Centrum Społeczności
Advertisement
DoNotFeedTroll.svg

Jedną z najważniejszych zasad, jakie należy poznać, przebywając w Internecie, jest „Nie karmić trolli”. Jest to podobne do starej zasady dotyczącej nękania w szkole. Troll szuka uwagi, jeśli mu ją dasz, on będzie górą.

Kim jest troll?

Troll to wyraz stosowany w internecie, aby określić osobę wypowiadającą się w sposób zaczepny lub prowokacyjny. Takie zachowanie jest bardzo niepożądane w internecie, może ono doprowadzić do konfliktu pomiędzy użytkownikami lub innego podziału społeczności. Pamiętaj jednak, że trollowanie może być subiektywne. Coś, co dla ciebie wydaje się prowokacją lub zaczepką, przez kogoś innego może zostać odebrane jako normalna dyskusja, nawet gdy jest lekko kontrowersyjna. Załóż dobrą wolę drugiej strony, dopóki nie masz dowodu, że jest inaczej.

Kolejną formą trolla jest wandal, ktoś, kto celowo wandalizuje artykuły i niszczy społeczność. Może to być niewulgarna i na pierwszy rzut oka niewidoczna aktywność, jak i wulgarne niszczenie treści widoczne od razu. Spamerzy mogą być podobni do wandali, zaśmiecać artykuły, wątki na forum, tablicy czy w dyskusjach.

Jak sobie z nimi radzić?

Jeśli widzisz, że użytkownik trolluje, wandalizuje bądź spamuje, nie sil się na upominanie go. Nie wdawaj się z nim w dyskusje ani nigdy nie pouczaj go Przestań wandalizować/spamować/trollować lub poniesiesz konsekwencje. Dobrze wie, że łamie zasady, dlatego twoje starania spełzną na niczym, a on sam będzie miał satysfakcję, że zmarnował twój czas. Pamiętaj, aby nie odpowiadać na zaczepki ani nie upominać trolli.

Więc co powinieneś zrobić? Oczywiste jest, że administratorzy i aktywni użytkownicy powinni zareagować na tego typu ekscesy, jednak ich reakcja musi być spokojna i pozbawiona ładunku emocjonalnego. Tak bardzo, jak to możliwe. Powinieneś wykonać 3 proste kroki: zrewertować, zablokować, zignorować. Wycofaj edycje, które spowodowały szkody na twojej wiki, a następnie zablokuj go, aby nie mógł wyrządzić większych zniszczeń.

Następnie przyjdzie czas na najtrudniejsze: zignoruj go. Gdy edycje wandala są wycofane, a on sam jest zablokowany, nie możesz zrobić niczego więcej, niż powrócić do swoich normalnych zajęć, czyli dalszego budowania społeczności zorganizowanej wokół tematu, który uwielbia.

Co, jeśli potrzebujesz pomocy?

Zasada zrewertuj, zablokuj, zignoruj jest skuteczna w przypadku trolli, wandali, etc., jednak czasami zdarza się, że lokalna administracja potrzebuje pomocy w wycofaniu edycji wandala, bądź zablokowaniu go. W takim wypadku możesz zgłosić się do helpera bądź personelu Fandomu. Z chęcią udzielą ci wszelkiej pomocy.

Masz inne metody?

Istnieje wiele metod walki z takimi działaniami. Niektóre są dobre, inne nie. Oto przykłady kilku niewłaściwych działań w przypadku ataku trolla lub wandala na twoją wiki:

  • Tworzenie stron, szablonów, lub kategorii informujących innych użytkowników, że mają do czynienia z trollem. To próba okazania dobrej woli, dać znać innym kto jest wandalem, trollem, spamerem itd., jednak daje to im tylko upragniony poklask.
  • Tworzenie grup i akcji przeciw wandalom. Większość wandali i trolli uważa, że to, co robi, jest grą. Jeśli pokazujesz im, że chcesz grać w ich grę, będą działać dalej i niszczyć twoją wiki.
  • Pozostawianie rozemocjonowanych lub agresywnych powodów blokady, wiadomości na tablicy itd. Jeśli nie zachowasz zimnej krwi i zaatakujesz wandala, wyrażając swoją złość w powodzie blokady, lub wiadomości na stronie dyskusji/tablicy możesz sprowokować go do powrotu, aby to on powiedział ostatnie słowo.

Jeśli dany użytkownik dopuszcza się wandalizmu lub trollingu pierwszy raz, dobrym pomysłem będzie wycofanie jego edycji i danie mu ostatniej szansy przed blokadą. Jeśli zaś taki edytor dalej dopuszcza się aktów wandalizmu lub innych tego typu zabronionych czynności najlepszym wyjściem będzie skontaktowanie się z aktywnym administratorem, który może go zablokować, lub możesz zrobić to sam, jeśli jesteś administratorem. Jeśli taki użytkownik dopuszcza się swojego procederu na wielu wiki, dobrym pomysłem będzie powiadomienie o tym helpera, SOAP-a lub pracownika Fandomu, aby mógł go globalnie zablokować.

Advertisement