Centrum Społeczności
Advertisement

Szablony to strony przeznaczone do umieszczenia na innych stronach. Znajdują się one w przestrzeni nazw Szablon: i zazwyczaj wyświetlają elementy, który muszą być wyświetlany na wielu stronach w taki sam sposób. Szablony są niezbędnymi narzędziami do efektywnego prowadzenia wiki.

Istnieje wiele różnych typów szablonów, które spełniają różne cele. Szablony takie jak infoboksy czy cytaty pozwalają zmniejszyć ilość duplikatów i rozpromować ujednolicony styl pomiędzy stronami. Szablony mogą być również używane w obrębie jednej strony (np. strona główna), aby zmniejszyć jej złożoność.

Szablony są tworzone i modyfikowane za pomocą edytora źródłowego. Większość szablonów może być dodawana (lub dołączana) do stron przy użyciu dowolnego edytora, ale skomplikowane szablony mogą być łatwiejsze do pracy w edytorze źródłowym.

Szablonów nie mogą edytować niezalogowani użytkownicy w związku z aktualizacją techniczną z dnia 30 listopada 2015 roku.

Dodawanie gotowych szablonów[]

Insert template in VisualEditor

Wybieranie szablonu z listy w VisualEditorze

Nowo utworzone społeczności na Fandomie mają już domyślnie dodane szablony. Możesz zobaczyć pełną listę szablonów dostępnych w twojej społeczności przechodząc do strony Specjalna:Wszystkie strony i wybierając opcję „Szablony” z listy przestrzeni nazw. Kliknij „Pokaż” a zobaczysz wszystkie dostępne szablony w formie listy.

 • W VisualEditorze należy kliknąć znajdujcy się w lewym górnym rogu przycisk „Wstaw” a następnie wybrać „Szablon” z rozwijanego menu, lub rozpocząc pisanie od {{, aby wywołać listę szablonów i wyszukać żądaną nazwę.
 • W trybie źródłowym możesz użyć kodu {{Nazwa szablonu}} aby dodać szablon na stronie.

Ponadtwo wiele szablonów można znaleźć na półoficjalnej Templates Wiki (podstawowe szablony; ang.) oraz Fandom Developers Wiki (bardziej zaawansowane użycie), skąd możesz wziąć je na swoją wiki. Zobacz więcej.

Jak stworzyć podstawowy szablon[]

Szablony mogą być bardzo potężne, lecz także czasami niezwykle skomplikowane. Najczesciej najlepszym sposobem jest rozoczęcie od stworzenia możliwie najprostszego szablonu, a następnie eksperymentowanie z nim. Będąc w swojej społeczności, przejdź na stronę „Szablon:Przykładowa nazwa”, korzystając z paska adresu w przeglądarce lub klikając przycisk „Dodaj” w nagłówku wiki. Następnie otworzy się edytor źródłowy w którym możesz stworzyć szablon.

 • Wyświetlone zostanie okno proszące cię o wybranie typu szablonu; zaznacz jedną z opcji. Jeżeli żadna nie pasuje, wyberz opcję „Nieznany”.
 • Wpisz kilka słów lub zdanie w edytorze.
 • Kliknij przycisk „Publikuj”. Stworzyłeś właśnie szablon z przykładową treścią.
 • Pozostając wciąż w tej samej społeczności stwórz artykuł „Test szablonu”.
 • Następny krok to dodanie szablonu na stronę. Jego wykonanie zależy od wybranego edytora. Zobacz tę sekcję po więcej informacji na ten temat.

Pomyślnie stworzyłeś i wykorzystałeś szablon! Teraz możesz zmienić zawartość szablonu i dodać go do większej ilości stron, aby uczynić go użytecznym dla swojej społeczności.

Zaawansowane szablony[]

Parametry[]

Edycja szablonu (VE)

Wybieranie parametrów szablonu w VisualEditorze

Szablony mogą posiadać swoje parametry, które umożliwią ci zmienianie sposobu wyświetlania szablonu poprzez wybór dodawanego tekstu lub zmianę wyglądu.

Użyjmy szablonu Wikipedia jako przykładu. Proste dodanie {{Wikipedia}} będzie oznaczało, że tytuł strony na Wikipedii jest taki sam jak tytuł strony na której dodany jest ten szablon. Można jednak dodać do szablonu parametr, aby powiedzieć mu, że nazwa strony na Wikipedii to tak najprawdę Microsoft. W trybie źródłowym kodem dodającym parametr będzie: {{Wikipedia|Microsoft}}. W VisualEditorze można osiągnąć ten sam efekt klikając na szablon i edytując jego parametry.

Możliwa jest zmiana wyjścia szablonu w zależności od tego, co wprowadzi użytkownik podczas edycji szablonu w trybie źródłowym. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zobacz Pomoc:Parametry szablonów i Pomoc:Funkcje parsera.

