Centrum Społeczności
Advertisement

Administratorzy (nazywani również czasem sysopami) to zaufani użytkownicy wiki z dostępem do określonych, zastrzeżonych dla nich narzędzi.

Główny artykuł: Pomoc:Uprawnienia grup użytkowników

Problematyczne edycje[]

Jak mogę zatrzymać ludzi przed edytowaniem strony?[]

Możesz zabezpieczyć stronę, klikając „Zabezpiecz” powyżej artykułu. Możesz wybrać, czy zablokować dostęp niezarejestrowanym, czy zezwolić na edycję jedynie administratorom, następnie wypełnij powód zabezpieczenia strony. Na końcu kliknij „Potwierdź”, aby zabezpieczyć stronę. Pamiętaj, żeby blokować tylko artykuły, które często są celem wandali.

Główny artykuł: Pomoc:Zabezpieczanie

Jak mogę „wyrzucić” kogoś z wiki?[]

Zawsze lepiej znaleźć inne rozwiązanie problemu, niż blokowanie użytkowników, ale czasami jest to konieczne. Aby zablokować kogoś, możesz użyć strony Specjalna:Blokuj. Na każdej stronie wkładu i ostatnich zmianach są linki prowadzące do tej strony. Wpisz adres IP lub nazwę użytkownika, ustaw kilka dodatkowych opcji oraz kliknij „Zablokuj użytkownika”.

Główny artykuł: Pomoc:Blokowanie

Jak radzić sobie ze spamem na wiki?[]

Najlepszą obroną przed spamem jest usuwanie go. Jeśli będziesz robić to regularnie, zniechęcisz spamerów i utrzymasz czystość na wiki. Ale FANDOM ma również inne narzędzia, takie jak czarne listy adresów i Captcha przy dodawaniu linków. Jeśli masz problem ze spamem, możesz skontaktować się ze społecznością Fandomu i poprosić o pomoc.

Główny artykuł: Pomoc:Spam

Co mam robić z wandalizmami na wiki?[]

Tak jak ze spamem, najlepszą obroną przed wandalizmami jest pozbycie się ich. Pamiętaj jednak, że większość wandali tylko czeka na reakcję: im więcej będziesz odpowiadać, tym większa szansa, że wróci. Tak więc cofnij edycję, zablokuj jej autora i zajmij się dalszą pracą nad wiki.

Główny artykuł: Pomoc:Wandalizm

Narzędzia[]

Jak mam usunąć stronę?[]

Aby usunąć stronę, kliknij „Usuń” w rozwijanym menu powyżej strony. Na następnej stronie wypełnij powód usunięcia i kliknij „Usuń stronę”.

Główny artykuł: Pomoc:Usuwanie

Chcę wysłać wiadomość do wszystkich użytkowników wiki, jak mogę to zrobić?[]

Administratorzy mogą utworzyć komunikat (Community corner), który pojawi się na stronie Wiki aktywności. Aby to zrobić, dodaj komunikat na stronie MediaWiki:Community-corner. Wszyscy użytkownicy otrzymają wtedy powiadomienie, że komunikat został zaktualizowany.

Moja wiki wolno się ładuje. Jak mogę ją przyspieszyć?[]

Administratorzy i użytkownicy mogą zrobić kilka rzeczy, które przyspieszą wiki. Oto krótka lista:

  • Zminimalizować ilość obrazów i innych multimediów wgrywanych wraz ze stroną;
  • Zmniejszyć ilość własnych skryptów;
  • Ograniczyć ilość zapytań DPL, jeśli strona używa rozszerzenia DPL.

Gdzie mogę uzyskać dodatkową pomoc?[]

Rady na temat narzędzi admina możesz uzyskać od innych użytkowników Fandomu. Możesz skontaktować się przez forum społeczności lub wysłać zapytanie do personelu Fandomu, korzystając z formularza.

Główny artykuł: Pomoc:Kontakt z FANDOMEM

Jak mogę zrobić z innych adminów i biurokratów lub dać im prawa do rollbacka?[]

Jeśli jesteś biurokratą, to możesz mianować innych użytkowników adminami i biurokratami oraz zezwolić użytkownikom na używanie skrótu do cofania edycji. Aby to zrobić, przejdź na stronę Specjalna:Uprawnienia.

Główny artykuł: Pomoc:Uprawnienia grup użytkowników

Istotne uwagi[]

  • Personel Fandomu w określonych sytuacjach może odebrać uprawnienia nieaktywnym administratorom na danej wiki. W takiej sytuacji mogą oni bez żadnego problemu złożyć prośbę o adopcję!

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement