FANDOM


Linki są niczym znak rozpoznawczy wiki. Ich symbol znalazł się nawet w logu oprogramowania MediaWiki. Dzięki linkom ułatwiasz poruszanie się po wiki, wyszukiwanie interesujących czytelnika tematów, wyciągasz wnioski o najpotrzebniejszych stronach oraz udoskonalasz swoją wiki. Linki dzielimy na zewnętrzne i wewnętrzne.

Linki w trybie wizualnym

  • Linkwiz

    To okienko dialogowe pojawi się po kliknięciu przycisku służącego do dodania linków

    Aby utworzyć link w trybie wizualnym, musisz być w trybie edycji artykułu. W oknie edytora, możesz zaznaczyć tekst, który będzie tytułem linku.
  • Kliknij na przycisk Link button na pasku narzędzi.
  • Pojawi się okienko dialogowe, umożliwiające dodanie dwóch rodzajów linków: wewnętrznych i zewnętrznych. Linki wewnętrzne to linki do konkretnych artykułów w obrębie danej wiki. Linki zewnętrzne to linki to zewnętrznych stron. Wybierz pożądany rodzaj linku.
  • Wpisz nazwę strony docelowej. W przypadku linków wewnętrznych będzie to nazwa artykułu, np. Strona_główna. Dla linków zewnętrznych, podać trzeba pełen adres URL (razem z częścią http://).
  • Upewnij się, że tekst do wyświetlenia jest poprawny (jeśli zaznaczono go wcześniej, powinien zostać wpisany automatycznie).
  • Kliknij OK - Twój link jest już gotowy.

Linki w trybie źródłowym

Linki wewnętrzne

Linki wewnętrzne są to odsyłacze do z artykułu na danej wiki, do drugiego artykułu na tej samej wiki lub na innej, bądź do projektów Wikimedia (Wikipedia, Wikinews, Wikibooks, etc.). Aby utworzyć taki link, należy w tekście wyraz, do którego chcemy linkować wstawić w podwójny nawias kwadratowy („[[]]”). Oto kilka zasad tworzenia linków wewnętrznych:

Zastosowanie Wikitekst Wynik
Jeżeli wyraz w tekście jest tożsamy z tytułem artykułu, wstawiamy po prostu wyraz w kwadratowe nawiasy. [[Edward]] lubi pierogi. Edward lubi pierogi
Jeżeli wyraz w tekście nie jest tożsamy z tytułem artykułu, albowiem posiada końcówkę, wówczas nawiasami obejmujemy tylko temat wyrazu, a końcówkę wyrzucamy poza nawias. Pierogi są lubiane przez [[Edward]]a. Pierogi są lubiane przez Edwarda.
Jeżeli wraz w tekście jest zupełnie inny od tytułu, wówczas stosujemy znak „|”. [[Edward|Edziu]] lubi pierogi. Edziu lubi pierogi.
W wypadku, gdzie artykuł, do którego linkujemy jest poprzedzony jakimś prefiksem (np. leży w innej przestrzeni), wówczas musimy zastosować wariant trzeci i uwzględnić to w tytule. [[Użytkownik:Edward|Edward]] lubi pierogi. Edward lubi pierogi.
Jeżeli tytuł artykułu zawiera w tytule nawias lub jest w innej przestrzeni nazw możemy automatycznie obciąć te części tytułu nie wstawiając nic po znaku „|”. [[Edward (imię)|]] lubi pierogi. Edward lubi pierogi.
Jeżeli chcemy zalinkować do jakiejś kategorii lub pliku, linkujemy tak samo jak z innymi przestrzeniami, jednak poprzedzamy tytuł dwukropkiem („:”). [[:Plik:Edward_i_jego_pierogi.jpg|Edward]] lubi pierogi. Edward lubi pierogi.
Jeżeli chcemy zalinkować do innej wiki, wówczas musimy użyć składni [[w:c:prefiks językowy.nazwawiki]] (bez .wikia.com!). [[w:c:pl.edward|Edward]] lubi pierogi. Edward lubi pierogi.
Jeżeli chcemy zalinkować na Wikipedię, musimy użyć składni [[wikipedia:prefiks językowy:nazwa artykułu]]. [[wikipedia:pl:Edward (imię)|Edward]] lubi pierogi. Edward lubi pierogi.

Jeżeli artykuł, do którego linkujemy istnieje, link będzie niebieski. Jeżeli nie istnieje, link będzie czerwony. Nie dotyczy to linkowania na Wikipedię i inne wiki, gdzie linki zawsze są niebieskie. Jeżeli strona była już wcześniej odwiedzana, link będzie fioletowy.

Linki zewnętrzne

Linki zewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, służą do linkowania na strony poza serwery Fandomu i fundacji Wikimedia oraz na kanały IRC i e-mail. Aby zalinkować, należy wstawić dany, pełny adres internetowy (z „http://” na początku) w pojedynczy nawias kwadratowy („[]”). Oto kilka zasad:

Zastosowanie Wikitekst Wynik
Jeżeli chcemy zalinkować, po prostu zaznaczamy to nawiasami. [http://www.swiat-pierogow.net] – Edward poleca. [1] – Edward poleca.
Jeżeli chcemy zalinkować i uzyskać pod nim jakąś frazę, wpisujemy po spacji żądany tekst. [http://www.swiat-pierogow.net Edward] lubi pierogi. Edward lubi pierogi.
Możemy też wyświetlić pod linkiem wiele wyrazów oddzielonych spacją, nie ma żadnego problemu. [http://www.swiat-pierogow.net Edward lubi pierogi]. Edward lubi pierogi
Jeżeli chcemy zalinkować na pocztę, używamy prefiksu „mailto”. [mailto:edward@pierogi.com Poczta Edwarda] Poczta Edwarda
Jeżeli chcemy zalinkować na kanał IRC, używamy prefiksu „irc”. [irc://irc.siecedwarda.net/pierogi #pierogi] #pierogi

Porady końcowe

Linki to z pewnością rzecz przydatna, jednak źle używane przynoszą więcej szkody niż pożytku. Pod linkami zewnętrznymi wandale mogą ukrywać linki do wirusów, stron pornograficznych i różnego rodzaju spamu. Nadmiar linków wewnętrznych prowadzi do oczopląsu i jest uciążliwy. Pamiętaj – w artykule linkuj to, co chcesz podkreślić lub zrozumienie linkowanego tematu jest pomocne w rozumieniu artykułu, z którego się linkuje. Jeżeli od razu wszystkiego nie rozumiesz – nie przejmuj się. Możesz poćwiczyć w swoim brudnopisie. Możesz także przekopiować tam niesformatowane przykłady z tej strony, żeby zobaczyć, jak to wygląda.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.