Centrum Społeczności
Advertisement

Strona główna jest jedną z możliwości, dzięki której ludzie mogą pierwszy raz zobaczyć twoją wiki. Jest dostępna praktycznie na całej wiki dzięki temu, iż kliknięcie na logo może przenieść właśnie na nią (w zależności od własnych preferencji; zobacz „Strona startowa”). W rezultacie tych działań wynika, że strona główna przeważnie jest jedną z najczęściej odwiedzanych stron na wiki.

Musisz się więc upewnić, że wygląda dobrze oraz zawiera w sobie linki do najważniejszych stron na wiki! Nie bój się jednak wprowadzać od czasu do czasu pewnych zmian – przeważnie aktualizacja strony głównej będzie wymagała również zmian poszczególnych opcji w Kreatorze motywu, więc cały wygląd wiki zostanie odświeżony w tym samym czasie!

Nie obawiaj się również zaglądania na inne wiki Fandomu w celu zaczerpnięcia pomysłu co do tego, jak strona główna może wyglądać. Strony główne występują w przeróżnych wariantach, a mądry administrator nigdy nie przestanie poszukiwać możliwości ich usprawnienia!

Pierwsze kroki z tworzeniem strony głównej

Domyślna strona główna po utworzeniu wiki

Istnieje wiele możliwości na stworzenie ładnej strony głównej, a oto kilka punktów, które przydadzą się na sam początek:

 • Jeśli stworzyłeś nową wiki, na jej stronie głównej znajduje się domyślna zawartość. Sugeruje ona kilka możliwości, które możesz wykorzystać, aby wiki była dostosowana do twoich potrzeb.
 • Możesz zmienić dowolną część strony głównej klikając przycisk edycji, znajdujący się na górze strony. Zdecydowanie polecamy, aby edycje strony głównej odbywały się za pomocą edytora źródłowego, a co za tym idzie ze znajomością wikitekstu, ponieważ jest to bardziej zaawansowana strona na wiki niż większość stron na wiki, będących artykułami. VisualEditor choć jest przydatny do edycji tych drugich, tak nie poradzi sobie z odpowiednim dostosowaniem strony głównej.
 • Zalecamy, aby strona główna na twojej wiki zawierała w sobie krótką wiadomość powitalną, za pomocą której wytłumaczysz odwiedzającym tematykę twojej społeczności i zagwarantujesz, czego mogą się po niej spodziewać.
 • Zalecamy również umieszczenie linków do najważniejszych artykułów. Zabieg ten powinien pomóc czytelnikom znaleźć szybką drogę do świetnej zawartości.
 • Najlepsze strony główne używają galerii. Dla osiągnięcia lepszych efektów, naucz się tworzyć je w wikitekście.
 • Chociaż istnieją pojedyncze przypadki używania sliderów, nie polecamy ich używać w dzisiejszych czasach.
 • Upewnij się, że twoja strona główna jest przejrzysta. Nie musi być szczególnie wymyślna, po prostu ma dobrze wyglądać!

Sprawy techniczne

 • Komunikat MediaWiki:Mainpage definiuje, która strona jest traktowana jako strona główna – oznacza to, że strona wprowadzona tam będzie pierwszą, którą użytkownicy zobaczą przy odwiedzeniu twojej wiki za pomocą adresu URL (nazwa.fandom.com/pl).
 • Jeśli zmienisz nazwę strony głównej za pomocą zwyczajnego narzędzia do przenoszenia stron, MediaWiki:Mainpage zaktualizuje się automatycznie.
 • Kolumny strony głównej są twoimi przyjaciółmi! Znajdują się już w domyślnym wyglądzie strony głównej. Jeśli się ich pozbędziesz, strona główna prawdopodobnie przestanie działać dobrze dla wszystkich urządzeń i szerokości ekranów. Za ich pomocą istnieje łatwa możliwość rozdzielenia szerokiej, lewej kolumny i wąskiej, prawej kolumny (której szerokość powinna odpowiadać nieedytowalnym, prawym modułom na pozostałych stronach). Dzięki ich zastosowaniu, z powodzeniem można projektować stronę główną wokół reklamy w prawym, górnym rogu.
 • Rozważ podzielenie poszczególnych elementów strony głównej na osobne szablony. Dzięki temu wprowadzanie jakichkolwiek zmian będzie dużo prostsze i jaśniejsze – będziesz mieć bowiem do czynienia z jednym elementem strony głównej, a nie od razu z całą jej zawartością.

Zobacz też

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement