Centrum Społeczności
Advertisement

Spam Obliteration and Prevention, w skrócie SOAP – grupa wolontariuszy czuwająca nad tym, by FANDOM był wolny od spamu i wandalizmu. W tym celu posiadają specjalne narzędzia, na przykład możliwość blokowania użytkowników globalnie (Phalanx).

Pomimo tego że jest to grupa wolontariuszy, jej członkowie są wybierani przez personel Fandomu bazując na wkładzie użytkowników w oczyszczanie Fandomu z wandalizmu oraz spamu. Oznacza to że pytanie się członków SOAP czy personalu Fandomu o dołączenie do grupy nie przyniesie efektu, a nawet może mieć efekt negatywny do docelowego celu.

Jeżeli zauważyłeś spam czy wandalizm, możesz wejść na kanał #spam-vandal-report-fandom na oficjalnym serwerze Discord lub na SOAP Wiki i go zgłosić.

Członkowie SOAP

Polskojęzyczni członkowie SOAP

Frisk
U:Frisk

pl-N, en-3
Frisk posiada wkład w tworzenie wiki na Gamepedii od 2013. W późniejszym terminie zaczął się bardziej angażować w społeczność wiki i dołączył do GRASPu w 2018 roku. Został członkiem SOAP w ramach wysiłku prowadzącego do połączenia GRASPu oraz VSTF w czerwcu 2020. Więcej o nim możesz przeczytać w blogu z serii Admin od kuchni.


Inni członkowie SOAP

Víctor
U:VegaDark
Víctor (VegaDark) jest zaangażowanym użytkownikiem w pomaganiu w walce z wandalizmem od 2009. Możesz go znaleźć na przeznaczonych do pomocy kanałach IRC Wikii, lubi też edytować hiszpańskie wiki, takie jak WikiRespuestas czy hiszpańska centrala. Jeśli potrzebujesz jego pomocy, skontaktuj się z nim korzystając z tablicy wiadomości lub Skype.
Callofduty4
U:Callofduty4

en-N, fr-3, it-1
Callofduty4 edytuje na Fandomie od końca 2007 i dołączył do SOAP w sierpniu 2012. Zastaniesz go, edytującego głównie na Call of Duty Wiki. Możesz śmiało skontaktować się z nim, używając tablicy wiadomości.
TyA
U:TyA
TyA edytuje na Fandomie od marca 2010 i dołączył do SOAP w sierpniu 2012. Możesz często go spotkać na RuneScape Wiki. W przypadku wojny termonuklearnej, i w sumie w innych przypadkach też, możesz śmiało skontaktować się z nim korzystając z tablicy wiadomości lub Skype.
TK-999
U:TK-999
TK-999 edytuje na Fandomie od 21 lipca 2010 i dołączył do SOAP w sierpniu 2012. Możesz go głównie zastać na Community Central, Skype lub na jego głównej wiki – Star Wars Fanon.
Jr Mime
U:Jr Mime

fr-n, en-n
Jr Mime po raz pierwszy dokonał edycji na Fandomie 24 stycznia 2012 i dołączył do SOAP 20 stycznia 2014. Zastaniesz go regularnie edytującego na RuneScape Wiki i Wikianswers. Jeśli chcesz się z nim skontaktować, skorzystaj z tablicy wiadomości lub Skype.
Cya
U:Cyanide3

de-N, en-4, es-1, ko-1
Cya (Cyanide3) edytuje na Fandomie od 2011 i dołączyła do SOAP w 2014. Zazwyczaj spotkasz ją na niemieckich wikiach. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nią, korzystając z tablicy wiadomości lub Skype.
Lostris
U:Lady Lostris

nl-N, en-4, fr-3
Lostris (Lady Lostris) edytuje na Fandomie od 2011 i dołączyła do SOAP w listopadzie 2014. Jej główną wiki jest angielska Avatar Wikia, gdzie ją zawsze można zastać. Jeśli potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z nią, korzystając z tablicy wiadomości.
Kop
U:Kopcap94

ru-N, en-3, ka-1
Kop (Kopcap94) edytuje na Fandomie od 2014 i dołączył do SOAP też w 2014. Możesz go zastać na rosyjskiej i angielskiej My Little Pony Wiki. Jeśli masz jakieś pytania – śmiało się z nim skontaktuj poprzez tablicę wiadomości czy Skype!
Noreplyz
U:Noreplyz

en-N
Noreplyz jest aktywnym użytkownikiem od 2012 roku, a w styczniu 2016 dołączył do SOAP. Możesz go spotkać na Community Central.
Icier
U:Icier

en-N
Icier kręciła się po Fandomie od 2013 roku i w styczniu 2016 roku dołączyła do SOAP. Możesz śmiało zwrócić się do niej z prośbą o pomoc.
Anoop
U:Yuusuke Takazaki

kn-N, hi-4, en-3
Yuusuke Takazaki jest aktywny od 2016 roku a do zespołu SOAP dołączył w styczniu 2018. Uwielbia anime (komedia romantyczna). Możesz do niego napisać na kanale IRC lub Discordzie.
Benny
U:Laundry Machine

zh-N, en-2
Laundry Machine edytuje na Fandomie od 2015 i dołączył do zespołu SOAP w styczniu 2018. Lubi tłumaczyć na Dev Wiki i Wikia Language Brigade. Możesz go również spotkać na chińskiej Centrali oraz chińskiej Flipline Studios Wiki.
RainA
U:RainA

de-N, en-3
RainA edytuje na Fandomie od kwietnia 2012 dołączył do SOAP w maju 2019 roku. Jest fanem anime i głównie edytuje niemieckie wiki o anime, na przykład Attack on Titan Wiki.
Tono555
U:Tono555

es-N, en-5, pt br-3,
fr-2, de-1
Tono555 edytuje Fandom od maja 2014 dołączył do SOAP w maju 2019 roku. Spędza większość czasu na angielskiej lub hiszpańskiej Avatar Wiki.
Tokina
U:Tokina8937

fr-N, en-3, es-2
Tokina8937 to użytkowniczka, która dołączyła do Fandomu w maju 2013 oraz SOAP w czerwcu 2020. Spędza swój czas głównie na VOCALOID Wiki gdzie odpowiada za pewne prace konserwacyjne. Analizuje ona również wszystko w swoim otoczeniu.
TokihikoH11
U:TokihikoH11

fr-N, en-3, ja-2, de-1
TokihikoH11 dołączyła do Fandomu 22 maja 2018. Skupia się głównie na rozbudowie francuskich społeczności od późnego 2019 na wiki takich jak Azur Lane Wiki oraz Vocaloid Wiki. Dołączyła do SOAP 8 czerwca 2020.
DSquirrelGM
U:DSquirrelGM

en-N
DSquirrelGM jest wieloletnim współtwórcą wiki na Gamepedii oraz członkiem GRASPu od wielu lat, dołączył do SOAP w czerwcu 2020 w ramach połączenia zespołów VSTF/GRASP.
Markus
U:MarkusRost

de-N, en-3
MarkusRost zaczął edytować niemiecką Minecraft Wiki w roku 2014, później zostając jej administratorem w 2017. Od tego czasu był członkiem GRASPu oraz utworzył bota na platformie Discord do łatwego linkowania stron na wiki. Jest Wiki Managerem od roku 2019 oraz stał się członkiem SOAP w czerwcu 2020.
magiczocker
U:magiczocker

de-N, en-3
magiczocker jest członkiem SOAP oraz GRASP i głównie edytuje wiki na Gamepedii.
Jesto95
U:Jesto95

de-N, en-3
Jesto95 jest członkiem administracji zarządzającej wiki o Esports na Gamepedii od 2018, dołączył do GRASPu 6 czerwca 2020. Dwa dni później został również członkiem SOAP, w ramach połączenia Fandomu oraz Gamepedii.

Lista byłych członków SOAP znajduje się tutaj.

Narzędzia

Członkowie SOAP posiadają uprawnienia podobne do administratorów, ale na całym Fandomie; mają także dostęp do kilku dodatkowych narzędzi pozwalających na szybkie znalezienie spamu lub wandalizmu oraz usunięcie go. Warto zaznaczyć, że SOAP nie zastępuje lokalnych administratorów. Aktywne wiki same dbają o swój porządek. Członkowie SOAP działają głównie na mało aktywnych lub nieaktywnych wiki.

Czym SOAP nie jest

O ile członkowie SOAP posiadają dostęp do paru narzędzi zazwyczaj utożsamianch z narzędziami personelu Fandomu, członkowie SOAP NIE SĄ personelem Fandomu. Aby skontaktować się z personelem Fandomu należy użyć formularza Zendesk.

Mimo tego, iż członkowie SOAP posiadają niektóre narzędzia administratorskie, nie pełnią oni roli administracji wiki. Bardzo ważne jest zaznaczenie że SOAP nie zastępuje administracji wiki czy w jakimkolwiek stopniu ich „przewyższa”. To lokalna społeczność oraz jej administracja są odpowiedzialne za wykonywanie zadań specyficznych dla wiki, SOAP istnieje jedynie aby pomóc przy usuwaniu spamu oraz wandalizmu występującego na mniej aktywnych wiki. Jeżeli akcja członka SOAP została wykonana podczas nieobecności lokalnej administracji, blokada nałożona przez SOAP może być zawsze poprawiona przez lokalną administrację.

Zakres działania SOAP

SOAP działa w celu usuwania spamu oraz oczywistego wandalizmu.

SOAP nie interweniuje w przypadku:

  • gdy lokalna administracja jest aktywna,
  • złamania lokalnych zasad wiki,
  • wojen edycyjnych,
  • dodawania fałszywych informacji – wolontariusze nie mają zawsze wiedzy dziedzinowej (z tematu, o którym jest wiki) przez co nie zawsze są w stanie pomóc ocenić treść. Zaleca się w takich przypadkach kontakt z lokalną administracją,
  • potrzeby dokonania prac konserwacyjnych na wiki – w takich przypadkach należy pamiętać o procesie adopcji,
  • gdy użytkownik „spamuje” nonsensem na wiki, SOAP głównie skupia się na spamie reklamowym czy linkami do zewnętrznych stron,
  • nękania czy innych problemów natury społecznościowej,
  • apelacji blokad.

W pierwszej kolejności powinno się zawsze zwracać do lokalnej administracji (możesz ją znaleźć używając listy użytkowników), ewentualnie w przypadku jej nieobecności w przypadku polskich wiki możesz prosić o pomoc helperów.

Advertisement