Centrum Społeczności
Advertisement

Wszystkie możliwe do edycji strony na wiki posiadają swoją stronę historii i autorów, na której zawarte są wszystkie dawniejsze wersje danego artykułu, wraz z datami edycji, autorami, opisami zmian i możliwością porównań różnic między danymi wersjami. Aby wejść na tę stronę należy kliknąć przycisk „Historia i autorzy”. Treść tekstu na tym przycisku może być różna i podlega zmianie za pomocą komunikatu MediaWiki:History short.

Podstawowe wiadomości:

 • Najnowsze zmiany znajdują się u góry.
 • Aby zobaczyć daną wersję, kliknij w datę przy niej.
 • Aby porównać różnice danej wersji do stanu obecnego, kliknij niebieski link „bież.” przy danej wersji.
 • Aby zobaczyć różnicę danej wersji z wersją ją poprzedzającą, kliknij niebieski link „poprz.” przy danej wersji.
 • Aby zobaczyć różnicę między dwoma dowolnymi wersjami, odznacz w lewej kolumnie wersje starszą, zaś w prawej wersje nowszą, a następnie kliknij przycisk „porównaj wybrane wersje”.
 • Drobne zmiany zaznaczone są jako „m”.

Używanie strony historii i autorów

Przykładowa strona historii artykułu

Edycje są wyświetlane w kolejności od najnowszej do najstarszej. Każda edycja w jednym rzędzie posiada informacje o autorze, dacie, rozmiarze artykułu po tej zmianie, opis zmian oraz możliwość jej anulowania.

Elementy przedstawione na przykładzie:

 1. Nazwa strony.
 2. „bież.” przenosi do podglądu zmian między wybraną wersją a najnowszą.
 3. „poprz.” przenosi do podglądu zmian między wybraną wersją a wersją poprzedzającą.
 4. Dwie kolumny przycisków opcji, które pozwalają na wybranie dwóch wersji do porównania.
 5. Data i czas wykonania edycji wyświetlane w formacie wedle preferencji użytkownika. Odnośnik prowadzi do podglądu strony w tej wersji.
 6. Nazwa użytkownika lub IP autora wraz z linkami do tablicy lub strony dyskusji użytkownika oraz jego strony wkładu. Administratorzy zobaczą również opcję zablokowania użytkownika.
 7. Oznaczenie zmiany jako drobnej.
 8. Opis zmian. Może tutaj wyświetlić się szary tekst z odnośnikiem w postaci strzałki w prawo. Oznacza to, że użytkownik dokonał edycji wymienionej sekcji, a strzałka jest odnośnikiem do tej sekcji.

Jeśli nazwa strony została kiedyś zmieniona, historia artykułu przez zmianą nazwy zostanie zachowana. Stary tytuł staje się przekierowaniem i nie wyświetla historii sprzed zmiany nazwy.

Edycje na stronach usuniętych nie są wyświetlane we wkładzie użytkownika, jednak historia zmian jest zachowana i jest dostępna dla administratora, który może przywrócić daną stronę wraz z wszystkimi poprzednimi wersjami.

Permalinki

Kiedy klikniesz w dany permalink, zostaniesz przeniesiony do okna normalnego artykułu, z tym, że u góry pod tytułem artykułu znajdować się będzie szary napis:

Wersja [Nazwa użytkownika] (dyskusja|edycje) z dnia [godzina, data]
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)

Wygląd artykułu z permalinku niekoniecznie jest taki sam, jak wygląd obecny. Jest to wersja artykułu z danej edycji.

Aby znaleźć adres permalinku, należy na w historii i autorach strony kliknąć w datę konkretnej zmiany i skopiować adres URL. Będzie on wyglądał mniej więcej tak: https://spolecznosc.fandom.com/wiki/Pomoc:Permalinki?oldid=22602

Stanie się on linkiem bez żadnej składni.

Jak używać permalinków?

Permalinki można używać i formatować tak samo, jak linki zewnętrzne. Aby sprawdzić człon po części oldid, należy użyć magicznego słówka {{REVISIONID}}.

Obserwowane

Jeżeli strona jest na liście obserwowanych danego użytkownika, to po edycji innego użytkownika, pojawi się komunikat: „zmienione od ostatniej wizyty”, lub inny, zgodny z treścią MediaWiki:Updatedmarker.

Historia plików

Obrazy mogą zostać zastąpione nowszą wersją pliku lub może zostać wgrany inny plik o tej samej nazwie. Wersje starsze zostają jednakże zachowane. Lista poprzednich wersji znajduje się na stronie opisu pliku, gdzie są do powszechnego wglądu, a także możliwe jest ich przywrócenie.

Linki do konkretnych wersji artykułu

Aby zalinkować do danej, archiwalnej wersji artykułu, należy wejść na daną zmianę poprzez kliknięcie daty lub porównanie dwóch wersji i skopiować adres URL, który wklejony później, bez żadnych dodatkowego formatowania zostanie linkiem.

Eksport historii i autorów strony

Dzięki stronie specjalnej Specjalna:Eksport, możemy eksportować na komputer wyznaczone wersje artykułu wraz z datami, autorami, opisami zmian, etc., w formie pliku XML, gdzie możemy przeszukiwać zawartości starszych wersji.

Archiwizowanie materiałów

Utworzenie osobnej strony do archiwizowania tekstu jest lepsze od archiwizowania w wersji starszej edycji, ponieważ:

 • Specjalna:Linkujące nie działają do starszych wersji, tylko dla osobnych artykułów.
 • Niemożliwe jest wyszukiwanie tekstu w starszych wersjach za pomocą wyszukiwarki.
 • Archiwum może być skatalogowane w dowolnej kolejności, w dowolnym czasie, podczas gdy wersje na stronie historii i autorów są ułożone bez możliwości zmiany.
Advertisement