Centrum Społeczności
Advertisement

Optymalizacja dla wyszukiwarek internetowych (ang. search engine optimization, SEO) to dyscyplina, która zajmuje się zwiększaniem widoczności, ilości odwiedzających oraz podniesieniem pozycji strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Najlepsze praktyki SEO ciągle się zmieniają i ewoluują. Techniki, które miały wielki wpływ we wczesnych stadiach internetu, obecnie stanowią wkład wymagany i są kluczowe, żeby strony zostały zindeksowane.

Najlepszym sposobem na wspinanie się w wynikach to tworzenie niepowtarzalnej i ciekawej treści oraz dzielenie się nią w internecie z ludźmi zainteresowanymi danym tematem. Google i inne wyszukiwarki używają skomplikowanych algorytmów, które biorą pod uwagę ponad 200 czynników przed określeniem znaczenia i użyteczności danej strony na tle innych. Wiki, które osiągają miejsce na pierwszej stronie (lub pierwszą pozycję!) są uznawane za autorytety w danej dziedzinie.

Wartość przypisywana danym czynnikom jest utrzymywana w sekrecie w celu zniechęcenia szukających sposobu na oszukanie systemu oraz często się zmienia, aby nadążyć za ewoluującymi nawykami szukających, jak czasowe zwiększanie się ilości urządzeń mobilnych w użyciu. Te zmiany powodują, że skuteczność niektórych strategii ulega zmniejszeniu. Jednak zarówno nowe społeczności jak i te dawno utworzone mogą skorzystać na niektórych przetestowanych najlepszych praktykach w SEO.

Przed zgłębieniem konkretnych elementów, których poszukują roboty wyszukiwarek, dobrze najpierw zapoznać się z tym jak obrazy i artykuły z danej wiki pojawiają w indeksie wyszukiwarki.

Roboty indeksujące

Spider-Man i roboty wyszukiwarek mają wiele wspólnego

Pierwszym krokiem indeksowania jest wysłanie automatycznych botów (znanych jako „pająki”), które sprawdzają strony niczym bardzo szybki użytkownik i skanują ich tytuły, notują nazwy obrazów i pozycję oraz poszukują słów kluczowych, które są częste w innych dokumentach w indeksie.

Wyszukiwarki określają na danych zdobytych w ten sposób, które strony powinny znaleźć się w bazie, a które nie. Pamiętaj, że wyniki wyszukiwania są niekompletnymi listami wszystkich dostępnych dokumentów na ten temat w internecie, dlatego nie są dokładnym odzwierciedleniem sieci. Zamiast tego, wyszukiwarki przechowują wyselekcjonowane dane miliardów stron, żeby mieć do nich dostęp w ułamku sekundy.

Jak więc dana społeczność może upewnić się, że jej strony są w stanie zająć wyższą pozycję w rankingu niż reszta? Wszystko zaczyna się od treści na stronach.

Elementy na stronie

Aspekty SEO dotyczące treści zawierają wszystko od struktury adresu po prędkość wczytywania strony, ale niektóre ważne elementy są w rękach każdego członka społeczności.

Użycie słów kluczowych i ich umiejscowienie

We wczesnych dniach internetu wyszukiwarki rozdzielały wyszukiwane frazy na słowa kluczowe i szukały w sieci dokładnych trafień. Dzisiaj Google używa semantycznych wyszukiwań, aby określić, co chce znaleźć dany użytkownik. Dlatego wpisanie w wyszukiwarkę „Spider-Man” i „Spider Man” daje te same wyniki, a wpisanie „Dom” wyświetli oferty domów na sprzedaż, a wpisanie „Dom obsada” zaprowadzi Cię do całej filmografii Wacława Kowalskiego.

Dawniej powszechną praktyką było umieszczenie na jednej stronie bloków tekstu powiązanych pojęć. Teraz ta technika spowoduje, że wyszukiwarki pomyślą, że jesteś robotem. Współczesne algorytmy preferują naturalny, ludzki język oraz wystrzegają się stron, które mają treść generowaną maszynowo.

Jeśli tworzysz nową stronę lub edytujesz obecną, warto zadać sobie pytanie: „co bym wpisał w wyszukiwarkę, żeby znaleźć tę stronę?” Są to najlepsze frazy, które warto umieścić w nazwie artykułu. Ważne jest również w razie potrzeby stosować synonimy (np. GTA samochody, GTA pojazdy, samochody w Grand Theft Auto), ale każde użycie powinno być naturalne.

Treść jest uznawana za ważną jeśli jest blisko lub dokładnie pasuje do wyszukiwanej frazy, dlatego warto przepadać słowa kluczowe w celu dowiedzenia się wiedzieć, które konkretnie dodać.

Nazwy plików i opisy

Google i inne wyszukiwarki stają się coraz lepsze w rozumieniu wideo i obrazów, ale szczegółowe nazwy plików i opisy wysyłają silne i jasne sygnały do botów. Ta praktyka dodatkowo pomaga niewidomym i niedowidzącym użytkownikom, którzy używają czytników ekranowych przy dostępie do Fandomu.

Uogólnione opisy potrafią skazać misję na niepowodzenie

Przykładowo, nazwa pliku dla obrazu po prawej powinna zawierać „Steve Rogers” i/lub „Kapitan Ameryka”. W podpisie po miniaturką warto dodać więcej szczegółów. Np: „Komandor Steve Rogers w Avengers, tom 5, numer 37”.

Linki

Linki wewnętrzne ułatwiają użytkownikowi znalezienie tego co go interesuje, a robotom pozwalają na znalezienie i zindeksowanie treści. Pamiętaj, że pająki wyszukiwarek dostają się na strony przez odnośniki.

Tom Marvolo Riddle, znany również jako Lord Voldemort

Wyobraź sobie czytelnika, który odwiedza twoją wiki po raz pierwszy. Gdzie może chcieć kliknąć, żeby do wiedzieć się więcej? Właśnie tam należy umieścić link.

  • Zróżnicuj tekst odnośnika na różnych stronach na wiki. Nawet jeśli linkujesz do jednego artykułu tylko raz na stronę. Artykule o Harrym Potterze może linkować do tego o Voldemorcie za pomocą „Czarny Pan” albo „Ten, którego imienia nie wolno wymawiać”.
  • Użyj podpowiedzi, żeby znaleźć strony na swojej wiki, które nie mają żadnych linków (nie dla ślepych zaułków!).
  • Kategorie pozwalają zbudować architekturę społeczności i pomóc użytkownikom i botom zrozumieć relacje między stronami. Użyj więc Specjalna:Insights do zidentyfikowania nieskategoryzowanych stron.

Wpływy spoza strony

Chociaż może wydać się to dziwne, to część wpływu na pozycję danej wiki jest poza bezpośrednią kontrolą. Bycie pierwszymi, którzy napiszą na dany temat, uzyskanie linków na innych szanowanych stronach oraz bycie tematem dyskusji w mediach społecznościowych potrafi mieć ogromny wpływ na pozycję w wyszukiwarce.

Kiedyś było możliwe kierowanie botami przez dodawanie linków do nowej wiki w katalogach, na forach czy w komentarzach pod blogami, ale dzisiaj większość tych stron dodaje automatycznie do odnośników atrybut rel="nofollow" mówiący robotom wyszukiwarek na nieprzekazywanie wartości tego odnośnika do Twojej wiki.

Najlepszą praktyką dla pojedynczych społeczności jest zachęcanie nowych edytorów oraz skupienie się na polepszaniu jakości treści, a linkowanie z zewnątrz pozostawić naturalnym procesom.

Advertisement