Centrum Społeczności
Advertisement

Fandom korzysta z procesu przeglądu kodu JavaScript w celu zapewnienia bezpieczeństwa podczas korzystania z sieci. Uniemożliwia to zmiany w lokalnym JS-ie, dopóki te nie zostaną przejrzane i zatwierdzone przez zaufany zespół zajmujący się przeglądem.

Istotnym elementem tego procesu jest fakt, że możliwość edytowania kodów JS nie jest dostępna od momentu utworzenia wiki. Jeżeli potrzebujesz włączenia tej funkcji, śmiało możesz o to poprosić helpera z dostępem Utilities lub wysłać wiadomość do zespołu wsparcia Fandomu.

Proces ten oznacza, że wszystkie edycje w JS społeczności nie będą widoczne dla użytkowników do momentu zatwierdzenia ich przez zaufany zespół przeglądający.


Jak to działa?

Gdy JavaScript społeczności zostanie włączony na danej wiki, administratorzy będą mogli edytować strony w przestrzeni MediaWiki zakończone na .js.

Moduł statusu wyświetlany w prawej kolumnie na stronach JS. Pamiętaj, że musisz wcisnąć przycisk „Prześlij do sprawdzenia”, aby rozpocząć proces przeglądu

Po przesłaniu do sprawdzenia zespół przeglądający Fandomu przejrzy kod.

  • Jeśli zmiany zostaną zatwierdzone, bezzwłocznie zaczną działać na Twojej społeczności.
  • Jeśli zmiany zostaną odrzucone, na stronie JS wyświetli się powiadomienie, a na stronie dyskusji prawdopodobnie znajdziesz notatkę zawierającą wyjaśnienie.

Aby umożliwić łatwiejsze sprawdzanie zmian, wprowadzamy tryb testowy, który umożliwia na Twoim koncie uruchamianie nieprzejrzanych skryptów. Tryb testowy aktywuje się na konkretnej społeczności i obejmuje wszystkie lokalne skrypty.

Statusy poszczególnych skryptów znajdziesz w module po prawej stronie. W tym samym miejscu znajduje się przycisk przesyłania zmian do przejrzenia i aktywowania trybu testowego.

Jakie są kryteria do zatwierdzenia?

Jest kilka podstawowych zasad przeglądu, choć mogą podlegać pewnym zmianom.

  • JS musi być w zrozumiałym, czytelnym dla człowieka formacie. Wszelki zaciemniony kod zostanie odrzucony.
  • Wszystkie importowane skrypty muszą pochodzić ze stron w przestrzeni MediaWiki zakończonych na .js.
    • Importy z przestrzeni Użytkownik również zostaną odrzucone
  • Skrypty przechowywane poza Fandomem będą zatwierdzane indywidualnie.
  • Wszystkie wyraźne naruszenia Polityki modyfikacji i Zasad Użytkowania będą odrzucane (np. ukrywanie reklam, zbieranie danych użytkowników, znaczne zmiany w układzie strony).
  • Skrypty mogą również zostać odrzucone z przyczyn prawnych, jak np. niezgodność z RODO, jednak nie tylko.
  • JS powodujący błędy strony również zostanie odrzucony.

Uwaga: proces zatwierdzania to nie jest ogólny przegląd jakości kodu, ani nie służy ocenie użyteczności albo prawidłowości dodanej funkcji JS. Choć poinformujemy cię o poważnych problemach, to nie napiszemy za Ciebie kodu od nowa.

FAQ

Jak długo potrwa sprawdzanie wprowadzonych przeze mnie zmian?
Chcemy, aby proces był jak najszybszy – za wszelką cenę nie chcemy utrudniać wprowadzania przydatnego JS. Skrypty będą sprawdzane w kolejności, w której będą przesyłane.
Zwróć uwagę, że narzędzia związane z JS są wciąż w fazie rozwoju i planowane jest przeprowadzenie kolejnych zmian.
Co zrobić, gdy muszę wykonać więcej edycji po przesłaniu skryptu do sprawdzenia?
Każda strona JS może mieć w kolejce tylko jeden zgłoszenie do sprawdzenia. Choć możesz wprowadzać zmiany po wysłaniu zgłoszenia, wyłącznie pierwotnie przesłana zmiana zostanie sprawdzona. Jeśli chcesz, żebyśmy sprawdzili nowszą wersję, po prostu prześlij stronę do ponownego sprawdzenia – to zastąpi poprzednie zgłoszenie.
Co dokładnie się stanie, gdy zmiana w JS zostanie odrzucona?

Widok na fragment strony Specjalna:JSPages, na której również znajduje się opcja wejścia do trybu testowego

W module na danej stronie JS pojawi się komunikat, oraz najprawdopodobniej na stronie dyskusji pojawi się wyjaśnienie. W użyciu pozostanie ostatnio zatwierdzona wersja. Nie będziemy wycofywać zmian, które zostały odrzucone, ponieważ może być potrzebna tylko drobna poprawka, żeby kod został zatwierdzony.
Co się stanie ze skryptami napisanymi przed wprowadzeniem tego narzędzia?
Są one wstępnie zatwierdzone (nie chcemy niepotrzebnie psuć modyfikacji, które obecnie działają poprawnie), ale może to ulec zmianie.
Jak działa tryb testowy?
Podczas gdy odwiedzający będzie widział wyłącznie zatwierdzone wersje skryptów JS, włączenie trybu testowego umożliwia zobaczenie z twojego konta najnowszych, jeszcze niezatwierdzonych zmian.
Tryb testowy aktywuje się tylko dla konkretnego użytkownika na konkretnej wiki, obejmuje wszystkie lokalne skrypty i trwa aż do momentu wyłączenia lub wylogowania się.
Pozwoli to ułatwić testowanie zmian wprowadzanych w JS bez konieczności martwienia się chwilowym popsuciem strony widocznym dla każdego!
Co z zatwierdzaniem importów skryptów z innych społeczności?
Wyobraź sobie że importujesz kod z Dev Wiki, a ten został niedawno zmodyfikowany. Zmiany te muszą zostać zatwierdzone na Dev Wiki zanim będziesz mógł zobaczyć je na swojej społeczności. Możesz zobaczyć jak będą wyglądać zmiany po zatwierdzeniu kody na twojej wiki poprzez wejście do trybu testowego na Dev.
Czy te zmiany dotyczą również osobistego JS?
Nie – domyślne strony osobistego JS (np. Użytkownik:Edward/common.js) są otwarte do edycji.
Chcę to sprawdzić / Mam uwagi lub pomysły dotyczące tego narzędzia!
Nie mamy zbyt wiele miejsc w tych beta testach, ale planowane jest szybkie zakończenie jej i uruchomienie na wszystkich wikiach.
Zapraszamy do przesyłania swoich opinii i pomysłów na Specjalna:Kontakt!

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement