Centrum Społeczności
Advertisement

Każdy zalogowany użytkownik w dowolnym momencie może założyć nową społeczność na Fandomie korzystając z dedykowanego formularza. Poniżej przedstawiamy co robić i jak przejść przez tworzenie społeczności.

Tworzenie społeczności[]

Zanim zaczniesz[]

 • Zaplanuj swój projekt i zdecyduj o czym on będzie.
 • Sprawdź czy społeczność na ten temat już nie istnieje wchodząc na stronę główną Fandomu. Jeśli twój temat jest już zajęty przez istniejącą społeczność, nowa wiki może zostać zamknięta po ocenie personelu. Wiele wiki na ten sam temat istnieje na Fandomie, np. umożliwiają fanom skupienie się na fanowskich opowiadaniach, odgrywaniu ról lub homrze w ramach oddzielnych społeczności, jednak generalnie zachęcamy fanów tego samego tematu do działania wspólnie.
  • Kliknij ikonę szkła powiększającego na górze paska nawigacyjnego w domenie fandom.com aby zobaczyć pole wyszukiwania. Po wprowadzeniu nazwy szukanej społeczności i wciśnięciu klawisza enter/kliknięciu strzałki zostaniesz przekierowany do strony z wynikami wyszukiwania na której znajdziesz pasujące artykuły Fandomu (po lewej stronie) oraz społeczności w prawym module. Kliknij Zobacz więcej społeczności aby zobaczyć wszystkie wyniki.
 • Przeczytaj Zasady użytkowania Fandomu – zapoznaj się z tym co jest i co nie jest w porządku na Fandomie.
 • Przeczytaj Zasady tworzenia społeczności – społeczności muszą być na wolnej licencji, możliwe do publicznej edycji i wolne od nadużyć.

Stwórz swoją społeczność[]

 1. Kliknij przycisk Utwórz wiki w pasku globalnej nawigacji na górze strony. Ten przycisk zabierze cię do formularza zakładania wiki.
 2. Wybierz nazwę dla społeczności. – aby pomóc użytkownikom znaleźć twoją wiki w wyszukiwarkach oraz poprawić pozycjonowanie nie używaj niejasnych nazw lub takich kończących się na -pedia. Zamiast tego najlepiej jest użyć ogólnych słów kluczy lub tytułów odnoszących się do tematyki społeczności.
 3. Wybierz adres URL dla swojej strony. – Podobnie jak nazwa, adres który wybierzesz dla swojej strony będzie miał wpływ na to, jak łatwo ludzie będą mogli znaleźć twoją wiki i dowiedzieć się na jaki jest temat. Adres URL jest automatycznie zmieniany na nazwę społeczności którą tworzysz, jednak może być dostosowany.
 4. Zduplikowane wiki – Jeśli Fandom wykryje, że możesz tworzyć wiki o tematyce która jest już zajęta przez inną wiki, zostaniesz o tym ostrzeżony. Przedstawione zostaną ci wówczas te wiki na ten sam temat i zachęcą do edytowania na nich. Jeśli mimo to chcesz założyć swoją wiki to zostaniesz poproszony o podanie powodu, dlaczego powinna ona istnieć.
 5. O czym jest twoja wiki? – Krótko opisz tematykę swojej wiki. Tekst ten zostanie dodany na stronie głównej twojej społeczności, jednak możesz pominąć ten krok i zmienić tekst w dowolnym momencie po utworzeniu wiki.
 6. Przycisk wyboru – Społeczność jest skierowana do dzieci poniżej 13 roku życia? Jeżeli tak, pamiętaj o zasadach użytkowania Fandomu mówiących o użytkownikach poniżej tego wieku.
 7. Wybierz hub – Kategoria najlepiej opisująca temat twojej społeczności.
  1. Dostępnych jest 7 kategorii: gry, filmy, komiksy, książki, TV, muzyka i lifestyle.
  2. Ponadto wybrać można dodatkowe 8 kategorii: anime, książki, komiksy, fanon, filmy, muzyka, TV i gry.
 8. Kliknij „Utwórz nową wiki” – Jeśli Twoja wiki wcześniej została oznaczona jako potencjalny duplikat, zostaniesz poproszony o podanie powodu dla którego mimo wszystko ją tworzysz. Później możesz przejść do następnego kroku.
 9. Wybierz motyw – Możesz wybrać jeden z gotowych motywów. Dotyczy to kolorów tła, linków, przycisków, nagłówków i strony. Możesz pominąć ten krok i wybrać lub utworzyć dostosowany motyw później w kreatorze motywu.
  1. Prześlij graficzne logo: rzuć okiem na Pomoc:Kreator motywu#Logo.
  2. Stwórz favikonę: sprawdź Pomoc:Favikona.
 10. Gratulacje! Stworzyłeś właśnie nową społeczność!

Następne kroki[]

Stwórz stronę główną[]

Pomoc strona glowna

Strona główna w twojej nowej społeczności

Strona główna to strona, którą widzi każdy. Gdy utworzysz wiki będzie się tam znajdował domyślny tekst, może być jednak modyfikowany/usunięty gdy zaczniesz tworzyć swoją stronę główną:

 • Witaj na (tutaj nazwa społeczności): to opis który napisałeś opisując temat swojej społeczności.
 • Opisz swój temat: Tutaj możesz napisać bardziej szczegółowy opis tego, o czym jest twoja społeczność. Jeżeli dodałeś opis społeczności w trakcie tworzenia, to w sekcji ta automatycznie znajdzie się ów tekst zastępując domyślny po utworzeniu wiki.
 • Ostatnia aktywność: Pojawi się tutaj wszelka aktywność w twojej społeczności.

Kilka rzeczy do zrobienia na początku:[]

Pierwsze wrażenia mają znaczenie. Strona główna to element wiki który odwiedzi prawie każdy, kto na nią zajrzy, więc jest kilka ważnych rzeczy do zrobienia na początku:

 • Upewnij się że twoja strona główna jasno informuje o czym jest twoja społeczność. Napisz krótkie wprowadzenie do jej tematu.
 • Zalinkuj nowe artykuły i kategorie gdy je stworzysz aby utrzymać porządek i poprawić optymalizację dla wyszukiwarek internetowych.
 • Stwórz listę rzeczy do zrobienia aby nowi odwiedzający wiedzieli jak mogą pomóc i co należy dodać. Konkretnie precyzuj czego potrzebuje społeczność.

Stwórz treść[]

Najistotniejszą rzeczą jaką możesz się zająć po utworzeniu społeczności jest tworzenie artykułów. Nazywa się to „zasiewaniem” życia na wiki. Daje czytelnikom i potencjalnym edytorom podstawę, od czego mogą zacząć. Pierwsze artykuły nie muszą być bardzo długie ani perfekcyjne, pamiętaj że jest to społeczność i inni mogą pomóc budować to, co zacząłeś.

Możesz musieć dodać tuziny artykułów zanim ludzie zaczną się pojawiać, ale nie dawaj się zniechęceniu. Im więcej treści dodasz, tym szybciej silniki wyszukiwania i potencjalni edytorzy znajdą twoją stronę a twój mały projekt nabierze tempa.

Użyj paska postępu wiki aby ruszyć społeczność z miejsca wykonując zadania wymienione w twoim panelu administratora.

Stwórz swój profil i stronę użytkownika[]

Pokaż się od dobrej strony: Twój profil daje ci szansę pokazania się innym, bo jest twoją osobistą stroną użytkownika. Możesz stworzyć ją tak prostą jak ci się podoba, lub pójść na całość. Ważne jest danie ludziom możliwości zobaczenia „kto” stoi za społecznością

Miej oko na swoją społeczność[]

Proponujemy włączyć powiadomienia e-mail dla wiadomości na twojej strony dyskusji/tablicy wiadomości oraz społeczności w preferencjach. Jeżeli osoba odwiedzająca wiki zostawi ci wiadomość na stronie dyskusji/tablicy wiadomości gdy będziesz poza społecznością, otrzymasz przypomnienie żeby wejść i spojrzeć na wiadomości. Poza tym zobaczysz także dymek w globalnej nawigacji gdy ponownie się zalogujesz.

Jako założyciel społeczności możesz także zdecydować czy chcesz otrzymywać e-maile informujące kto edytował, dołączył lub edytował twoją społeczność, a także liczbę jej wyświetleń. Możesz wybrać które powiadomienia będziesz otrzymywać w preferencjach w zakładce „E-mail”. Na wiki utworzonych na Unified Community Platform niektóre ustawienia e-maili różnią się i zamiast tego znajdziesz je w zakładce „Obserwowane”.

Zaproś edytorów i czytelników[]

Po wykonaniu powyższych kroków możesz śmiało otworzyć swoja społeczność na czytelników i innych edytorów. Zaproś znajomych, rodzinę i innych, których może zainteresować temat wiki. Sięgnij do powiązanych społeczności i do tych, do których już należysz. Specjalistyczne fora to również świetne miejsce aby znaleźć podobnych pasjonatów skłonnych do pomocy. Uważaj jednak, aby nie spamować!

Witaj wszystkich![]

Zaglądaj do ostatnich zmian; gdy zauważysz kogoś nowego edytującego w społeczności jak najszybciej wyślij do niego miłą wiadomość powitalną na tablicy wiadomości/stronie dyskusji! Społeczności działają gdy są w nich edytorzy – staraj się utrzymywać kontakt z innymi ludźmi którzy edytują, gdyż zachęci to ich aby pozostać na dłużej.

Poczucie humoru i przyjazne nastawienie może sprawić, że nowi użytkownicy poczują się mile widziani.

Inne porady[]

Nie bój się prosić o pomoc!
Jeżeli napotkasz problemy, nie jesteś pewien jak przeprowadzić w społeczności zmiany których chciałbyś dokonać lub potrzebujesz pomocy z dostosowaniem strony, sprawdź forum na Centrum Społeczności. Możesz zadawać tam pytania bez żadnych ograniczeń!
Przy wyjątkowo trudnych zagadnieniach zawsze możesz skontaktować się z personelem Fandomu w Dyskusjach.
Twórz razem!
Budowanie społeczności w zespole zapewni wam lepszy start i pomoże uniknąć przeświadczenia, że to osobista strona. Zacznij dyskusję na forum i zachęć znajomych do pomocy. Ważne jest to, aby zebrać ludzi do tworzenia społeczności zanim ją utworzysz, a nie po tym. W innym wypadku mogą nie uznać, że społeczność dotyczy także ich.
Tworzenie społeczności to sztuka, nie nauka!
Nie bądź zniechęcony ani przytłoczony. Podejmij ryzyko, pamiętaj, że wszystko możesz poprawić lub usunąć później. Przede wszystkim pamiętaj, aby się dobrze bawić!
Używaj narzędzi do pisania
W internecie jest wiele łatwo dostępnych zasobów i narzędzi służących do pisania, takich jak LanguageTool czy Grammarly. Możesz je wykorzystać aby poprawić wydajność swojego pisania.

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement