Centrum Społeczności
Advertisement
Rozszerzenie może być włączone i wyłączone przez Specjalna:Rozszerzenia wiki.
ForumOnNav.png

Forum jest miejscem stanowiącym centralny punkt dyskusji o temacie wiki i innych sprawach ważnych dla społeczności wikii. Każdy użytkownik może brać udział w dyskusji na forum, a zarejestrowani użytkownicy mogą śledzić wątki dyskusji i otrzymywać powiadomienia, gdy ktoś odpowie w obserwowanym wątku. Ogólna struktura forum jest zarządzana przez administratorów i moderatorów wiki.

Link do forum może być dostępny na karcie nawigacji "Na Wiki" lub w module znajdującym się na dole każdego artykułu.

Moduł aktywności na forum

Pięć ostatnich postów na forum może być pokazane na stronie głównej wiki, albo jakiejkolwiek innej stronie, za pomocą tagu <wikiaforum />, który pozwala wyświetlić moduł aktywności na forum.

Krok po kroku

Hierarchia forum

 • Specjalna:Forum – ta strona jest związana z nawigacją i listuje wszystkie subfora na Forum, oraz jej opisy. Politykę Forum i często zadawane pytania można znaleźć w przycisku w prawym górnym rogu na tej stronie.
 • Subforum – rożne obszary tematyczne utworzone przez administratorów wiki. Każde subforum zawiera wątki dyskusji. Krótkie nazwy i jasne opisy pomogą odwiedzającym znaleźć rozmowy, które ich interesują.
 • Wątki – dyskusje użytkowników z odpowiedziami wyświetlane w kolejności chronologicznej, najnowszy na dole. Poniżej ostatniej odpowiedzi można dodawać tematy, które łączą watki i konkretne artykuły na wiki.

Rozpoczęcie dyskusji

Rozpocznij konwersację!

tej strony}}.

 • Do strony Forum można się dostać za pośrednictwem nawigacji wiki lub dzięki modułowi Dyskusja na dole każdego artykułu. Z głównej strony Specjalna:Forum wybierz jedną z subforum, a następnie kliknij na przycisk "Rozpocznij dyskusję". Jeśli wchodzisz od strony artykułu, będziesz mógł wybrać najlepsze subforum dla swojego wątku przed opublikowaniem go.
 • Upewnij się, że tytuł Twojego wątku jest jasny i zwięzły. Mylące tytuły mogą zniechęcić czytelników do odwiedzenia dyskusji.
 • W treści wiadomości, dodaj zdjęcia, filmy, linki, oraz wszystko co chcesz!
 • Dodaj tematy do wątku, które mogą mieć nazwy artykułów na wiki. Pozwoli to połączyć wątek z tym artykułem i pozostałe wątki o tym artykule. To sprawi, że więcej czytelników będzie świadomych dyskusji i zachęci ich do uczestniczenia w nim. Jeśli rozpoczniesz dyskusję od strony artykułu, nazwa artykułu będzie już dodany jako jeden z tematów, jednak możesz mieć aż cztery tematy w wątku.

Udział w dyskusji

Użyj Okejki do zaaprobowania odpowiedzi i użyj przycisku Cytuj do odpowiedzenia w wątku!

 • Znalezienie wątku jest łatwe dzięki wybieraniu odpowiedniego subforum i wyborze dyskusji, która wygląda interesująco. Możesz przewinąć do końca wątku i zacząć pisać. Możesz też odpowiadać na konkretne odpowiedzi za pomocą przycisku "Cytuj" znajdującym się w prawym dolnym rogu każdej wiadomości. Kliknij "Cytuj", a komunikat użytkownika zostanie skopiowany do nowego okna i pozwoli pisać poniżej skopiowanej odpowiedzi.
 • Użyj opcji Okejki — ikona "kciuka w górze" w prawym górnym rogu każdej wiadomości — służy do pokazania, że lubisz to co inny użytkownik powiedział. Liczba pokazanych okejek zostaje pokazana. Bądź hojny rozdając Okejki, a być może otrzymasz własną!
 • Moduł dyskusji na dole artykułów jest inny sposobem na łatwe znalezienie istniejących rozmów na forum, wyświetlając ostatnio aktywne dyskusje na temat tego artykułu.

Zarządzanie Forum

Zarządzanie subforum i polityką

Administratorzy mogą dodawać więcej subforum do forum

 • Na Specjalna:Forum, administratorzy i moderatorzy posiadają przycisk Zarządzanie forum w prawym dolnym rogu, który umożliwia tworzenie, zmianę nazwy lub zmianę kolejności subforum. Subfora mogą być również usuwane poprzez przeniesienie ich tematów do innego subforum.
 • Opisy subforum mogą zawierać znaki pogrubienia i kursywy, linki, oraz szablony. Szablony pojawią się na stronach subforum, ale nie pokażą się w Specjalna:Forum.
 • FANDOM zapewnił podstawowe zasady forum, które stają się dostępne, gdy funkcja Forum jest włączona. Administratorzy mogą edytować stronę zasad (Powiadomienia systemowe) za pomocą przycisku Edytuj w wyświetlonych zasadach, jeśli są zgodne z polityką wiki.

Włączenie Forum

Kiedy rozszerzenie Forum jest włączone an wiki, pokazują się trzy zmiany:

 • Link do Specjalna:Forum zostaje dodany do nawigacji wiki.
 • Moduł dyskusji jest włączony na dole każdego artykułu.
 • Przestrzeń nazw "Forum", używana dla starego systemu forum, staje się możliwe do edytowania tylko dla administratorów (w celach serwisowych), a wszystkie treści, w tym nazwy nagłówków przekierowują użytkowników do Specjalna:Forum. Nagłówek jest stylizowany według tematu wiki, co powinno zapobiec zmyleniu użytkownika, jeśli na starym forum podobny nagłówek zostały wykorzystany w przeszłości.
Advertisement