FANDOM


Szablony są specyficznymi typami stron, których zawartość może być wyświetlana na wielu stronach jednocześnie. Wszystkie szablony są umiejscowione w specjalnej przestrzeni nazw, a prefiksem ich nazwy jest Szablon:.

Przypisywanie szablonów

Transkluzja

Transkluzja szablonu

Zawartość szablonu może zostać dodana do dowolnej strony, poprzez wstawienie frazy: {{Nazwa szablonu}}. Zawartość zostanie wyświetlona w tym miejscu, w którym została wprowadzona fraza. Zmiana tekstu nastąpi automatycznie po zapisaniu. Tekst z szablonu nie jest możliwy do edycji poprzez stronę, na której jest przypisany, a w tekście źródłowym artykułu zawsze widnieje fraza {{Nazwa szablonu}} zamiast samej treści.

Substytucja szablonów

TC-subst

Różnica między przypisywaniem (w środku), a substytucją (po prawej)

Innym sposobem zamieszczania treści szablonów w artykułach jest ich substytucja. Aby tego dokonać, przed nazwą szablonu należy dodać prefiks „subst:”, czyli {{subst:Nazwa szablonu}}. W tej opcji, kod szablonu zostanie także w tekście źródłowym zmieniony, a jego edycja będzie możliwa poprzez edycję artykułu.

Zalety stosowania szablonów

Szablony są stosowane do często powtarzających się wiadomości, szablonowych treści, tzw. „gotowców”, etc. oraz do tworzenia infoboksów, navboksów i innych tego typu gadżetów. Szablony są ponadto używane przez bardziej zaawansowanych edytorów do ulepszana wystroju strony, dynamicznej ingerencji w zawartość i wielu innych praktycznych rzeczy.

Tworzenie szablonów

Żeby stworzyć szablon, należy żądaną treść wprowadzić na stronę o danym tytule z prefiksem „Szablon:”. Zobacz: Pomoc:Nowa strona.

Zaawansowane tworzenie szablonów

Aby tworzyć bardziej wymyślne i skomplikowane szablony, należy zapoznać się z obsługą funkcji parsera i parametrami szablonów.

Dodawanie i aktualizacja szablonów startowych

Każda wiki na starcie zawiera kilka podstawowych szablonów, które są wyznaczane na starter wiki. Edycję startowej treści szablonów mogą prowadzić tylko administratorzy Startera. Szablony te są do edycji jak każda inna strona przez użytkowników na danej wiki.

Zobacz też

Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA o ile nie wspomniano inaczej.