Centrum Społeczności
Advertisement
Trololo

Trololo

Przykład filmu z YouTube

Towarzysz_Edward

Towarzysz Edward

Przykład filmu z Vimeo

Filmy to świetny sposób na zaprezentowanie informacji i utrzymanie zaangażowania czytelników na Twojej społeczności! Dodanie filmu ilustrującego dany temat do artykułu może pomóc przyciągnąć dodatkowych czytelników, uzupełniając treść artykułu. Z kolei większa liczba czytelników może prowadzić do większej liczby edytorów Twojej wiki.

Jak dodać film do artykułu?[]

Metoda 1: przesłanie filmów na wiki[]

Uwaga: Korzystając z tej metody, odtwarzane bezpośrednio na stronie będą tylko filmy o miniaturze szerszej niż 400 pikseli. Kliknięcie wideo o mniejszej miniaturze otworzy wyskakujące okienko z filmem w pełnym rozmiarze.

Fandom pozwala na wgrywanie plików wideo za pomocą Specjalna:Prześlij, w sposób zbliżony do dodawania obrazów. Dodane za jego pomocą filmy mogą być wykorzystywane we wszystkich miejscach na wiki pozwalających na dodanie obrazów (m.in. w galeriach).

Główny artykuł: Pomoc:Video Embed Tool

Dodatkowo Fandom udostępnia narzędzie Video Embed Tool umożliwiające szybkie dodawanie filmów z innych portali jako plików na wiki. Podobnie jak w przypadku pierwszego sposobu, dodane filmy są obsługiwane podobnie jak obrazy.

VisualEditor/Edytor źródłowy 2017[]

Po załadowaniu edytora wybierz ikonę "Grafika i multimedia" widoczną na górnym pasku nawigacyjnym.

Po jej kliknięciu pokaże się okno dialogowe "Ustawienia multimediów" - za jego pomocą możesz przeszukać wiki pod kątem wideo, które chcesz dodać (zakładka "Szukaj") lub przesłać nowy plik (zakładka "Prześlij"). Po wybraniu pliku naciśnij przycisk "Użyj tej ilustracji".

Przeniesie Cię on do następnego okna pozwalającego na zmianę podpisu oraz tekstu alternatywnego. Dodatkowo w zakładce "Zaawansowane" możesz dodatkowo:

  • zmienić ustawienie wideo na stronie (wyrównany do lewej, wyśrodkowany lub wyrównany do prawej);
  • zadecydować czy tekst może opływać wideo;
  • zmienić sposób prezentacji wideo (Miniatura, Bez obramowania, Ramka)
  • ustawić rozmiar miniatury (domyślnie: 180 x 135 px).

Możesz również cofnąć się do poprzedniego okna, naciskając przycisk "Zmień obrazek". Po naciśnięciu przycisku "Wstaw" obrazek zostanie wstawiony do edytowanego artykułu.

Edytor źródłowy 2010[]

Po załadowaniu edytora wybierz ikonę "Obrazy i pliki multimedialne" widoczną na górnym pasku nawigacyjnym. Po jej kliknięciu pokaże się okno dialogowe "Wstaw plik" pozwalające na przeszukanie wiki pod kątem wideo, przesłanie nowego pliku (przycisk "Prześlij" w lewym dolnym rogu) oraz zmianę ustawień obrazka zbliżoną do tej dostępnej w VisualEditorze.

Po naciśnięciu przycisku "Wstaw" obrazek zostanie wstawiony do edytowanego artykułu.

Za pomocą wikitekstu[]

Pliki wideo mogą również dodane bezpośrednio za pomocą wikitekstu. Używana w tym celu składnia przypomina składnię używaną przy obrazach:

  • [[Plik:Przykład]] – „czyste” wideo, bez ramek czy podpisów, o wymiarze 300 pikseli.
  • [[Plik:Przykład|thumb|Jakiś podpis]] – wideo z ramką i podpisem oraz linkiem do strony danego video.
  • [[Plik:Przykład|200px|right]] – wideo o wymiarze 200 pikseli, po prawej stronie.

Metoda 2: EmbedVideo[]

Główny artykuł: Pomoc:EmbedVideo

W przypadku korzystania z rozszerzenia EmbedVideo nie jest wymagane uprzednie przesłanie wideo na wiki — zamiast tego rozszerzenie może pobierać wideo bezpośrednio z innych stron, obsługując ponad 30 różnych usług wideo i audio.

Dalsze kroki[]

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement