Centrum Społeczności
Advertisement
Nieaktualna strona pomocy
Ta strona pomocy jest nieaktualna! Możesz pomóc Centrum Społeczności aktualizując ją na postawie wersji #2826596.
Wersja jest podana jedynie orientacyjnie. Strona może wymagać głębszych aktualizacji
ℹ️️

Kategoria to funkcja oprogramowania MediaWiki, która pozwala automatycznie indeksować artykuły i grafiki, co jest przydatne przy tworzeniu tabeli tematycznych. Razem z linkami wewnętrznymi i szablonami pomaga tworzyć strukturę projektu pomagającą w nawigacji.

Dodawanie kategorii

Każda strona może być dodana do kategorii przez otwarcie jej do edycji, dodanie linku do kategorii i zapisanie. Wystarczy wpisać [[Kategoria:]] i po dwukropku, a przed nawiasami wpisać nazwę kategorii.

[[Kategoria:Nazwa kategorii]]

Kategorie mogą być używane, aby tworzyć podsekcje na wiki, żeby odróżnić Twoje strony od innych tematycznie stron, obecnych w tej samej wiki.

Strony mogą należeć do więcej niż jednej kategorii; można to zrobić za każdym razem wpisując kolejny prefiks [[Kategoria:]].

Przekierowania kategorii działają tak jak normalne przekierowania. Możesz też dodać coś na kształt miękkiego przekierowania z informacją dla osób, które znalazły się w kategorii sport, że treść kategorii znajduje się pod [[Kategoria:Sporty]].

Zmiana sortowania kategorii

Kategoryzacja następuje automatycznie w formie alfabetycznej, zgodnie z tytułem. Jednak czasem są sytuacje, kiedy chcemy by było inaczej. Wówczas używamy frazy {{DEFAULTSORT}}. Przykładowo, jeżeli mamy artykuł o nazwie Jan Kowalski to zostanie on automatycznie sklasyfikowany pod J. Jednak osoby klasyfikuje się od nazwiska, nie zaś od imienia. Wówczas, nad kategorią wpisujemy frazę

{{DEFAULTSORT:Kowalski, Jan}}

Co spowoduje sklasyfikowanie artykułu pod literą K. Podobna sytuacja jest w wypadku, kiedy mamy artykuł z prefiksem, np. artykuł o nazwie News:Mama w ciąży!. Artykuł zostaje klasyfikowany pod N, zaś dzięki odpowiedniemu wpisaniu w {{DEFAULTSORT}} artykuł zostanie sklasyfikowany jako taki tytuł, jaki wpiszemy w funkcji.

Linki do kategorii

Jeżeli chcesz zalinkować do danej kategorii, zalinkuj jak do normalnego artykułu, jednak poprzedź nazwę dwukropkiem. Czyli, jeżeli chcesz zalinkować do Kategorii:Pomoc, użyj frazy:

[[:Kategoria:Pomoc]]

Możesz zobaczyć listę kategorii dla każdej wiki na Specjalna:Kategorie.

Zobacz też

Advertisement