FANDOM


Kreator Wiki

Formularz tworzenia nowej, własnej, wymarzonej wiki

Chcesz dać upust swojej kreatywności i założyć stronę internetową o swoim hobby, ulubionej grze, dziedzinie nauki, filmie czy jakimkolwiek innym temacie, gdzie każdy będzie mógł napisać swój własny artykuł? Załóż nową wiki! Aby to zrobić, polecamy przeczytać ten krótki poradnik, a następnie wypełnić ten formularz.

Na samym początku

  • Utwórz konto i wybierz w swoich preferencjach język interfejsu.
  • Sprawdź, czy podobna wiki już istnieje. Jeżeli tak, dołącz się do jej społeczności, nie twórz drugiej takiej samej wiki. Jeżeli wiki istnieje, lecz jest opuszczona, adoptuj ją. Jeżeli nie istnieje, możesz przystąpić do dalszego tworzenia nowego, wolnego projektu.
  • Zapoznaj się z Zasadami Użytkowania, czyli tym, co zrobić, by wiki nie została usunięta. Nie może być na niej pornografii, obrzydliwości, treści na nieodpowiedniej licencji, itp.
  • Przeczytaj Politykę tworzenia wiki – wiki musi być na wolnej licencji, możliwa do edycji przez wszystkich i pozbawiona nadużyć.

Zaplanuj swój projekt

Zaplanuj, jakie twoje wiki będzie miała cele. Nakreśl jej główny cel.

Będziesz musiał wybrać tytuł i nazwę swojej wiki. W formularzu zgłoszenia powinieneś umieścić również opis oraz odpowiednia kategorię.

Powinieneś również znaleźć zainteresowanych współedytorów, którzy będą w stanie pomóc Ci w tworzeniu zawartości.

Ewentualnie możesz posiadać pewien plan przygotowany dla innych. Możesz go przedyskutować na forum lub stworzyć inkubator (kilka testowych stron) w scratchpadzie, pod adresem scratchpad.wikia.com.

Wypełnianie formularza

  • Nazwa – nazwa musi być krótka, ściśle związana z tematem. Odradzamy nazwy z końcówką -pedia – alternatywą dla tego jest fraza Wiki. Końcówka ta jest dodawana automatycznie, dlatego nie trzeba jej wpisywać w polu. Przykładowo, jeżeli wpiszesz w polu Telezakupy, to nazwa wiki to Telezakupy Wiki.
  • Adres strony www – każda (polska) wiki ma adres według schematu https://wybierana_nazwa.fandom.com/pl. Dobrze by było, gdyby nazwa w adresie była taka sama, jak nazwa wiki (może być inny!). Należy jednak pamiętać, że w adresie nie wolno używać niełacińskich znaków (znaki diakrytyczne, cyrylica, ozdobne symbole), jednak można używać myślników. Późniejszy adres może zostać zmieniony przez staffa, pomimo tego zalecamy rozważne i umiejętne wybieranie adresu.
  • Kategoria – kategoryzacja tematyczna wiki pomoże zainteresowanym łatwiej znaleźć Twój projekt. Można wybrać tylko jedną spośród osiemnastu kategorii. Działy są bardzo różnorodne i nie ma najmniejszego problemu z odpowiednim wyborem.
  • Język interfejsu – język, w którym będzie interfejs wiki. Możemy wybrać każdy, najlepiej, żeby był taki sam jak język, w jakim zamierzamy pisać artykuły. Zapewne w większości przypadków będzie to język polski.

Stwórz stronę główną

Zakładając nową wiki, dostajesz w beciku od razu parę przydatnych stron i szablonów, w tym bardzo prosty szablon strony głównej. Standardowy tytuł jej jest tożsamy z nazwą wiki. Możesz pozostawić stronę główną pod domyślnym tytułem, ale możesz też w każdej chwili przenieść tę stronę pod inny tytuł.

Co dalej?

Główny artykuł: Pomoc:Udoskonalanie wiki

Żeby utworzyć wiki, nie jest potrzebna żadna zgoda przedstawiciela Fandomu. Zostaje ona stworzona zaraz po poprawnym wypełnieniu formularza. Tworzący posiada na nowym projekcie konto z prawami administratora i biurokraty. Na początku zajmij się logiem, favikoną, stroną główną, przestrzenią MediaWiki, promocją i innymi, ale przede wszystkim dużo pisz, pisz i jeszcze raz pisz!

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.