Centrum Społeczności
Advertisement

Linki językowe ułatwiają nawigację i łączenie artykułów na ten sam temat w wielu językach.

Możesz znaleźć linki językowe na górze stron, po prawej stronie od przycisku Edytuj

Linki te znajdują się także na dole artykułów. Zauważ, że nazwy języków podane sa właśnie w tych językach, a nie w twoim języku

Dla wygody czytelników, znajdują się one w tych samych miejscach na każdej wiki w obrębie sieci Fandomu – na górze i na dole strony. Dzięki temu czytając artykuł Abigail na angielskiej Don't Starve Wiki wiesz gdzie szukać linku do jego polskiej wersji.

Konfiguracja

Linki językowe nie są tworzone domyślnie. Musisz o nie poprosić po utworzeniu wiki. Jest to podyktowane faktem, że mogą istnieć zduplikowane społeczności w tym samym języku, czyniąc wybór językowego partnera problematycznym. W idealnej sytuacji obie strony muszą zgodzić się na partnerstwo i stworzenie linku. Z tego i innych powodów niektóre społeczności ustaliły zasady wobec których podejmują decyzję z kim się połączą. Przed umieszczaniem formalnej prośby o połączenie zawsze dobrze jest porozmawiać z administracją społeczności z którą chcesz się połączyć.

Gdy już ustalisz, że połączenia ma szansę się udać, zamieść formalną prośbę na stronie Linki językowe na Centrum Społeczności.

Po skonfigurowaniu linków z racji na pamięć podręczną możliwe jest, iż trzeba będzie odczekać do 24h zanim zaczną działać.

Używanie

Linki językowe nie mogą być dodawane ani edytowane przy użyciu VisualEditora. Zamiast tego musisz użyć dowolnego dostępnego edytora źródłowego. Ponieważ linki językowe nie są niczym więcej jak tylko wikitekstem a ich dodawanie jest w znacznej mierze ćwiczeniem umiejętności wycinania i wklejania tekstu, tryb źródłowy jest wysoce zalecany. Instrukcje poniżej zakładają, że korzystasz z trybu źródłowego.

Ogólna forma

Linki językowe tworzone są w następujący sposób:

[[kod języka:nazwa artykułu]]

Na przykład poniższy wikitekst wygeneruje link do 社区中心

[[zh:社区中心]]

W większości przypadków konieczne jest właściwe zapisanie nazwy artykułu w docelowym języku. Oznacza to, że finalnie linki językowe stanowią blok linków o różnych nazwach, taki jak poniżej:

[[ca:Ajuda:Enllaços interlingüístics]]
[[de:Hilfe:Interlanguage-Links]]
[[es:Ayuda:Enlaces interlingüísticos]]
[[fi:Ohje:Kieltenväliset linkit]]

Używanie wraz z PAGENAME

W niektórych przypadkach możesz nieco oszczędzić swoją klawiaturę łącząc magiczne słowo {{PAGENAME}} z linkami językowymi. Wyobraź sobie sytuację z artykułem Ezio Auditore da Firenze na Assassin's Creed Wiki. To długa nazwa, ale dokładnie taką samą ma większość stron na temat Ezio w innych wersjach językowych Assassin's Creed Wiki. Możesz więc dodać linki językowe w następującej formie:

[[it:{{PAGENAME}}]]
[[es:{{PAGENAME}}]]

Uważaj jednak, fakt że artykuł ma taką samą nazwę w niektórych językach nie oznacza, że ma taką we wszystkich. Na przykład strona Supergirl nie zawsze będzie się nazywać „Supergirl”, także musisz pamiętać o podaniu poprawnej nazwy artykułu, gdy jest to konieczne:

[[nl:{{PAGENAME}}]]
[[es:{{PAGENAME}}]]
[[fr:{{PAGENAME}}]]
[[hu:Kara_Zor-El_(Új_Föld)]]

Strony główne

Jeśli znajduujesz się na stronie głównej wiki, także możesz zaoszczędzić nieco stuknięć w klawisze. Głęboko w jądrze oprogramowania MediaWiki, które także napędza Fandom, strony główne zawsze mają tę samą nazwę. Wystarczy użyć następującej składni linków:

[[ca:]]
[[de:]]
[[es:]]
[[fi:]]

Rozmieszczenie

Mimo że linki językowe mogą zostać dodane gdziekolwiek na stronie i będą działać poprawnie, najczęściej dodaje się je na samym dole strony. Niektóre wiki moga posiadać zasadę obligującą edytorów do umieszczania linków językowych na dole stron, zapytaj się więc zanim zaczniesz publikować większe ilości takich linków.

Użycie w treści stron

Aby dodać link językowy wewnątrz liniii tekstu, tj. żeby pojawił się on w treści artykułu a nie w sekcji linków językowych, dodaj dwukropek przed kodem języka. Na przykład poniższy przykład…

[[:es:Ayuda:Enlaces interlingüísticos]]

…będzie wyglądać tak po zapisaniu strony: es:Ayuda:Enlaces interlingüísticos.

Wpływ na SEO

Poświęcenie czasu na dodanie linków językowych nie tylko przynosi korzyści obecnym czytelnikom strony, lecz także pomaga uzyskać lepszą pozycję tematu wiki w wyszukiwarkach internetowych. Dodaj linki językowe na stronach a pozycja SEO twojej wiki najprawdopodobniej się polepszy.

Zobacz także

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement