczności międzynarodowe dokonują rebrandingu pomimo, że nie mają Fandomu?

Fandom to nie tylko portal redakcyjny. Jest go źródło pochodzenia nazwy. To prawda, ze tylko Stany Zjednoczone są obecnie jedynym rynkiem gdzie działa hub redakcyjny, ale nazwa teraz obejmuje teraz całość platformy, a nie tylko jej część. W przyszłości wieści redakcyjne zostaną również udostępnione na innych kluczowych rynkach i językach, dzięki czemu zostanie umożliwione dodawanie treści w innych językach niż angielski.

Fandom to angielskie słowo, jak to będzie działać międzynarodowo?

Pojęcie fandomu, jeśli nie nawet samo słowo jest stosowane w innych językach. Jest to coś uniwersalnie rozumiane i znane. Razem z wspieraniem przez nas fandomów i wprowadzanie słowa do ogólnej znajomości za pomocą naszej marki, wierzymy, że zostanie ono szybko zrozumiane i przyjęte przez miliony fanów na całym świecie, którzy używają tej strony. Jest to integralne dla naszej firmy, więc jego znaczenie stanie się jasne.

Warto zwrócić uwagę, że nie jesteśmy jedyną firmą, która stosuje angielskie słowa na rynkach międzynarodowych. Apple, Facebook i SnapChat to przykłady marek, które spopularyzowały angielskie słowa na świecie. SnapChat jest świetnym przykładem. Jest to bardzo zamerykanizowane pojęcie, ale jest rozumiane na całym świecie. Z drugiej strony można spojrzeć na firmę jak Volkswagen (samochód ludu) Jest to niemieckie słowo, a jest rozumiane wszędzie.

Słowo wiki nie jest spotykane we wszystkich językach, nawet w angielskim (ma pochodzenie hawajskie - oznacza szybko), dlatego nawet nazwa Wikia nie ma znaczenia w innych językach. Mamy pewność, że użytkownicy nieznający języka angielskiego szybko pojmą czym jest Fandom.

Advertisement