Centrum Społeczności
Advertisement
Centrum Społeczności

W październiku 2018 roku Fandom rozpoczął proces migracji domen wikia.com na fandom.com. Proces ten powinien zakończyć się na początku lutego 2019 roku. Ta strona przedstawia uzasadnienie tej zmiany, wyniki SEO z początków migracji oraz harmonogram pozostałej migracji.

Dlaczego domeny się zmienią?

Wikia zmieniła nazwę na Fandom w październiku 2016 roku. Migracja domen dopełni ten proces. Z punktu widzenia SEO, posiadanie takiej samej nazwy marki i nazwy domeny zapewnia lepsze pozycjonowanie SEO na przestrzeni całej platformy. Wyszukiwarka Google faworyzuje witryny, które jasno określają się jako coś konkretnego. W tym przypadku jest to Fandom, portal społecznościowy oparty głównie na tematyce pop kultury.

W jaki sposób zmiana wpłynie na moją społeczność?

Jedyną widoczną różnicą, którą zauważysz, będzie nowy adres URL oraz fakt, że niezależnie od tego, czy jesteś zalogowany, czy wylogowany, domena będzie obsługiwać HTTPS. Poza tym nastąpi początkowy spadek natężenia ruchu w miarę, jak Google będzie przetwarzał i dostosowywał się do zmiany. Na szczęście, podczas naszej migracji pierwszych 3200 społeczności w październiku 2018 roku, odkryliśmy, że uśredniając, nowe domeny fandom.com osiągały wyniki lepsze niż domeny wikia.com, a ruch ogółem wzrósł. Wyniki te ilustruje poniższy wykres przedstawiający ruch w dniach tygodnia z okresu przed i po migracji.

Domain migration results chart.png

Choć nie możemy udostępnić dokładnej liczby odsłon, wykres przedstawia ruch na stronach wikia.com (niebieska linia) i fandom.com (pomarańczowa linia). Niebieska linia przedstawia dane dla wikia.com od 28 września do 4 października, około miesiąca przed migracją i wystarczająco długo przed Dniem Pracy (początek września w Stanach Zjednoczonych), aby nie wypaczyć danych świątecznym ruchem na stronach. Pomarańczowa linia przedstawia ruch dla fandom.com, w okresie od 14 grudnia do 20 grudnia, około miesiąc po zakończeniu migracji, ale nadal przed typowym wzrostem ruchu, który następuje podczas przerwy świątecznej.

Jak widać na wykresie, domeny przeniesione na fandom.com osiągają lepsze wyniki niż kiedy były na wikia.com. Google faworyzuje fandom.com dzięki spójności z marką, więc migracja zwiększy średnią liczbę czytelników, którzy odwiedzają wasze społeczności.

Są także domeny, które nie osiągnęły wyników, które miały przed migracją. Może to być spowodowane problemami z architekturą i jakością treści, które da się rozwiązać. Jeśli zauważysz bardziej długofalowy spadek natężenia ruchu na wiki po migracji, skontaktuj się z nami, aby uzyskać pomoc.

Oczekujemy, że te wyniki potwierdzą się dla pozostałych migracji.

Jakie będą kolejne kroki?

Począwszy od 16 stycznia, przeprowadzimy tak zwany „smoke test” na innym małym zestawie domen. Wybrane będą społeczności o niskim natężeniu ruchu, ale ten test pozwoli nam upewnić się, że proces techniczny, którego używaliśmy do migracji w październiku, nadal działa tak, jak powinien. Jeśli to założenie zostanie potwierdzone, przejdziemy do końcowego etapu migracji.

Zakładając, że „smoke test” przebiegnie tak, jak tego oczekujemy, pomiędzy 21 stycznia a 4 lutego dokonamy migracji pozostałych społeczności Fandomu na nową strukturę domen. To około 350 000 społeczności i pozwoli zakończyć proces migracji na fandom.com.

Czy wszystkie społeczności zostaną przeniesione do Fandomu?

Nie. Wkrótce ogłosimy to szerzej i bardziej szczegółowo, ale niektóre społeczności, które nie pasują do definicji fandom.com, otrzymają nową domenę na stronie wikia.org. Społeczności, które będą przeniesione na stronę wikia.org, skupiają się na tematach medycznych, rzecznictwie, historii, polityce i religii. Przykładami przyszłych domen wikia.org są cancer.wikia.org, lgbt.wikia.org, world-war-2.wikia.org i bible.wikia.org.

Ta nowa domena odzwierciedla fakt, że nie każda społeczność jest związana z popkulturą, hobby lub tematem związanym z fandomem, a wiele z nich opiera się na tworzeniu świadomości lub upowszechnianiu wiedzy na ważne tematy historyczne lub społeczne. Personel Fandomu tworzy obecnie listę społeczności, które zostaną przeniesione na stronę wikia.org. Proces ten będzie kontynuowany przez cały styczeń i luty. Migracja do wikia.org nastąpi po 4 lutego, po zakończeniu migracji do fandom.com.

Nie planujemy, otworzyć możliwości tworzenia wiki na wikia.org, ale nowe wiki, które zostaną utworzone w przyszłości, które kwalifikują się do wikia.org, mogą zostać przeniesione przez Fandom.

Mam pytanie, na które tutaj nie udzielono odpowiedzi

Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości związane z procesem migracji, które nie zostały omówione na tej stronie, wyślij do nas wiadomość na Specjalna:Kontakt lub bezpośrednio poprzez e-mail na adres community@fandom.com. Zrobimy co w naszej mocy, aby odpowiedzieć na te pytania!