Centrum Społeczności
Advertisement
Dostęp do historii

Możesz wejść na stronę historii klikając „Wyświetl historię” w rozwijanym menu edycji

Wszystkie możliwe do edycji strony na Fandomie posiadają swoją stronę historii i autorów, na której zawarte są dawniejsze wersje danego artykułu, wraz z datami edycji, autorami, opisami zmian i możliwością porównań różnic między danymi wersjami.

Aby wejść na tę stronę, należy kliknąć przycisk „Wyświetl historię” w rozwijanym menu edycji. Dostać się tam można również poprzez link na pasku narzędzi.

Przegląd[]

Najważniejsze rzeczy na temat stron historii:

 • Najnowsze zmiany znajdują się u góry.
 • Aby zobaczyć daną wersję, kliknij datę przy niej.
 • Aby porównać różnice danej wersji do stanu obecnego, kliknij niebieski link „bież.” przy danej wersji.
 • Aby zobaczyć różnicę danej wersji z wersją ją poprzedzającą, kliknij niebieski link „poprz.” przy danej wersji.
 • Aby zobaczyć różnicę między dwoma dowolnymi wersjami, odznacz w lewej kolumnie wersję starszą, zaś w prawej wersję nowszą, a następnie kliknij przycisk „Porównaj wybrane wersje”.
 • Drobne zmiany zaznaczone są jako m.
 • Edycje wykonane przez boty zaznaczone są jako b.


Zilustrowany przykład[]

Poniżej znajduje się przykład historii strony. Zwróć uwagę, że zmiany wyświetlane są od najnowszych do najstarszych oraz że każda edycja oznacza nową linię, wyświetlającą czas jej wykonania, autora, opis zmian oraz inne istotne informacje.

Historia i autorzy

Strona historii z podpisami

Elementy strony:

 1. Nazwa strony.
 2. „(bież.)” przenosi do podglądu zmian między wybraną wersją a inną wersją strony. W tym przypadku jest to porównanie wybranej wersji z najnowszą. Gdy klikniesz „bież.” najnowsza wersja wyświetla się pod zmianami, więc możesz zobaczyć aktualny wygląd strony.
 3. „(poprz.)” przenosi do podglądu zmian między wybraną wersją a poprzednią wersją. Gdy klikniesz „poprz.” najnowsza wersja wyświetla się pod zmianami, więc możesz zobaczyć aktualny wygląd strony.
 4. Dwie kolumny przycisków opcji, które pozwalają na wybranie dwóch wersji do porównania.
 5. Data i czas wykonania edycji wyświetlane w formacie wedle preferencji użytkownika. Link prowadzi do podglądu strony w tej wersji.
 6. Nazwa użytkownika lub IP autora wraz z linkami do tablicy wiadomości, lub strony dyskusji użytkownika oraz jego strony wkładu. Administratorzy zobaczą również opcję zablokowania użytkownika.
 7. Oznaczenie drobnej edycji.
 8. Opis zmian – tekst podany przez użytkownika w polu podsumowania edycji.
  • Może tutaj wyświetlić się szary tekst z odnośnikiem w postaci strzałki w prawo. Oznacza to, że użytkownik dokonał edycji wymienionej sekcji, a strzałka jest odnośnikiem do tej sekcji. Ten tekst dodawany jest automatycznie podczas edytowania sekcji, zwykły opis zmian może również być podany i wyświetla się na czarno.

Jeśli nazwa strony została kiedyś zmieniona, historia artykułu zarówno przed jak i po zmianie jest wyświetlana. Stary tytuł staje się przekierowaniem i nie wyświetla historii sprzed zmiany nazwy.

Edycje na stronach usuniętych nie są wyświetlane we wkładzie użytkownika, jednak historia zmian jest zachowana i jest dostępna dla administratora, który może przywrócić daną stronę wraz z wszystkimi poprzednimi wersjami.

Zagłębianie się[]

Linki do konkretnych wersji stron[]

Jeśli chcesz uzyskać link do konkretnej wersji artykułu, kliknij datę obok tejże wersji w historii strony. Uzyskany adres URL może zostać użyty jako tzn „permalink” – link stały do danej wersji.

Można również używać wewnętrznych linków na wiki, aby dodawać permalinki z wykorzystaniem strony Specjalna:Niezmienny link, np. [[Specjalna:Niezmienny link/ID wersji]].

Możliwe jest także szybkie sprawdzenie najnowszej zmiany na stronie poprzez dodanie ?diff=cur na końcu dowolnego adresu URL, np. przyklad.fandom.com/pl/wiki/Strona?diff=cur.

Należy wziąć jednak pod uwagę pewne kwestie:

 • Jeśli strona zawiera jakiekolwiek zmienne zależne od czasu, jej renderowana zawartość będzie korzystać z bieżącej daty/czasu, a nie z czasu, w którym została zapisana wersja.
 • Stosowane są najnowsze wersje szablonów i plików; jeśli zostały one zmienione, strona może wyglądać inaczej niż w momencie zapisywania wersji.

Historie plików[]

Pliki również posiadają historie, choć działają one nieco inaczej, jako że poszczególne wersje moga być dość łatwo usuwane i przywracane.

Historia plików stanowi część ich stron opisów, którą zalogowani użytkownicy widzą wchodząc na stronę pliku. W tamtym miejscu można zobaczyć poprzednie wersje plików, usunąć je oraz odtworzyć.

Zobacz także[]

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement