Centrum Społeczności
Advertisement
FileDescriptionPage

Opis pliku

Każdy przesłany plik posiada swoją własną stronę opisu, na której zawarte są informacje takie, jak:

 • Opis pliku i wszelkie inne informacje istotne dla pliku, takie jak transkrypcje jego zawartości, zamierzone użycie itp.
 • Pochodzenie pliku (autor i źródło)
 • Licencja
 • Kategorie
 • Dodatkowe informacje techniczne, takie jak inne wersje pliku.

Należy pamiętać, że pliki nie ograniczają się tylko do obrazów: Klipy dźwiękowe, filmy, czcionki, dokumenty PDF i inne typy plików, które można przesłać na wiki, mają powiązane z nimi strony opisu.

Wszystkie pliki są umieszczane w przestrzeni nazw Plik (przestrzeń nazw 6).

Jak działają strony opisu plików?[]

Strona opisu składa się z czterech części:

 1. Plik sam w sobie (jeśli można go wyświetlić w podglądzie, jak w przypadku plików graficznych) lub link do niego (np. w przypadku dokumentów PDF),
  • Jeśli plik jest obrazem, strona opisu wyświetli go w podstawowej rozdzielczości (jeśli jest mniejszy niż 1024px) lub jako miniaturę o szerokości 1024px (większe obrazy). W tym drugim przypadku linki do innych rozmiarów i pełnej rozdzielczości będą wyświetlane poniżej,
  • Jeśli generowana jest miniatura, obraz może się nieznacznie różnić, ponieważ miniatury są generowane przez MediaWiki i optymalizowane pod kątem wykorzystania sieci,
 2. Sekcja "Informacje", która zawiera:
  • Opis pliku, który można swobodnie edytować,
  • Listę stron, na których pojawia się plik. Ta lista zawiera tylko strony, na których wyświetlany jest obraz. Nie zawiera linków do strony z opisem pliku ani bezpośrednich linków do pliku w CSS, JavaScript lub w Kreatorze motywu,
 3. Sekcja "Historia plików", która zawiera:
 4. Historia pliku.
 5. Sekcja "Metadane", jeśli dostępne są dodatkowe metadane pliku.

Jak dodać link do pliku bez wyświetlania go?[]

Aby stworzyć link do strony pliku, zamiast go użyć, poprzedź nazwę przestrzeni nazw Plik: dwukropkiem:

[[:Plik:Przykład.jpg]] lub [[:Plik:Przykład.ogg]]

Jeśli chcesz pozbyć się nazwy przestrzeni nazw, możesz użyć tzw. pipe tricku dodając pionową linię po nazwie pliku tj [[:Plik:Przykład.jpg|]]. Pipe tricking może być bardzo przydatny w dyskusjach na temat pliku, w przypadku gdy społeczność jest podzielona co do tego, którego pliku użyć w określonej sytuacji.

Jak zmodyfikować opis pliku?[]

Opis widoczny w zakładce "Informacje" można edytować jak normalny tekst artykułu, klikając przycisk "Edytuj".

Ten obszar pozwala na użycie normalnego tekstu artykułu. Początkowy opis jest aktualizowany o treść podsumowania przesyłania dostarczoną przez użytkownika podczas przesyłania pierwszej wersji. Tekst ten pojawia się również w sekcji "Historia plików" w kolumnie "Komentarz".

Opis obrazu[]

Możesz opisać obraz, podając krótkie podsumowanie jego zawartości lub zamierzonego zastosowania. Jest to przydatne dla użytkowników, którzy wyszukują pliki przez wyszukiwarkę, nie mają bezpośredniego dostępu do obrazu lub korzystają z czytników ekranu.

Przykład: Edward wraz z jego ulubionymi pierogami

Informacje o autorze i źródle[]

Wiki to wysiłek społeczności, a uznawanie twórców plików przesłanych na wiki jest tego ważną częścią. Dobrą praktyką jest podawanie ogólnych informacji o autorze i źródle podczas przesyłania, zarówno w celu śledzenia źródeł używanych na wiki, jak i umożliwienia weryfikacji i aktualizacji plików, gdy jest to możliwe.

Jeśli obraz jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa (CC-BY) lub podobną, podanie właściciela praw autorskich jest obowiązkowe, aby uniknąć naruszenia warunków licencji i naruszenia praw autorskich.

Należy pamiętać, że nawet jeśli obraz należy do domeny publicznej lub jest objęty licencją, która nie wymaga przypisywania autorstwa, podawanie źródeł jest po prostu dobrą praktyką: Twoja wiki może istnieć przez dziesięć, dwadzieścia lub sto lat, a kolejni czytelnicy lub redaktorzy mogą uznać te informacje za przydatne do weryfikacji, rozszerzenia lub ulepszenia wiki.

Licencje[]

Wszystkie pliki powinny być opatrzone informacją o licencji pliku.

Można to zrobić poprzez:

 • Ręczne dodanie odpowiedniego szablonu (takiego jak {{Fairuse}}).
 • Wybór licencji z listy rozwijanej w momencie przesyłania pliku.

Jeśli to możliwe, podaj także link do zasad i praw korzystania ze źródeł na danej licencji (np. strony "Warunki użytkowania" lub "Informacje" witryny, z której pobrano plik).

Kategoryzacja[]

Pliki można kategoryzować jak każde inne strony. Mogą należeć do tej samej kategorii co inne strony, ale nie są uwzględniane w liczbie artykułów w danej kategorii i są wyświetlane w osobnej sekcji w postaci miniatyru. Zalecane jest jednak tworzenie osobnych kategorii dla artykułów i dla plików.

Kategorie możesz dodać już na etapie przesyłania pliku za pomocą pola „Opis”, unikając tym samym konieczności późniejszej edycji strony z opisem pliku. Możesz także dodać stosowne kategorie bezpośrednio wewnątrz szablonów licencji plików, co umożliwi automatyczne zastosowanie kategorii przy użyciu konkretnej licencji.

Pamiętaj: kategoryzacja działa w ten sam sposób w przypadku artykułów i stron z opisami plików.

Inne wersje[]

Jeśli istnieją inne wersje (zwłaszcza większe) tego samego obrazu, pomocne może być dodanie linku do nich. Na przykład:

 • [[File:Goldfish-in-tank-large.jpg|larger version]] ([[:File:Goldfish-in-tank-large.jpg|info]])
 • [[File:Goldfish-in-tank2.jpg|different camera angle]] ([[:File:Goldfish-in-tank2.jpg|info]])
 • [[File:Goldfish-in-tank-textfree.jpg|text-free version]] ([[:File:Goldfish-in-tank-textfree.jpg|info]])

Wersje bez tekstu mogą być przydatne w przypadku używania tego samego obrazu w różnych językach. Czy można uniemożliwić edycję pliku?

Czy można zapobiec edycji pliku?[]

Administratorzy i moderatorzy treści mogą zabezpieczyć stronę opisu pliku, co automatycznie chroni sam plik, uniemożliwiając użytkownikom bez określonych uprawnień ponowne przesłanie tego pliku lub przesłanie pliku o tej samej nazwie.

Używaj tej umiejętności oszczędnie. Ogólnie rzecz biorąc, pliki powinny być chronione tylko wtedy, gdy są przedmiotem wojny edycyjnej (na przykład wiele różnych wersji jest przesyłanych w krótkim czasie) lub są szeroko używane na wiki, a przesyłanie nowych wersji bez należytego rozważenia może niekorzystnie wpłynąć na funkcjonalności wiki. Nigdy nie należy blokować każdego pliku na wiki.

Zobacz też[]

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement