Centrum Społeczności
Advertisement
RecentChangesUCP

Przykładowe ostatnie zmiany na wiki

Ostatnie zmiany (zwane również skrótowo OZ lub OZety) przedstawiają chronologicznie ostatnie zmiany dokonane na każdej wiki.

Lista ostatnich zmian jest sposobem na monitorowanie wiki. Za każdym razem, gdy następuje zmiana, jest ona wypisana wraz z użytkownikiem, który jej dokonał, czasem, linkiem do edycji, tablicy wiadomości użytkownika, jego wkładu, opisem zmian i rodzajem edycji. Ostatnie zmiany można znaleźć na stronie Specjalna:Ostatnie zmiany.

Ostatnie zmiany nie zawierają aktywności z funkcji społecznościową: Dyskusji, tablic wiadomości i komentarzy na artykułach i blogach. Można je znaleźć w kanale aktywności społeczności.

Budowa ostatnich zmian[]

Przykładowa zmiana na wiki i jej wygląd w ostatnich zmianach:

N 10:30 Strona główna (różn. | hist.) . . (+100) . . Użytkownik (tablica | ⧼subst:contribslink⧽) (opis zmian) (Znaczniki_

Podstawowe informacje o edycji[]

 • „Strona główna” oznacza tutuł edytowanego artykułu.
 • „10:30” to czas edycji według strefy czasowej wybranej w preferencjach.
 • (+100)” to wskaźnik pokazujący, jak zmieniła się ilość bajtów w artykule.
 • „Użytkownik” to nazwa użytkownika dokonującego edycji.
 • „tablica” to odnośnik do dyskusji użytkownika dokonującego edycji.
 • „⧼subst:contribslink⧽” to odnośnik do wkładu użytkownika dokonującego edycji.

Tags[]

 • Znaczniki pokazują dodatkowe informacje o edycji - przykładowo użyty edytor.

Administratorzy po linku „wkład” posiadają również link „zablokuj” umożliwiający zablokowanie użytkownika (zbanowanie).

Oznaczenia rodzaju edycji[]

Zależnie od rodzaju dokonanej edycji przed nazwą mogą pojawić się dodatkowe oznaczenia — N, m i b.

 • N” oznacza, że tworzona strona jest nowa.
 • m” oznacza, że użytkownik oznaczył zmiany jako niewielkie (także „m”; „D”, „d” jak „drobne”).
 • b” oznacza, że edycja została wykonana przez bota.

Wszystkie trzy elementy (mała zmiana, nowa strona i opis zmian) mogą występować jednocześnie i wszystkie zostaną wyświetlone.

Linki różn. i hist.[]

 • „różn” to odnośnik do strony pokazującej zmiany dokonane w edycji. Na przykład.
 • „hist” to odnośnik do historii edytowanego artykułu. Na przykład.

Narzędzia ostatnich zmian[]

Wygląd Ostatnich zmian może być zmieniony poprzez zmianę opcji Używaj interfejsu bez użycia JavaScriptu dostępnej w zakładce "Ostatnie zmiany" w preferencjach.

Niezależnie od wybranego interfejsu możesz ograniczyć ilość wyświetlanych zmian na stronie, jak również okres z którego będą one wyświetlane - maksymalnie możesz wyświetlić 1000 zmian wykonanych w ciągu 90 dni, a minimalnie - 50 zmian wykonanych w ciągu godziny.

Dostępne opcje filtrowania pozwalają na ukrywanie lub pokazywanie edycji oznaczonych jako drobne, wykonywanych przez boty, niezalogowanych bądź zalogowanych użytkowników, a także Twoich własnych zmian. W tym widoku możesz również ograniczyć pokazanie ostatnich zmian dla konkretnej przestrzeni nazw, takiej jak "Plik" lub "Szablon", lub wybranych Znaczników.

Dodatkowo, w przypadku gdy opcja Używaj interfejsu bez użycia JavaScriptu jest odznaczona, możesz zapisać wybrane filtry, a następnie użyć ponownie wybierając je z menu "Zapisane filtry" powyżej pola Aktywne filtry. W tym trybie dostępny jest również przycisk "Odświeżaj na bieżąco" pozwalający na automatyczne odświeżanie strony, gdy pojawi się nowa edycja na wiki.

Zaawansowane ostatnie zmiany[]

Domyślnie opcja "Grupuj zmiany według stron na liście ostatnich zmian i obserwowanych" jest włączona. Preferencja preferencje znajduje się w zakładce "Ostatnie zmiany" w Special:Preferences, pod "Opcjami zaawansowanymi".

Grupuje ona ostatnie zmiany na dzień, gdzie "dzień" jest zdefiniowany przez czas w twoich preferencjach. Dla każdego dnia grupuje zmiany dla każdego artykułu i wyświetla każdą grupę w kolejności od najnowszej edycji.

Jeśli wyłączysz zaawansowane ostatnie zmiany w swoich preferencjach, Ostatnie zmiany będą pokazywać każdą edycję w kolejności. Może to być przydatne, aby uzyskać bardziej przejrzysty obraz ogólnej aktywności na wiki.

Transkluzja Ostatnich Zmian[]

Zawartość Ostatnich zmian może zostać dołączona w dowolnym miejscu na stronie korzystając z poniższego kodu:

{{Special:RecentChanges/50}}
{{Special:RecentChanges/days=5,limit=40,hidebots,hideminor}}

Pełną listę parametrów znajdziesz w dokumentacji MediaWiki.

Advertisement