Centrum Społeczności
Advertisement

Kanał internetowy to format danych używany do dostarczania użytkownikom często aktualizowanych treści.

Dostawca treści udostępnia kanały i może opublikować link do kanału na swojej stronie. Użytkownicy mogą subskrybować kanał za pomocą agregatora (zwanego również "czytnikiem kanałów" lub "czytnikiem wiadomości") działającego na ich komputerze. Niektóre przeglądarki internetowe mają również natywne opcje dla kanałów, na przykład Firefox.

Fandom udostępnia kanały RSS i Atom dla niektórych stron, jak również pozwala na wyświetlnie kanałów RSS z innych stron.

Które strony udostępniają kanały?[]

Kanały RSS i Atom są dostępne dla poszczególnych artykułów i niektórych stron specjalnych. Gdy odwiedzasz daną stronę, możesz dodać ?feed=rss lub ?feed=atom do adresu URL, aby uzyskać dostęp do kanału. Jeśli adres URL zawiera już elementy używające znaków ? i =, konieczne będzie dodanie znaku & przed parametrami kanału np. &feed=rss lub &feed=atom.

Ostatnie zmiany[]

Użyj adresu URL Ostatnich zmian.

Nowe strony[]

Użyj adresu URL Specjalna:Nowe strony.

Nowe strony dodane do określonej przestrzeni nazw[]

Użyj adresu URL Specjalna:Nowe strony a następnie dodaj &namespace=namespaceid

Zmiany w dowolnym artykule[]

Użyj adresu URL strony z historią artykułu.

Obserwowane strony[]

Użyj API MediaWiki by uzyskać dostęp do obserwowanych stron.

Więcej informacji na temat tej metody można znaleźć na stronie API:Watchlist feed na MediaWiki.org.

Porady dla użytkowników urządzeń Apple[]

Od 2010 roku Apple stopniowo ograniczało obsługę kanałów RSS na swoich urządzeniach. W szczególności, Safari przestało obsługiwać formatowanie kanałów, co czyni większość powyższych metod przestarzałymi.. Możesz spróbować użyć adresu URL kończącego się ?feed=rss jak pokazano wyżej — otrzymasz oczekiwaną treść, ale będzie ona nieczytelna i poprzedzona surowym ostrzeżeniem, że kanały RSS nie są „idealne” dla przeglądarki internetowej.

Zamiast tego użytkownikom Apple zaleca się poszukać osobnego czytnika wiadomości syndykowanych. Ceny tych programów wahają się od darmowych do kilku dolarów, więc poszukaj w App Store czegoś, co spełni Twoje potrzeby.

Po zainstalowaniu czytnika, subskrybowanie kanału RSS w Safari jest proste. Wystarczy wpisać w pasku adresu feed://wikiname.fandom.com/Special:SpecialPageName, a większość czytników automatycznie zaoferuje możliwość subskrypcji. Jeśli nie jesteś użytkownikiem Safari, możesz po prostu zasubskrybować interesujący Cię adres URL bezpośrednio w czytniku.

Ponieważ istnieje wiele różnych aplikacji RSS, w razie problemów będziesz musiał zapoznać się z dokumentacją swojej aplikacji.

Zobacz też[]

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement