Centrum Społeczności
Advertisement
MediaWiki 2020 logo

MediaWiki™ jest oprogramowaniem, na którym opierają się wszystkie komponenty wiki w społecznościach Fandomu. Pierwotnie stworzone dla Wikipedii, MediaWiki jest otwartym silnikiem wiki, bazującym na PHP, na którym oparte są tysiące stron.

Zazwyczaj każda strona używająca MediaWiki jako podstawowego oprogramowania jest uważana za wiki. Podczas gdy MediaWiki stanowi rdzeń naszych społeczności, platforma Fandomu posiada również dodatkowe funkcje, takie jak Dyskusje, Tablice wiadomości i Komentarze, które są oddzielne od platformy MediaWiki. Fandom rozwija również rozszerzenia, które zapewniają dodatkową funkcjonalność MediaWiki dla naszych społeczności.

Obecnie społeczności Fandomu działają na wersji 1.39.7 MediaWiki. Więcej informacji można znaleźć na stronie Specjalna:Wersja.

Funkcje MediaWiki[]

MediaWiki to wysoko rozwinięte, wieloaspektowe oprogramowanie, które rozwijało się wraz z biegiem czasu tak, aby zaspokoić potrzeby społeczności. Jego cechy są liczne i zazwyczaj ciągle rozwijane, lecz istnieją kluczowe cechy i narzędzia, z których MediaWiki jest najbardziej znane:

  • Interfejs pozwalający na edycję treści;
  • Narzędzia umożliwiające ustrukturyzowany i kontrolowany system zarządzania uprawnieniami użytkowników;
  • Przestrzenie nazw pozwalające na segregację i priorytetyzację treści;
  • Magiczne słowa pomagające w podawaniu informacji.
  • Platforma, umożliwiająca łatwe tworzenie dodatków do oprogramowania zwanych w MediaWiki rozszerzeniami;
  • Kolejkowanie procesów, które pozwala na wykonywanie zadań działających w tle bez widocznej straty wydajności.

Zobacz pełną listę funkcji MediaWiki.

Fandom a MediaWiki[]

Mimo że Fandom działa na silniku MediaWiki, to nie jest bezpośrednio odpowiedzialny za jego rozwój. Wszelkie błędy z działaniem oprogramowania można zgłaszać za pośrednictwem Specjalna:Kontakt, a Fandom postara się je naprawić. Niektóre podstawowe błędy MediaWiki mogą wymagać poprawek w samym MediaWiki; te błędy są zgłaszane i obsługiwane przez Phabricator.

Wiele niestandardowych funkcji Fandomu, takich jak Panel administratora, Kreator motywu czy Przenośne infoboksy, zostało stworzonych jako rozszerzenia MediaWiki. Pozwala to na aktualizację rozszerzeń bez konieczności aktualizowania głównej platformy MediaWiki za każdym razem; pozwala to również na łatwiejszą ścieżkę aktualizacji dla przyszłych aktualizacji MediaWiki.

Fandom często optymalizuje sposób działania MediaWiki na naszych serwerach. Wynika to z naszej wyjątkowej sytuacji utrzymywania ponad 250 000 społeczności, które obejmują różne tematy i mają różne potrzeby. Mimo że MediaWiki może być skonfigurowane do uruchomienia rodziny wiki, replikacja kodu i optymalizacji Fandomu poza nim może okazać się trudna.

Zobacz też[]

Advertisement