Substytucja[]

Innym sposobem używania szablonu jest substytucja jego zawartości na stronę. Można tego dokonać jedynie w edytorze źródłowym poprzez wstawienie parametru subst: od razu po otwierającym nawiasie klamrowym: {{subst:Nazwa szablonu}}. Po zapisaniu strony link do szablonu zostanie usunięty, a wyjście szablonu zostanie dodane w jego miejscu, co umożliwi jego przyszłą edycję. Wszelkie zmiany dokonane w szablonie nie będą miały wpływu na treść substytuowaną na stronę.

Aby dowiedzieć się więcej zobacz stronę Pomoc:Substytucja szablonów.

Szablony w Lua[]

Istnieją alternatywne do wikitekstu metody tworzenia szablonów, które wprowadzają ich szczególnie zaawansowane inkarnacje, ale które mogą być wgodniejsze lub bliżesze dla zaawansowanych użytkowników i programistów. Mowa o opartych o język programowania Lua szablonów implementowanych w przestrzeni nazw „Moduł”. Są to szablony o o wiele bardziej skomplikowanym kodzie, jednak mogą być wykonywane szybciej i być bardziej czytelne. Możliwe jest również importowanie istniejących szablonów opartych o Lua z Fandom Developers Wiki, na której znajduje się lista globalnych modułów Lua.

Aby dowiedzieć się więcej zobacz stronę Pomoc:Lua.

Kopiowanie i aktualizowanie szablonów[]

Aktualizowanie i dodawanie standardowych szablonów[]

Oficjalna startowa wiki i półoficjalna Templates Wiki czasami ulepszają dokumentację, tak samo jak dodają nowe szablony zaprojektowane specjalnie dla wiki na Fandomie, co sprawia, że warto na nie zajrzeć od czasu do czasu.

Kopiowanie szablonów z innych wiki[]

Edytorzy na całym Fandomie stworzyli wiele różnych rodzajów szablonów. Zazwyczaj prościej jest skopiować i zmodyfikować istniejący szablon do własnych potrzeb, niż tworzyć go od podstaw. Templates Wiki to dobre miejsce na rozpoczęcie poczukiwań szablonu, który będzie odpowiadał twoim potrzebom, choć określone wiki o temacie podobnym do twojej mogą już posiadać szablon, którego potrzebujesz.

W większości przypadków możesz kopiować do woli szablony oparte o licencję CC-BY-SA, ale upewnij się że społeczność z której chcesz skopiować kod nie ma anternatywnego schematu licencjonowania, który może nakładać na ciebie ograniczenia w kwestii tego, co możesz kopiować. Zaznaczanie autorstwa społeczności z której kopiujesz zszablon jest mile widziane i na pewno zostanie docenione w ów społeczności.

Oto podstawowe kroku, które nalezy wykonać, aby skopiowac większość szablonów:

 1. Znajdź szablon, który chcesz skopiować (najczęściej https://nazwawiki.fandom.com/kod_języka/wiki/Szablon:Nazwaszablonu).
 2. Kliknij przycisk edycji, zaznacz cały wikitekst i go skopiuj.
 3. Stwórz nową stronę szablonu na swojej wiki (https://twojawiki.fandom.com/kod_języka/wiki/Szablon:Nazwaszablonu?action=edit)
 4. Wklej skopiowany wikitekst i kliknij przycik Publikuj.

Wiele szablonów ma oddzielne podstrony na których przechowywana jest ich dokumentacja, standardowo w tagach <nowiki>. Na szczęście lokalizacja takich stron jest zazwyczaj ustandaryzowana, więc kopiowanie dokumentacji jest również łatwe. Jeżeli zauwazysz, że strona skopiowanego szablonu nie wygląda tak samo jak oryginał, prawdopodobnie dokumentacja przechowywana jest w oddzielnej podstronie:

 1. Znajdź dokumentację szablonu, którą chcesz skopiować (najczęściej https://nazwawiki.fandom.com/kod_języka/wiki/Szablon:Nazwaszablonu/Dokumentacja)
 2. Kliknij przycisk edycji, zaznacz cały wikitekst i go skopiuj.
 3. Stwórz nową podstronę z dokumentacją szablonu na swojej wiki (https://nazwawiki.fandom.com/kod_języka/wiki/Szablon:Nazwaszablonu/Dokumentacja?action=edit)
 4. Wklej skopiowany wikitekst i kliknij przycik Publikuj.

Podgląd edytowanego szablonu[]

Podczas używania trybu źródłowego wskazane jest sprawdzanie wszystkich edytowanych szablonów przed zapisaniem. Normalnie możesz później kliknąć przycisk „Publikuj” w oknie podglądu. VisualEditor domyślnie wyświetli szablon.

Zobacz też[]

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement