FANDOM


Ta strona zawiera informacje na temat zalecanych sposobów importowania CSS i JavaScript na wiki.

ImportJS

Ta nowa metoda dodaje stronę w przestrzeni MediaWiki, MediaWiki:ImportJS, która stanowi interfejs do prostego dodawania stron ze skryptami na wiki – zarówno lokalnych jak i z Dev Wiki.

Funkcjonalność jest podobna do istniejącej funkcji importArticles(), która importuje artykuły z innych społeczności, łączy kilka w jeden, minifikuje i zwraca jako pojedyncze żądanie. To pozwala na zmniejszenie pliku i natężenia ruchu, co w rezultacie pozwala wiki z dużą ilością skryptów wgrywać się szybciej. ImportJS dotyczy wszystkich skórek, jak Common.js.

Bulb

Przegląd JavaScript

Funkcja ImportJS omija potrzebę przeglądu JavaScript. Pozwala to na natychmiastowe dodawanie i usuwanie importów JavaScript na wiki!

Użycie

MediaWiki:ImportJS stanowi prosty, tekstowy interfejs do importowania JS. Lokalne pliki muszą znajdować się w przestrzeni MediaWiki. Dotyczy to również importów z Dev Wiki. Przy podawaniu stron do importu, prefiks przestrzeni MediaWiki nie jest wymagany.

Kategorie.js
dev:AjaxRC.js

Kolejność skryptów

Strony dodane przez ImportJS będą wgrywane jako ostatnie. Pełna kolejność to:

  1. Common.js
  2. Wikia.js
  3. Importy dodane przez Common.js
  4. Importy dodane przez Wikia.js
  5. ImportJS

Importowanie CSS

importArticles

W związku z powyższym, zastosowanie metody importArticles zostanie opisane tylko z perspektywy importu CSS. Szczegóły na temat importowania w ten sposób skryptów JS znajdziesz na tej stronie.

Poniższy kod musi zostać dodany o MediaWiki:Common.js lub MediaWiki:Wikia.js. Należy pamiętać, że dodanie arkusza w ten sposób będzie wymagało przejrzenia i zatwierdzenia zmodyfikowanego pliku JS.

Przykład

Importowanie lokalnego arkusza CSS za pomocą importArticles:

importArticles({
    type: "style",
    article: "MediaWiki:Local.css"
});

@import

Użycie @import pozwala na importowania plików CSS znajdujących się na wiki i innych stronach (zakończonych na .css). Składnia to:

@import url("path_to_file_to_import.css");

Używając przykładu podanego wyżej, aby zaimportować Local.css należy dodać poniższą linijkę na samej górze MediaWiki:Common.css lub MediaWiki:Wikia.css.

@import url("/load.php?articles=MediaWiki:Local.css&only=styles&mode=articles");

Alternatywną metodą, która pozwala na łatwiejsze odnalezienie arkusza w miejscach jak karta „Sieć” narzędzi deweloperskich przeglądarek, jest użycie:

@import url("/MediaWiki:Local.css?ctype=text/css&action=raw");

Ale należy pamiętać, że arkusze importowane w ten sposób nie są minifikowane.

Więcej informacji na temat metody @import znajdziesz tutaj.


Zobacz również

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.