Advertisement

Pomoc:Forum

ForumOnNav.png

Forum jest miejscem stanowiącym centralny punkt dyskusji o temacie wiki i innych sprawach ważnych dla społeczności wikii. Każdy użytkownik może brać udział w dyskusji na forum, a zarejestrowani użytkownicy mogą śledzić wątki dyskusji i otrzymywać powiadomienia, gdy ktoś odpowie w obserwowanym wątku. Ogólna struktura forum jest zarządzana przez administratorów i moderatorów wiki.

Link do forum może być dostępny na karcie nawigacji "Na Wiki" lub w module znajdującym się na dole każdego artykułu.

ForumActivityTU.png
Moduł aktywności na forum

Pięć ostatnich postów na forum może być pokazane na stronie głównej wiki, albo jakiejkolwiek innej stronie, za pomocą tagu <wikiaforum />, który pozwala wyświetlić moduł aktywności na forum.

Krok po kroku

Hierarchia forum

 • Specjalna:Forum – ta strona jest związana z nawigacją i listuje wszystkie subfora na Forum, oraz jej opisy. Politykę Forum i często zadawane pytania można znaleźć w przycisku w prawym górnym rogu na tej stronie.
 • Subforum – rożne obszary tematyczne utworzone przez administratorów wiki. Każde subforum zawiera wątki dyskusji. Krótkie nazwy i jasne opisy pomogą odwiedzającym znaleźć rozmowy, które ich interesują.
 • Wątki – dyskusje użytkowników z odpowiedziami wyświetlane w kolejności chronologicznej, najnowszy na dole. Poniżej ostatniej odpowiedzi można dodawać tematy, które łączą watki i konkretne artykuły na wiki.

Rozpoczęcie dyskusji

ForumHelpStartDiscussion.png
Rozpocznij konwersację!
KermitDiscussionsHelp.png
tej strony}}.
 • Do strony Forum można się dostać za pośrednictwem nawigacji wiki lub dzięki modułowi Dyskusja na dole każdego artykułu. Z głównej strony Specjalna:Forum wybierz jedną z subforum, a następnie kliknij na przycisk "Rozpocznij dyskusję". Jeśli wchodzisz od strony artykułu, będziesz mógł wybrać najlepsze subforum dla swojego wątku przed opublikowaniem go.
 • Upewnij się, że tytuł Twojego wątku jest jasny i zwięzły. Mylące tytuły mogą zniechęcić czytelników do odwiedzenia dyskusji.
 • W treści wiadomości, dodaj zdjęcia, filmy, linki, oraz wszystko co chcesz!
 • Dodaj tematy do wątku, które mogą mieć nazwy artykułów na wiki. Pozwoli to połączyć wątek z tym artykułem i pozostałe wątki o tym artykule. To sprawi, że więcej czytelników będzie świadomych dyskusji i zachęci ich do uczestniczenia w nim. Jeśli rozpoczniesz dyskusję od strony artykułu, nazwa artykułu będzie już dodany jako jeden z tematów, jednak możesz mieć aż cztery tematy w wątku.

Udział w dyskusji

ForumButtonsKudosHelp.png
Użyj Okejki do zaaprobowania odpowiedzi i użyj przycisku Cytuj do odpowiedzenia w wątku!
 • Znalezienie wątku jest łatwe dzięki wybieraniu odpowiedniego subforum i wyborze dyskusji, która wygląda interesująco. Możesz przewinąć do końca wątku i zacząć pisać. Możesz też odpowiadać na konkretne odpowiedzi za pomocą przycisku "Cytuj" znajdującym się w prawym dolnym rogu każdej wiadomości. Kliknij "Cytuj", a komunikat użytkownika zostanie skopiowany do nowego okna i pozwoli pisać poniżej skopiowanej odpowiedzi.
 • Użyj opcji Okejki — ikona "kciuka w górze" w prawym górnym rogu każdej wiadomości — służy do pokazania, że lubisz to co inny użytkownik powiedział. Liczba pokazanych okejek zostaje pokazana. Bądź hojny rozdając Okejki, a być może otrzymasz własną!
 • Moduł dyskusji na dole artykułów jest inny sposobem na łatwe znalezienie istniejących rozmów na forum, wyświetlając ostatnio aktywne dyskusje na temat tego artykułu.

Zarządzanie Forum

Zarządzanie subforum i polityką

ForumHelpCreateNew.png
Administratorzy mogą dodawać więcej subforum do forum
 • Na Specjalna:Forum, administratorzy i moderatorzy posiadają przycisk Zarządzanie forum w prawym dolnym rogu, który umożliwia tworzenie, zmianę nazwy lub zmianę kolejności subforum. Subfora mogą być również usuwane poprzez przeniesienie ich tematów do innego subforum.
 • Opisy subforum mogą zawierać znaki pogrubienia i kursywy, linki, oraz szablony. Szablony pojawią się na stronach subforum, ale nie pokażą się w Specjalna:Forum.
 • FANDOM zapewnił podstawowe zasady forum, które stają się dostępne, gdy funkcja Forum jest włączona. Administratorzy mogą edytować stronę zasad (Powiadomienia systemowe) za pomocą przycisku Edytuj w wyświetlonych zasadach, jeśli są zgodne z polityką wiki.

Włączenie Forum

Kiedy rozszerzenie Forum jest włączone an wiki, pokazują się trzy zmiany:

 • Link do Specjalna:Forum zostaje dodany do nawigacji wiki.
 • Moduł dyskusji jest włączony na dole każdego artykułu.
 • Przestrzeń nazw "Forum", używana dla starego systemu forum, staje się możliwe do edytowania tylko dla administratorów (w celach serwisowych), a wszystkie treści, w tym nazwy nagłówków przekierowują użytkowników do Specjalna:Forum. Nagłówek jest stylizowany według tematu wiki, co powinno zapobiec zmyleniu użytkownika, jeśli na starym forum podobny nagłówek zostały wykorzystany w przeszłości.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA, o ile nie zaznaczono inaczej.