Centrum Społeczności
Advertisement

Promocja jest sztuką pozyskiwania osób zainteresowanych pobytem na Twojej wiki. Uczenie się tej sztuki jest jedną z najważniejszych rzeczy, jakie musisz zrobić jako założyciel wiki, jeśli chcesz, aby Twoja społeczność rosła i była przyjaznym miejscem.

Przyciągnięcie współtwórcy[]

Na wczesnych etapach budowania społeczności wiki, ważne jest, aby umożliwić użytkownikom dostęp do podstawowej struktury, pomocy i forów. Po tym przyciągnięcie współtwórców jest najważniejszym krokiem. Nie wszyscy mają szczęście mieć 10 milionów fanów, którzy mogą przyczynić się do sukcesu naszej wiki.

Jak promować własną Wiki?[]

Ważne jest, aby pamiętać, że nie istnieje uniwersalny sposób na promowanie wiki. Należy wybierać sposób zależnie do tematu i wspólnoty którą chcesz zbudować. Mimo to znajdziesz tutaj kilka sposobów, które możesz wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, jak promować swoją wiki:

Główne wskazówki[]

  • Stwórz przyjazne zaplecze na wiki, aby przyciągała przyszłych członków społeczności. Klarowne zasady i jasno zdefiniowane cele ułatwiają współpracę.
  • Stwórz i zgłoś własny Spotlight!
  • Reklamowanie wiki na odpowiedniej liście mailingowej oraz poprzez własne kontakty (bądź ostrożny, ponieważ może to zostać potraktowane jako spam).
  • Można również wysyłać wiadomości na forach internetowych i grupach dyskusyjnych.
  • Stwórz atrakcyjny motyw graficzny dla Twojej wiki.
  • Stwórz profil na Facebooku lub innym portalu społecznościowym i zapraszaj przyjaciół.

Uwaga: Wikipedia[]

Choć może wydawać się, że Wikipedia jest dobrym źródłem Twoich przyszłych współpracowników, musisz zachować ostrożność podczas reklamowania tam swojej wiki. Małe, dyskretne zapraszanie we właściwych miejscach (strony dyskusji użytkowników) mogą być do zaakceptowania, ale należy pamiętać, że społeczność Wikipedii może być bardzo wrażliwa na próby spamowania.

Dodawanie wszędzie ogłoszeń lub masowe spamowanie stron dyskusji użytkowników może narazić Cię na gniew Wikipedystów.

Przy reklamowaniu Twojej wiki wśród innych projektów fundacji Wikimedia musisz pamiętać, że Twoja wiki ma różnić się od innych projektów fundacji Wikimedia (nie może ich naśladować). Należy rówież pamiętać, że zbyt intensywne spamowanie może doprowadzić do zablokowania edycji na Wikipedii.

Advertisement