Centrum Społeczności
Advertisement
Centrum Społeczności

ℹ️️

Ta strona pomocy jest nieaktualna! Możesz pomóc Centrum Społeczności aktualizując ją na postawie wersji #2824878.
Wersja jest podana jedynie orientacyjnie. Strona może wymagać głębszych aktualizacji

Szablon to typ strony utworzony w taki sposób, aby jej zawartość można było umieszczać na innych stronach. Ponieważ każdy szablon może być dodawany do wielu stron, użycie tej metody może pomóc w zmniejszeniu ilości duplikatów i rozpromować ujednolicony styl pomiędzy stronami.

Przegląd

Szablony są użyteczne do:

 • Tworzenia treści, która powinna znajdować się na wielu stronach.
 • Formatowania treści lub danych (np. w infoboksach) w sposób który powinien być spójny na wszystkich stronach.
 • Tworzenia skrótów najczęściej odwiedzanych stron, lub do pisania wiadomości często wykorzystywanych przy komunikacji z innymi.
 • Zastępywania długiego, skomplikowanego kodu, aby uczynić stronę prostszą do edycji przez innych.
 • Zabezpieczania fragmentów strony przy pozostawieniu innych sekcji otwartymi.

Szablony są umieszczane w przestrzeni szablonów, która obejmuje wszystkie strony o nazwach zaczynających się od Szablon:, takich jak Szablon:Nazwa. Lista używanych szablonów znajduje się na stronie Specjalna:Szablony i może być filtrowana z użyciem typów szablonów.

Strony szablonów są tworzone i modyfikowane z wykorzystaniem trybu edycji źródłowej, ale można je wstawiać na strony z wykrozystaniem dowolnego innego edytora.

Szablonów nie mogą edytować niezalogowni użytkownicy w związku z aktualizacją techniczną z dnia 30 listopada 2015 roku.

Dodawanie gotowych szablonów

Wybieranie szablonu z listy w VisualEditorze

Nowo utworzone społeczności na Fandomie mają już domyślnie dodane szablony. Możesz zobaczyć pełną listę szablonów dostępnych w twojej społeczności przechodząc do strony Specjalna:Wszystkie strony i wybierając opcję „Szablony” z listy przestrzeni nazw. Kliknij „Pokaż” a zobaczysz wszystkie dostępne szablony w formie listy.

 • W domyślnym VisualEditorze należy kliknąć znajdujcy się w lewym górnym rogu przycisk „Wstaw” a następnie wybrać „Szablon” z rozwijanego menu, lub rozpocząc pisanie od {{, aby wywołać listę szablonów i wyszukać żądaną nazwę.
 • W trybie źródłowym możesz użyć kodu {{Nazwa szablonu}} aby dodać szablon na stronie.
 • W klasycznym edytorze możesz także wybrać pozycję z listy wszystkich dostępnych na wiki szablonów klikając „Dodaj inne szablony”.
 • Zaawansowani edytorzy mogą edytować stronę MediaWiki:Editor-template-list aby bezpośrednio pokazywać cztery najczęściej używane szablony w tej sekcji. Wikitekst powinien być zapiany w ten sposób, linia po linii:
  * Szablon:Nazwa szablonu

Ponadtwo wiele szablonów można znaleźć na półoficjalnej Templates Wiki (podstawowe szablony; ang.) oraz Fandom Developers Wiki (bardziej zaawansowane użycie), skąd możesz wziąć je na swoją wiki. Zobacz więcej.

Jak stworzyć podstawowy szablon

Szablony moga być bardzo potężne, lecz także czasami niezwykle skomplikowane. Najczesciej najlepszym sposobem jest rozoczęcie od stworzenia możliwie najprostszego szablonu, a następnie eksperymentowanie z nim. Będąc w swojej społeczności, przejdź na stronę „Szablon:Przykładowa nazwa”, korzystając z paska adresu w przeglądarce lub klikając przycisk „Dodaj” w nagłówku wiki. Następnie otworzy się edytor źródłowy w którym możesz stworzyć szablon.

 • Wyświetlone zostanie okno proszące cię o wybranie typu szablonu; zaznacz jedną z opcji. Jeżeli żadna nie pasuje, wyberz opcję „Nieznany”.
 • Wpisz kilka słów lub zdanie w edytorze.
 • Kliknij przycisk „Publikuj”. Stworzyłeś właśnie szablon z przykładową treścią.
 • Pozostając wciąz w tej samej społeczności stwórz artykuł „Test szablonu”.
 • Następny krok to dodanie szablonu na stronę. Jego wykonanie zależy od wybranego edytora. Zobacz tę sekcję po więcej informacji na ten temat.

Pomyślnie stworzyłeś i wykorzystałeś szablon! Teraz możesz zmienić zawartość szablonu i dodać go do większej ilości stron, aby uczynić go użytecznym dla swojej społeczności.

Zaawansowane szablony

Parametry

Wybieranie parametrów szablonu w VisualEditorze

Szablony mogą posiadać swoje parametry, które umożliwią ci zmienianie sposobu wyświetlania szablonu poprzez wybór dodawanego tekstu lub zmianę wyglądu.

Użyjmy szablonu Wikipedia jako przykładu. Proste dodanie {{Wikipedia}} będzie oznaczało, że tytuł strony na Wikipedii jest taki sam jak tytuł strony na której dodany jest ten szablon. Można jednak dodać do szablonu parametr, aby powiedzieć mu, że nazwa strony na Wikipedii to tak najprawdę Microsoft. W trybie źródłowym kodem dodającym parametr będzie: {{Wikipedia|Microsoft}}. W VisualEditorze można osiągnąć ten sam efekt klikając na szablon i edytując jego parametry.

Możliwa jest zmiana wyjścia szablonu w zależności od tego, co wprowadzi użytkownik podczas edycji szablonu w trybie źródłowym. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, zobacz Pomoc:Parametry szablonów i Pomoc:Funkcje parsera.

Substytucja

Innym sposobem używania szablonu jest substytucja jego zawartości na stronę. Można tego dokonać jedynie w edytorze źródłowym poprzez wstawienie parametru subst: od razu po otwierającym nawiasie klamrowym: {{subst:Nazwa szablonu}}. Po zapisaniu strony link do szablonu zostanie usunięty, a wyjście szablonu zostanie dodane w jego miejscu, co umożliwi jego przyszłą edyjcę. Wszelkie zmiany dokonane w szablonie nie będą miały wpływu na treść substytuowaną na stronę.

Aby dowiedzieć się więcej zobacz stronę Pomoc:Substytucja szablonów.

Szablony w Lua

Istnieją alternatywne do wikitekstu metody tworzenia szablonów, które wprowadzają ich szczególnie zaawansowane inkarnacje, ale które mogą być wgodniejsze lub bliżesze dla zaawansowanych użytkowników i programistów. Mowa o opartych o język programowania Lua szablonów implementowanych w przestrzeni nazw „Moduł”. Są to szablony o o wiele bardziej skomplikowanym kodzie, jednak mogą być wykonywane szybciej i być bardziej czytelne. Możliwe jest również importowanie istniejących szablonów opartych o Lua z Fandom Developers Wiki, na której znajduje się lista globalnych modułów Lua.

Aby dowiedzieć się więcej zobacz stronę Pomoc:Lua.

Kopiowanie i aktualizowanie szablonów

Aktualizowanie i dodawanie standardowych szablonów

Ocjalna startowa wiki i półoficjalna Templates Wiki czasami ulepszają dokumentację, tak samo jak dodają nowe szablony zaprojektowane specjalnie dla wiki na Fandomie, co sprawia, że warto na nie zajrzeć od czasu do czasu.

Kopiowanie szablonów z innych wiki

Edytorzy na całym Fandomie stworzyli wiele różnych rodzajów szablonów. Zazwyczaj prościej jest skopiować i zmodyfikować istniejący szablon do własnych potrzeb, niż tworzyć go od podstaw. Templates Wiki to dobre miejsce na rozpoczęcie poczukiwań szablonu, który będzie odpowiadał twoim potrzebom, choć określone wiki o temacie podobnym do twojej mogą już posiadać szablon, którego potrzebujesz.

W większości przypadków możesz kopiować do woli szablony oparte o licencję CC-BY-SA, ale upewnij się że społeczność z której chcesz skopiować kod nie ma anternatywnego schematu licencjonowania, który może nakładać na ciebie ograniczenia w kwestii tego, co możesz kopiować. Zaznaczanie autorstwa społeczności z której kopiujesz zszablon jest mile widziane i na pewno zostanie docenione w ów społeczności.

Oto podstawowe kroku, które nalezy wykonać, aby skopiowac większość szablonów:

 1. Znajdź szablon, który chcesz skopiować (najczęściej https://nazwawiki.fandom.com/kod_języka/wiki/Szablon:Nazwaszablonu).
 2. Kliknij przycisk edycji, zaznacz cały wikitekst i go skopiuj.
 3. Stwórz nową stronę szablonu na swojej wiki (https://twojawiki.fandom.com/kod_języka/wiki/Szablon:Nazwaszablonu?action=edit)
 4. Wklej skopiowany wikitekst i kliknij przycik Publikuj.

Wiele szablonów ma oddzielne podstrony na których przechowywana jest ich dokumentacja, standardowo w tagach <nowiki>. Na szczęście lokalizacja takich stron jest zazwyczaj ustandaryzowana, więc kopiowanie dokumentacji jest również łatwe. Jeżeli zauwazysz, że strona skopiowanego szablonu nie wygląda tak samo jak oryginał, prawdopodobnie dokumentacja przechowywana jest w oddzielnej podstronie:

 1. Znajdź dokumentację szablonu, którą chcesz skopiować (najczęściej https://nazwawiki.fandom.com/kod_języka/wiki/Szablon:Nazwaszablonu/Dokumentacja)
 2. Kliknij przycisk edycji, zaznacz cały wikitekst i go skopiuj.
 3. Stwórz nową podstronę z dokumentacją szablonu na swojej wiki (https://nazwawiki.fandom.com/kod_języka/wiki/Szablon:Nazwaszablonu/Dokumentacja?action=edit)
 4. Wklej skopiowany wikitekst i kliknij przycik Publikuj.

Podgląd edytowanego szablonu

Podczas używania trybu źródłowego wskazane jest sprawdzanie wszystkich edytowanych szablonów przed zapisaniem. Normalnie możesz później kliknąć przycisk „Publikuj” w oknie podglądu. VisualEditor domyślnie wyświetli szablon.

Zobacz też

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement