Centrum Społeczności
Advertisement
Rozszerzenie jest domyślnie włączone na Fandomie.

Funkcja przypisów umożliwia ci dodawanie na stronach notatek oraz odniesień do artykułów, takich jak ta[1].

Używanie

W VisualEditorze

w VisualEditorze na pasku narzędzi znajduje się ikona otwartej książki, której kliknięcie otwiera rozwijane menu umożliwiające wstawienie podstawowego przypisu, lub użycie jednego ze wstawionych wcześniej.

Ponadto należy pamiętać o dodaniu listy przypisów na stronie (zawsze pod właściwymi przypisami, zazwyczaj dodaje się ją na samym dole strony w sekcji „Przypisy” lub o podobnie brzmiącej nazwie), Ustaw kursor w wybranym miejscu i z listy „Wstaw” wybierz opcję „Lista przypisów”.

W edytorze źródłowym

Aby dodać przypis lub odniesienie podczas edytowania w trybie źródłowym umieść tekst swojego odniesienia wewnątrz tagów <ref></ref>. W trybie źródłowym pierwszy akapit tej strony wyglądałby następująco:

Funkcja '''przypisów''' umożliwia ci dodawanie na stronach notatek oraz odniesień do artykułów, takich jak ta<ref>Na przykład taka</ref>.

Na końcu strony dodaj sekcję o nazwie „Przypisy” lub „Odniesienia” i dodaj pod nią kod <references />. Utworzy to numerowaną listę przypisów (zobacz niżej).

Pasek narzędzi w edytorze (zarówno trybie źródłowym VisualEditora jak i edytorze kodu 2010) zawiera przycisk pomagający w łatwiejszym zarządzaniu przypisami.

Nazwane przypisy

Konkretny przypisz może posiadać swoją „nazwę” lub unikalny „identyfikator” pozwalający wykorzystać go na stronie więcej niż raz.

W VisualEditorze okno wstawiania przypisów posiada opcję użycia istniejącego identyfikatora, aby ponownie wykorzystać przypis. Niemniej opcja wielokrotnego użycia jednego przypisu jest dostępna mimo to i VisualEditora wstawi nazwę sam jeśli zajdzie taka potrzeba.

W edytorze źródłowym, aby nadać przypisowi unikalną nazwę, wykorzystaj kod <ref name="identyfikator">tekst przypisu</ref>. Możesz wówczas ponownie odnieść się do tego samego przypisu, używając tagu ref z tą samą nazwą. Uwaga: nazwa przypisu nie może być liczbą, użycie cyfry zwróci błąd.

Tylko pierwsze wystąpienie tekstu w nazwanym przypisie zostanie wykorzystane, jednak to może znaleźć się w dowolnym miejscu w artykule. Dla czytelności poleca się nadawanie tekstu nazwanym przypisom w ich pierwszym wystąpieniu.

W przypadku kolejnych identycznych przypisów użyj zamkniętego pustego znacznika ref, który wyglądał będzie następująco: <ref name="identyfikator" />.

Usuwając treść z przypisów, pamiętaj, aby nie usunąć nazwanego przypisu, który przechowuje informacje o tekście. Spowoduje to wystąpienie błędu dla wszystkich innych odwołań wykorzystujących jego wartość. Pamiętaj, aby skopiować <ref name="identyfikator">tekst przypisu</ref> do jednego z identycznych przypisów.

Grupowanie przypisów

Przypisy mogą zostać zgrupowane w osobne listy.

W VisualEditorze okno wstawiania przypisów umożliwia osadzenie każdego przypisu danej grupie. Następnie wykorzystaj listę „Wstaw”, aby dodać listę przypisów, kliknij ją i wybierając opcję „Edytuj” otwórz okno zarządzania listą. Znajdziesz tam opcję określenia grupy przypisów, która będzie w niej wyświetlana.

W edytorze źródłowym użyj kodu <ref group="identyfikator">tekst zgrupowanego przypisu</ref>, aby dodać przypis do grupy, a następnie <references group="identyfikator" />, aby wstawić listę przypisów z tej grupy.

Wszystkie listy muszą zostać dodane po samych powiązanych przypisach, w innym wypadku wyświetlony zostanie błąd.

Potrzebne źródło!

Niektóre społeczności wykorzystują szablon do oznaczenia informacji, które potrzebują przypisu zawierającego źródło. Zazwyczaj oznacza to dodanie szablonu {{fakt}} lub {{przypis}} po omawianym tekście.

Aby stworzyć taki szablon, należy stworzyć stronę o nazwie „Szablon:Fakt”, a następnie osadzić na niej poniższy kod:

<sup><span title="Ta informacja wymaga potwierdzenia w wiarygodnych źródłach">[''wymagany przypis'']</span></sup>

Co wygeneruje: [wymagany przypis]

Zaawansowane przypisy

W pewnym momencie możesz zechcieć stworzyć szablony wykorzystywane konkretnie wewnątrz przypisów, aby zachować w nich spójność – na przykład szablon do odnoszenia się do stron internetowych albo książek.

Możliwe także, że będziesz chcieć modyfikować wygląd samej listy przypisów, na przykład, aby wyświetlać ją w dwóch osobnych kolumnach lub aby zmniejszyć rozmiar tekstu. Możesz tego dokonać w CSS-ie przy użyciu klasy .references jako selektora.

Szablony przypisów

Jeśli twoja społeczność skupia się na tematyce naukowej, możesz chcieć dodać domyślne szablony przypisów. Wersje tych szablonów w wikitekście mogą zostać znaleziona na Template:Cite book oraz Template:Cite journal.

Przypisy

  1. Na przykład taka

Zobacz także

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement