Centrum Społeczności
Advertisement

Fandom oszczędza swoje pasmo, pozostawiając wiele części strony w pamięci twojej przeglądarki tzw. cache i unikając w ten sposób wielokrotnego pobierania. Są to między innymi artykuły i obrazki, które już przeglądałeś oraz elementy odpowiedzialne za wygląd strony (CSS, JavaScript).

W wyjątkowych sytuacjach gromadzenie stron w pamięci cache może okazać się niechciane. Na przykład, gdy nie widać ostatniej edycji lub zmiany w preferencjach i w interfejsie.

Jeżeli odczujesz nietypowe zachowanie, spraw by przeglądarka ominęła pamięć cache i pobrała całą stronę od nowa. Zazwyczaj wystarczy ponownie odwiedzić oczekiwaną stronę. Jeżeli to nie zadziała, należy kliknąć „Odświeżyć stronę z pominięciem cache”.

W nadzwyczajnych sytuacjach warto wyczyścić całą pamięć cache przeglądarki lub nawet wyłączyć zapamiętywanie stron w pamięci cache. Czyszczenie pamięci powinno przyspieszyć przeglądarkę, jeżeli nagromadzone elementy nie będą już potrzebne. Wyłączanie pamięci spowoduje, że przy każdej wizycie, cała strona zostanie pobrana. Jest to więc jedynie tymczasowa konfiguracja, która pomaga wykryć, czy gromadzenie danych powoduje problemy.

Pamięć podręczna przeglądarek

Uwaga: aby zobaczyć zmiany po zapisaniu, może zajść potrzeba wyczyszczenia pamięci podręcznej przeglądarki.

  • Firefox / Safari: Przytrzymaj Shift podczas klikania Odśwież bieżącą stronę, lub naciśnij klawisze Ctrl+F5 lub Ctrl+R (⌘-R na komputerze Mac)
  • Google Chrome: Naciśnij Ctrl-Shift-R (⌘-Shift-R na komputerze Mac)
  • Internet Explorer: Przytrzymaj Ctrl, jednocześnie klikając Odśwież, lub naciśnij klawisze Ctrl+F5
  • Opera: Przejdź do Menu → Ustawienia (Opera → Preferencje w Mac), a następnie Prywatność i bezpieczeństwo → Wyczyść dane przeglądania → Opróżnij pamięć podręczną.

Gdy takie odświeżenie okaże się niewystarczające, warto spróbować wyczyścić całą pamięć podręczną przeglądarki (sposób zależny od używanej przeglądarki) i ponownie ją uruchomić.

Pamięć podręczna serwera

Główny artykuł: Pomoc:Czyszczenie pamięci podręcznej

Czasem odświeżenie pamięci podręcznej przeglądarki może być niewystarczające. Aby zobaczyć najnowszą wersję strony w takim przypadku, należy odświeżyć pamięć podręczną serwera i wymusić najnowszą wersję.

Robi się to poprzez dodanie ?action=purge na końcu adresu strony. Dla tej strony, adresy wyglądałby następująco:

https://spolecznosc.fandom.com/wiki/Pomoc:Odświeżanie_cache?action=purge

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement