Centrum Społeczności
Advertisement

Tutaj znajdziesz podstawowe informacje które pozwolą Ci zacząć edytowanie artykułów.

Tworzenie konta

Główny artykuł: Pomoc:Tworzenie konta
Główny artykuł: Pomoc:Łączenie kont społecznościowych

Konto pozwoli Ci wykonać zmiany, które zostaną przypisane do Twojego konta, a nie IP. Będziesz mógł/mogła korzystać z dodatkowych opcji do których niezarejestrowani mają zablokowany dostęp jak przenoszenie stron i przesyłanie plików. Po rejestracji nie zapomnij się zalogować.

Edytowanie

Potencjalne problemy z edycją

W trakcje edytowania możesz napotkać różne problemy. Najczęstsze są opisane poniżej, o resztę spytaj się administratora wiki.

Zabezpieczone strony

Główny artykuł: Pomoc:Zabezpieczanie

Strony zabezpieczone to strony które zostały zablokowane przed edytowaniem przez oprogramowanie MediaWiki lub administratora danej wiki. Nie możesz odblokować strony bez posiadania odpowiednich uprawnień. W tym celu skontaktuj się z administratorem lub zgłoś to na wyszczególnionej przez społeczność specjalnej stronie do tego.

Konflikt edycji

Główny artykuł: Pomoc:Konflikt edycji

Konflikt edycji pojawia się gdy w trakcje edytowania artykułu ktoś inny dokona edycji zanim zapiszesz zmiany. Może zostać rozwiązany poprzez połączenie ze sobą edycji. Aby to zrobić:

 1. Zobacz jakie zmiany wprowadził inny użytkownik
 2. Jeśli nie ma ma między nimi konfliktu:
  • Przekopiuj odpowiednie fragmenty z dolnego pola (Twojej edycji) do pola górnego (aktualna wersja)
 3. Jeśli zmiany konfliktują ze sobą:
  • Przepisz fragmenty biorąc pod uwagę wprowadzone zmiany
 4. Zapisz zmiany

Możliwe jest również, że konflikt edycji nie nastąpi chociaż zostały wprowadzone zmiany. Może to nastąpić w przypadkach:

 • Gdy Ty edytujesz sekcję artykułu, a ktoś wprowadzi zmiany poza nią
 • Gdy ktoś wprowadzi zmiany, lecz zostaną wycofane przez innego użytkownika (np: wandalizm)

Rozpoczynanie edycji

Główny artykuł: Pomoc:Edytowanie
 1. Przejdź do artykułu który chcesz edytować
 2. Kliknij „Edytuj” w pasku powyżej treści strony.

Do edycji masz możliwość używania edytora wizualnego, który pozwala na edytowanie bez znajomości „wikitekstu”. Wikitekst daje trochę większą swobodę choć wymaga trochę nauki. Można także korzystać z edytora wizualnego, który jest łatwiejszy w obsłudze.

Podstawowe formatowanie

Główny artykuł: Pomoc:Wikitekst

Wikitekst pozwala w łatwy sposób formatować zawartość artykułu korzystając ze specjalnych symboli lub ich kombinacji. Silnik MediaWiki automatycznie formatuje je do postaci akceptowanej przez przeglądarki internetowe. Przykładowo, aby utworzyć uporządkowaną listę elementów, wystarczy użyć:

* Przykładowa połączona lista
*# Element ponumerowany 1
*#* Element nieponumerowany 1.1
*#* Element nieponumerowany 1.2
*# Element ponumerowany 2
*## Element ponumerowany 2.1
*## Element ponumerowany 2.1

co da efekt:

 • Przykładowa połączona lista
  1. Element ponumerowany 1
   • Element nieponumerowany 1.1
   • Element nieponumerowany 1.2
  2. Element ponumerowany 2
   1. Element ponumerowany 2.1
   2. Element ponumerowany 2.1

Przekierowania

Główny artykuł: Pomoc:Przekierowania

Przekierowania są używane aby pokazać gdzie została przeniesiona strona znajdująca się w tym miejscu lub kierują na stronę która jest synonimem itp. Na przykład: można stworzyć linki będące „skrótami” do artykułu, ale ułatwiające edycję innego artykułu. Aby stworzyć przekierowanie należy wpisać na stronie przekierowania:

#PATRZ [[Nazwa artykułu]]
 lub
#REDIRECT [[Nazwa artykułu]]

Gdzie Nazwa artykułu to strona na którą użytkownik ma zostać odesłany.

Przenoszenie stron

Główny artykuł: Pomoc:Przenoszenie stron

Przenoszenie stron służy do zmieniania nazwy artykułu gdy np. aktualna źle opisuje zawartość artykułu. Przenoszenie stron w ten sposób pozwala zachować historię wkładu włożonego w daną stronę przez innych użytkowników. Po przeniesieniu strony na jej miejsce tworzone zostaje przekierowanie do artykułu o nowej nazwie. Czasami możliwość ta jest ograniczona tylko dla administratorów. Pamiętaj aby zapoznać się z zasadami przenoszenia stron obowiązującymi na danej wiki.

Podstawy szablonów

Główny artykuł: Pomoc:Szablony

Szablony to fragmenty tekstu które można używać w różnych miejscach. Daje to możliwość wstawienia tekstu bez duplikowania go. Aby wstawić szablon należy użyć składni {{Nazwa szablonu}}, gdzie Nazwa szablonu to strona z przestrzeni nazw Szablon:, aby wstawić tekst ze strony nie będącej w przestrzeni nazw szablonów należy podać nazwę tej przestrzeni (dla głównej przestrzeni należy dodać dwukropek na początku nazwy)

Strony dyskusji

Główny artykuł: Pomoc:Strony dyskusji

Strony dyskusji służą do omawiania zawartości artykułów. Używaj ich aby np. zasugerować większe zmiany, zmianę nazwy artykułu itp. Metody ich używania mogą się różnić na odrębnych wiki więc upewnij się jakie panują na nich zasady.

Dopisując komentarz na stronach dyskusji używaj skrótu ~~~~ podpisując swoją wiadomość.

Advertisement