Centrum Społeczności
Advertisement

Forum w stylu wiki to strony pełniące funkcje forum, które zawierają automatycznie wygenerowane indeksy innych stron, bazowane na rozszerzeniu DPLforum. Prosimy zauważyć, że jest to przestarzały sposób komunikacji na wiki, dlatego FANDOM rekomenduje użycie Dyskusji zamiast forum w stylu wiki.

W domyślnej instalacji strona główna zawiera linki do wszystkich subforów. Każde subforum jest stroną, która zwiera linki do wątków przypadające na określone forum. Wątki są stronami, które ze względu na kategorie są przyporządkowane do jednego z subforów.

Domyślna strona forum jest nazwana "Forum:Index". Są dwa domyślne subfora, jedno nazywa się "Forum:Help desk" (dla tematów związanych z pomocą), a drugie "Forum:Watercooler" (dla dyskusji na wiki). Możesz zmienić nazwy subforów na inne bądź dodać inne subfora.

Uwaga: Ta strona zakłada, że standardowe fora w stylu wiki istnieją na Twojej wiki. W wielu przypadkach, uruchomienie ich musi zostać wykonane manualnie. Zobacz Pomoc:Forum w stylu wiki/uruchamianie

Jak korzystać z forum?

Istniejące wątki są widoczne po wejściu w subforum. Każde takie forum ma pole, w którym możesz wpisać tytuł nowego wątku i kliknąć przycisk, by utworzyć ów wątek. Nowy wątek to zwykła strona wiki, która jest wczytywana z szablonu. Szablon ten powoduje, że strona posiada dobrą kategorię, aby zaindeksować ją w dobrym subforum. To ważne, by nie usunąć tego szablonu, kiedy piszesz swoją wiadomość.

Kiedy wątek zostaje zapisany, jest to zwykła strona w przestrzeni nazw "Forum:" wpisana na listę wątków w subforum. Inni użytkownicy mogą edytować i dodawać nowe strony tak jak każdą inną stronę. Wątki z nowymi wiadomościami przesuwane są na górę strony i są widoczne razem z ikoną Forum new.gif.

By dodać własny komentarz do dyskusji, kliknij przycisk "Edytuj" tak samo, jak w każdej innej stronie, użyj jednego lub kilku dwukropków (:), by umieścić Twój komentarz pod komentarzem, na który odpowiadasz i podpisz się swoją nazwą użytkownika oraz datą, poprzez napisanie 4 tyld (~~~~) bądź klikając na przycisk umieszczający podpis ponad polem edycji.

Możesz zobaczyć wszystkie ostatnie zmiany dla forum, klikając link powyżej listy forum.

Jak dodawać nowe subfora?

Małe społeczności mogą nie potrzebować innych subforów, wystarczą im same subforum "Watercooler" i "Help Desk", ale przy wzroście społeczności możesz próbować dodać nowe, by poruszyć tematy danej kategorii.

Krok 1

Nowe forum może zostać dodane poprzez edytowanie Forum:Index na Twojej społeczności.

By dodać nowe subforum, skopiuj poniższy kod do Forum:Index na Twojej wiki, za tagiem </forum> jeżeli jest jakiś.

<forum> namespace=Forum category=Nazwa subforum title=Forum:Nazwa subforum shownamespace=false addlasteditor=true </forum>

Jedyną częścią tego kodu, która wymaga edycji jest "Nazwa subforum" pod "category" i "title". Może zostać ona ustawiona na taką jaką sobie zażyczysz i będzie ona widoczna w indeksie oraz polach nawigacyjnych na górze każdej strony.

Krok 2

Po wykonaniu kroku 1, powstanie link do nowego subforum. Udaj się do tej strony, edytuj ją i skopiuj poniższy kod:

<div class="forumheader">'''Forums:''' [[Forum:Index|Index]] > {{PAGENAME}}</div><br />
  
   [{{fullurl:Special:Recentchangeslinked/Category:{{PAGENAME}}}} Zobacz ostatnie zmiany dla tego subforum]
   
   ----
   <table width="100%"><tr><td><!-- Możesz utworzyć tutaj nagłówek forum --></td>
   <td width="50%">
   <createbox>
   break=no
   prefix=Forum:
   preload=Template:Forumheader/{{PAGENAME}}
   buttonlabel=Dodaj nowy temat
   </createbox>
   </td>
   </tr>
   </table>
   <table class="forumlist" width="100%"><tr><th class="forum_title" align="left">Topic</th>
   <th class="forum_edited" align="left">Last Edit</th>
   <th class="forum_editor" align="left">Last Author</th></tr>
   <forum>
   namespace=Forum
   category={{PAGENAME}}
   shownamespace=false
   addlasteditor=true
   </forum>
   </table>
   
   [[Category:Forums]]

Nic nie wymaga zmiany w tym tekście. 'Jednakowoż czasem zdarzają się problemy z wyświetlaniem {{PAGENAME}} w sekcji preload= (podkreślonej na czerwono). Jeśli napotkasz się na nieładujący się szablon, zmień go na nazwę szablonu. Jeśli więc nazwa subforum brzmi "Forum:Plotki", stwórz szablon ładujący pod nazwą "Szablon:Nagłówek forum/Plotki" i zmień linię ładowania na preload=Szablon:Nagłówek forum/Plotki'

Krok 3

Ostatnią rzeczą którą należy wykonać to ustawienie ładowania szablonu gdy ktoś doda nową stronę do forum. Strona ta powinna istnieć pod nazwą "Szablon:Nagłówek forum/Nazwa subforum", zmieniając nazwę na nazwę forum którą użyłeś w indeksie. Szablon powinien mieć następującą zawartość:

{{Forumheader|Name of forum}}
   
   <!-- Umieszczaj swoją treść poniżej tego akapitu. Pamiętaj o zapisywaniu swojej edycji z użyciem czterech tyld ~~~~ -->

Ponownie, "Nazwa subforum" powinna zostać zmieniona na nazwę subforum. Po zapisaniu tego, nowe subforum jest gotowe do użycia.

Krok 4

Możesz także ustawić dzielenie forum na strony. Więcej szczegółów jest dostępnych pod stroną dotyczącą rozszerzenia DPLforum, tutaj.

Jak mogę bardziej rozwinąć swoje forum?

Wygląd i lista

Tak jak z wieloma aspektami na Fandomie, wiele z tych rzeczy może zostać zmienionych. Wygląd, styl szablonu, rzeczy widoczne w indeksie, inna ikona informująca o wiadomościach, i tak dalej. Możesz nawet, dla przykładu, mieć obrazek, który pojawia się automatycznie na górze każdej strony bądź mieć nowe wiadomości wyświetlane w kolorze czerwonym.

Subsubfora

Możliwym jest także użycie kodu jak powyżej do zrobienia subsubforów, takich jak "Forum:Help desk/sprawy techniczne". Dla uzyskania tego efektu, pierwszy kod powinien zostać umieszczony w subforum, a nie tak jak zwykle w indeksie.

Formularze służące do tworzenia nowych wątków mogą posiadać szablon instruujący jak zrobić jakiś wątek, a to jest możliwe poprzez użycie parametru "editintro". Zobacz Pomoc:Inputbox dla szczegółów.

Przypięte wątki

DPLforum to nic innego jak lista stron w danej kategorii. Jeżeli chcesz przypiąć jakiś wątek, dodaj drugą kategorię pod nazwą "Przypięte wątki" i dodaj go również do tej kategorii. Dobrym pomysłem byłoby również stworzenie szablonu, gdzie mógłbyś po prostu dodać |sticky=1 tak, by sam szablon zadbał o przypięcie wątku.

Dodatkowe uwagi

 • Jeśli zauważysz dziwną zawartość na Twoim forum, spróbuj wstawić do paska adresu na jego końcu ?action=purge (bądź &action=purge jeśli ? zostało już użyte) i przeładuj stronę. To powinno naprawić kłopoty, kiedy kod DPL bądź DPLforum został zaktualizowany, lecz pamięć cache nie została przeczyszczona.
 • Na wielu społecznościach, przestrzeń nazw "Forum:" jest zarchiwizowana z powodu użycia obecnego rozszerzenia Forum. Administrator może skontaktować się z zespołem Fandomu by usunąć zarchiwizowaną zawartość forum.
Advertisement