Centrum Społeczności
Advertisement

Założenie wiki jest tylko pierwszym krokiem do stworzenia udanej społeczności, która przetrwa próbę czasu. Rozwijanie wiki jest jak hodowanie rośliny; Zaczynasz z ziarenkiem które, z dobrą opieką oraz uwagą, może stać się wielką rośliną.

Zawartość

Każda wiki jest poświęcona jakiemuś tematowi, który może być tak mały lub tak rozbudowany, jak życzy sobie tego społeczność. Jednak to, co łączy wszystkie wiki, to fakt, że dostarczają one treści użytkownikom, spełniając ich konkretne potrzeby: Niezależnie od tego, czy szukają oni przewodnika po konkretnej grze, przewodnika po zawiłej fabule popularnego serialu telewizyjnego, czy wzorów do szydełkowania, chcą treści.

Oczywiście prowadzi nas to do pewnego problemu: Aby przyciągnąć użytkowników, potrzebujesz treści. Jednocześnie potrzebujesz użytkowników do generowania treści.

Najprostszym sposobem na rozwiązanie tego problemu jest skupienie się na budowaniu zawartości samemu. Choć może się to wydawać zniechęcające, szczególnie na początku, to w większości przypadków jest to kwestia cierpliwości. Pamiętaj, że każda wielka rzecz zaczyna się od jednego kroku. Oto kilka przydatnych wskazówek dotyczących tworzenia treści:

  1. Zacznij sam. Poświęć chwilę na ocenę tematu i zadaj sobie pytania, co Cię najbardziej interesuje? Co chciałbyś znaleźć na wiki? Pomoże ci to określić konkretny cel i ukierunkować twoje początkowe wysiłki. Z czasem automatycznie zaczniesz zadawać sobie pytanie, co inni chcieliby znaleźć na wiki, a tym samym określisz potrzeby, na które będzie odpowiadać zawartość twojej wiki.
  2. Wszystko rozplanuj . Posiadanie pomysłu na to, jak twoja wiki ma wyglądać w przyszłości, pomaga w ustaleniu priorytetów. Pamiętaj, że plan nie zawsze jest plikiem tekstowym o wielkości gigabajta. Twoja strona główna jest również rodzajem planu, identyfikującego kluczowe treści, które są natychmiastowo potrzebne użytkownikom.
  3. Ilość ma własną jakość. SEO ma znaczenie, ale to, co nie istnieje, nie może być indeksowane przez wyszukiwarki. Zastanów się, czy "zasianie" artykułów może pomóc twojej wiki w pojawieniu się w wynikach wyszukiwania, a tym samym zwiększyć szansę na znalezienie wiki i edycję przez użytkowników. Istniejący artykuł z zrobionym infoboksem i ogólnym układem ma większe szanse na edycję niż artykuł nieistniejący.
  4. Pamiętaj o tym, co fajne. Nie da się zaprzeczyć, że posiadanie wielu informacji na temat prozaicznych rzeczy jest przydatne, ale jeśli chcesz, by twoja wiki błyszczała, zastanów się, jakie fajne rzeczy ostatnio znalazłeś i się nimi podziel. Może to być cokolwiek: transkrypcje nieistniejących stron internetowych, stare wpisy na blogach, które zawierają niejasne informacje, zdjęcia promocyjne, których nie można obecnie nigdzie znaleźć, ale które akurat masz na dysku twardym... Ważne jest to, że jest to unikalna treść, której nie można znaleźć nigdzie indziej.
  5. Ale nie zapominaj o podstawach. Podczas pracy nad rozwojem wiki, pamiętaj o podstawach. Na przykład, kategoryzuj strony tak, by użytkownikom łatwiej było je znaleźć. Rozważ również użycie szablonów, by ustandaryzować wygląd swojej wiki i nadać jej odpowiednią strukturę.

Obrazki i inne pliki

Obraz jest warty tysiąc słów, to oczywiste. Pliki są potężnym narzędziem ilustrującym temat wiki: Obrazy, klipy dźwiękowe, filmy i wiele więcej mogą pomóc wyróżnić twoją wiki spośród innych stron o tej samej tematyce.

Dodając obrazki, zastanów się, co ty chciałbyś zobaczyć na wiki. Jeśli grasz w grę, to czy wolałbyś otrzymać zestaw mniej lub bardziej niejasnych wskazówek, czy ilustrację dokładnego miejsca, które musisz odwiedzić, by zebrać przedmiot lub znaleźć NPC? Jeśli czytasz o filmie, wolałbyś, żeby powiedziano ci jak wygląda postać, czy żeby ją pokazano?

Ponadto, weź pod uwagę wspomniany wyżej czynnik "fajności". Ilustracje tematów są świetne - a mogą być jeszcze lepsze, jeśli pokażesz ich ewolucję, na przykład poprzez włączenie concept artów lub innych obrazów, które pokazują, jak pomysł ewoluował w czasie, czy to postać w serialu telewizyjnym, lokalizacja w grze wideo, czy ilustracja do książki.

Pamiętaj o prawach autorskich.

Społeczność

Rozwijanie wiki jest łatwiejsze, gdy pracuje się w grupie. W tym celu, możesz rozważyć podzielenie się swoją wiki z innymi fanami tematu. Znasz jakieś forum, na którym bywają? Discord'a, gdzie się spotykają? Może grupę w mediach społecznościowych, gdzie dyskutują o swoim hobby? Napisz im tam o twojej wiki!

Aby zacieśnić więzi z wiki, możesz również skorzystać z naszych narzędzi do integracji z mediami społecznościowymi, które pomogą połączyć serwery Discord, strony na Facebooku czy konta na Twitterze z wiki i zwiększyć jej zasięg.

Zauważ jednak, że reguła 1% może być szczególnie silna na wiki: Z każdych 100 odwiedzających, tylko 1 może zdecydować się wnieść swój wkład. Nawet na bardzo popularnych wiki tylko ułamek użytkowników jest odpowiedzialny za większość wpisów. Jeśli twoja wiki ma duży ruch, ale niewielu użytkowników ją współtworzy, nie oznacza to, że robisz coś źle. Tak działa internet.

Zobacz również

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement