Centrum Społeczności
Advertisement

Każdy przesłany plik posiada swoją własną stronę opisu, na której zawarte są informacje o źródle, licencji i detalach technicznych.

Skład strony

Opis grafiki składa się z czterech części:

  1. Plik sam w sobie.
    • Opis pliku ukazuje go w rozmiarach naturalnych lub zredukowanych z linkiem do wersji oryginalnej, kryjący się pod napisem „Pełna rozdzielczość”.
  2. Opis pliku, który można swobodnie edytować.
  3. Historia pliku.
  4. Lista linków do artykułów, w których plik został użyty.

Linkowanie do opisu pliku

Aby stworzyć link do strony pliku, zamiast go użyć, należy użyć normalnej formuły linkowania, poprzedzając jednak nazwę dwukropkiem, tj. [[:Plik:Przykład.jpg]] lub [[:Plik:Przykład.ogg]].

Edytowanie opisu pliku

Strona ta jest możliwa do edycji, a raczej jej pewna część. Posiada ona te same właściwości co każda inna możliwa do edycji strona. Sam plik nie jest jednak możliwy do zmiany poprzez taką czynność – aby ją zmienić, należy załadować nowszą wersję.

Informacje zawarte na stronie opisu

Na stronie opisu, gdzie możliwe jest wprowadzenie tekstu, powinny znaleźć się określone informacje:

  • Krótki opis – przykładowo: Edward wraz z jego ulubionymi pierogami, jeżeli plik akurat to przedstawia. Jest to przydatne, jeżeli użytkownicy wyszukują pliki przez wyszukiwarkę.
  • Autor i źródło – zawsze informuj o autorze (o ile to możliwe) oraz o miejscu znalezienia pliku (książka, strona internetowa, własna fotografia). Jeżeli plik jest na licencji wolnej, podaj dowód, który można łatwo zweryfikować (najlepiej oryginalne źródło).
  • Licencja – pamiętaj, aby zawsze podawać opis licencji, poprzez odpowiednie szablony, które każda wiki domyślnie zawiera. Jeśli to możliwe, podaj także link do zasad i praw korzystania ze źródeł na danej licencji.
  • Inne wersje – jeżeli istnieją inne wersje pliku (np. o różnych rozmiarach), podaj linki do nich.

Kategoryzacja

Pliki można kategoryzować jak każde inne strony, mogą należeć do każdej dowolnej kategorii. Zalecane jest jednak tworzenie osobnych kategorii dla artykułów i dla plików. Jeżeli plik należy do jakiejś kategorii, to na stronie tej kategorii plik wyświetli się w postaci miniatury.

Zabezpieczanie

Strona opisu grafiki może być zabezpieczona tak jak każda inna strona. Wraz z jej zabezpieczeniem, zabezpieczana jest również możliwość przesyłania nowszych wersji pliku.

Advertisement