Centrum Społeczności
Advertisement

Gratulacje, właśnie dałeś początek nowej społeczności! Ale co dalej? Jeśli zadałeś sobie to pytanie, to wiedz, że nie jesteś pierwszy. Budowanie dobrej społeczności może by wyzwaniem, ale nie aż tak wielkim, jakim może się wydawać na pierwszy rzut oka!

Pierwsza część tej strony zawiera przydatne wskazówki dotyczące budowania twojej społeczności, w tym informacje o tworzeniu treści i unikalnego wyglądu, a także porady co do promowania twojej wiki oraz czynienia jej przyjemnym i wciągającym miejscem. W drugiej części zaś znajduje się omówienie sposobów na przyciągnięcie użytkowników i zmotywowanie ich do edytowania.

Budowanie społeczności

Skup się na treści

 • Napisz pierwsze 10 stron: nie musisz tworzyć od razu rozbudowanych artykułów, wystarczy, że zaczniesz od kilku zdań. Pomoże ci to zacząć z najbardziej fundamentalnymi aspektami dla tematu twojej wiki.
 • Linkuj do innych stron: dodaj linki do nowo utworzonych artykułów na stronie głównej. Możesz również wprowadzić na niej inne istotne zmiany.
 • Prześlij pliki: obrazy wprowadzają dodatkową treść do stron oraz czynią je atrakcyjniejszymi.

Zaktualizuj wygląd i format

 • Zaprojektuj wygląd i prześlij logo: Kreator motywu umożliwia ci łatwe stworzenie niepowtarzalnego stylu dla twojej wiki i dodanie loga, które będzie ją symbolizować.
 • Utwórz sekcje społeczności: podzielenie wiki na sekcje takie jak Aktualności, Czy wiesz, że?, Nowe strony lub Potrzebne strony może nakierować użytkowników na miejsca, które będą dla nich interesujące, lub które wymagają wkładu.
 • Stwórz kategorie: dobrze zaplanowane drzewko kategorii jest ważnym krokiem w umożliwieniu nawigacji po rzeczach, które mogą zainteresować czytelników.

Uczyń społeczność dobrym miejscem do odwiedzenia i uczestniczenia

 • Ułatw ludziom wnoszenie wkładu: napisz listę sposobów, na jakie można rozbudować wiki, nadchodzących wydarzeń i potrzebnych stron, wyjaśnij co jest, a co nie jest mile widziane w artykułach. Nie twórz zbyt wielu polityk i regulaminów, w zamian za to sprawdź, czy zasady które już masz, są czytelne i zrozumiałe dla każdego.
 • Upewnij się, że użytkownicy otrzymują pomoc, której potrzebują: zaoferuj pomoc, kiedy potrafisz, a kiedy nie potrafisz, odeślij ich na forum Fandomu lub do helperów.

Podziel się swoją wiki

 • Powiedz znajomym!: znajdź grupy osób zainteresowanych tematem twojej wiki i zareklamuj się wśród nich. Zapoznaj się jednak z wytycznymi danej społeczności, aby nie zostać wziętym za spamera.
 • Promocja wewnątrz Fandomu: gdy już osiągniesz 100 dopracowanych artykułów, złóż prośbę o Spotlight i uzyskaj reklamę na Fandomie.
 • Czy twoja społeczność jest w Google?: sprawdź nasze sugestie, aby podnieść swoją wiki w wynikach wyszukiwania Google.

Uważnie obserwuj swoje postępy

Pasek postępu

Śledzenie tego, na jakim etapie rozwoju społeczności jesteś, może być trudne. W tym celu powstał pasek postępu, który poprowadzi cię przez budowanie twojej wiki przez pierwsze dni i tygodnie. Istnieją konkretne akcje, których powinieneś się podjąć i które stanowią kroki prowadzące do wybicia się twojej wiki. Gdy już wszystkie 30 zadań zostanie wykonanych i wskaźnik postępu osiągnie 100%, Ty zyskasz świetną okazję na powiększenie społeczności i dalszy jej rozwój.

Budowanie bazy użytkowników

Małe społeczności bywają różne

Ucz się od najlepszych, ale nie celuj na początku zbyt wysoko. Wikipedia jest monstrualnie wielka, a społeczności Fandomu, takie jak Wiedźmin Wiki czy Gothicpedia bywają naprawdę duże, ale nie zaczynały w ten sposób. Również nie każda społeczność może ani nie każda powinna zaczynać w ten sposób. Niektóre społeczności i fandomy są po prostu mniejsze od innych.

Osoba jest ważna

Najważniejszą różnicą pomiędzy małymi społecznościami a ogromnymi społecznościami jest to, że bardzo mała grupa osób musi znacznie bardziej cenić każdego z osobna.

Na Wikipedii indywidualność każdego edytora nie ma znaczenia – dziesięciu najbardziej aktywnych edytorów może jednocześnie wziąć miesięczny urlop i nie będzie to miało żadnego wpływu na projekt jako jeden organizm. Jeśli jedna osoba odejdzie z projektu – nawet wieloletni, doświadczony i ceniony członek społeczności – wciąż istnieją setki, a nawet tysiące innych osób, które mogą go w mig zastąpić.

Na mniejszych projektach każda osoba jest bardzo ważna. Prawdopodobnie najbardziej doświadczeni i aktywny edytorzy na mniejszej wiki są administratorami, osobami dobrze rozumiejącymi strukturę wiki, pamięcią instytucjonalną. Pomagają nowym użytkownikom i rozwiązują spory. Jeśli stracisz aktywnego edytora w małej społeczności, być może nie będzie nikogo zdolnego go zastąpić, a jeśli stracisz dwóch albo trzech to społeczność jest w poważnych tarapatach.

Natomiast drugą stronę medalu stanowi fakt, że pojedynczy użytkownik może wyrządzić wiele szkód w małej społeczności. Jeden wandal lub krzyczące dziecko nie jest w stanie zakłócić działania Wikipedii – baza danych jest zbyt duża, a nad wycofywaniem tego typu zmian czuwa cała masa ludzi. Na małych wiki nie ma tak wielu ludzi dbających o sprzątanie bałaganu, a jeśli nie ma nikogo, kto dba o wiki, to ta traci edytorów.

Tak więc musisz przywiązywać dużą wagę do każdego członka twojej społeczności. Każdy użytkownik potrzebuje motywacji, wsparcia i uznania. Pamiętaj także o wyznaczaniu granic, aby twoi zaangażowani twórcy czuli się bezpieczni i szczęśliwi.

Ludzie nie lubią anonimowości

To niesamowite, że ludzie wciąć wiedzą w utarty frazes, że „ludzie w internecie wolą być anonimowi”. Oczywiście może tak być, gdy ktoś ma złe zamiary, ale w większości przypadków jest to po prostu nieprawda.

Skonfrontuj te dwie hipotezy dotyczące preferencji użytkowników:

„Użytkownicy lubią być anonimowi i szukać miejsc do ukrycia się. To bardzo satysfakcjonujące i przyjemne, gdy ktoś wnosi wkład w rozwój wiki, ale inni nie wiedzą kim on jest.”

Oraz:

„Użytkownicy preferują doświadczenia społeczne i szukają metod na interakcję z innymi członkami społeczności. Wolą przebywać w miejscach, w których są znani i mile widziani oraz wolą towarzystwo innych ludzi, a gdy są sami czują się samotni. Wolą być rozpoznawalni i cenieni za swoją pracę.”

Gdy zrozumiesz, jak działa świat, jasnym stanie się, że ludzie preferują doznania społeczne. Pracują, relaksują się i bawią w miejscach, w których są inni ludzie. Oczywiście każdy potrzebuje czasu w samotności, niektórzy więcej niż inni, ale to nie jest sposób, w jaki żyjemy cały czas.

Spójrz na kampus uczelni w słoneczny dzień. Ludzie uczą się – a jest to intelektualna, samotna czynność, która wymaga koncentracji i ciszy – ale studenci robią to na dworze, na trawnikach. Robią tak, ponieważ lubią tę całą aktywność rozgrywającą się dookoła nich – innych uczących się, pogaduchy, grę w frisbee. Dodatkowy hałas i rozproszenie są tego warte – tak naprawdę ludzie lubią być rozpraszani przez umiarkowaną aktywność innych dookoła siebie. Ludzie lubią przebywać z innymi ludźmi.

Ale wciąż znajdą się osoby twierdzące, że „ludzie w internecie wolą być anonimowi”, zupełnie jakby istniała różnica pomiędzy tym, jakimi ludźmi jesteśmy w internecie, a jak zachowujemy się w społeczeństwie. Można to porównać do stwierdzenia, że stajemy się innymi ludźmi, rozmawiając przez telefon.

Nie ma czegoś takiego jak „w internecie”. To tylko środek komunikacji, niezależnie od tego, z jakiego korzystasz, wciąż pozostajesz człowiekiem z ludzkimi potrzebami i odczuciami, a ludzie co do zasady nie lubią być samotni.

Wiki jest projektem wolontariackim

Jest jeden prosty sposób na przewidywanie, czy społeczność się rozwija, czy zmierza ku zagładzie: zajrzyj na stronę aktywności na wiki lub do ostatnich zmian i sprawdź, jaka jest aktywność tablic wiadomości, i stron dyskusji. Jeżeli praktycznie nie ma rozmów, oznacza to, że społeczność wpadła w kłopoty.

Wiki to wspólny projekt wolontariuszy, a administratorzy powinni być jak koordynatorzy projektu w organizacji non-profit.

Jeśli dołączysz do takiej organizacji, aby zaoferować jej swoją pomoc, zawsze znajdzie się ktoś, kto cię przywita i wytłumaczy, jak się sprawy mają. Jeśli jest to duża i aktywna grupa, to z pewnością są tam też inni wolontariusze, którzy z tobą porozmawiają i udzielą ci pomocy. Zawsze masz poczucie, że twój wkład jest wartościowy i doceniany, a jeśli nie otrzymujesz zapłaty za swoją działalność, to musisz dostać w zamian coś innego. Tym czymś jest duma, satysfakcja i uznanie.

Społeczność, w której nikt nie rozmawia na stronach dyskusji, przypomina projekt wolontariuszy, w którym pracujesz w wielkim, pustym pomieszczeniu. Jest kilka osób pracujących w innych pokojach, ale nikt ze sobą nie rozmawia ani nie mówi, co trzeba zrobić. Masz po prostu wziąć na siebie jakąś część projektu i ją wykonać, a gdy już to zrobisz, nikt ci nawet nie podziękuje. Tak więc nie dziwi fakt, że ludzie pojawiają się w takich społecznościach na chwilę, wykonują kilka edycji, a potem już nigdy nie wracają.

Ludzie wolący pracować samodzielnie prowadzą swoje własne strony i blogi. Zainteresowanie wiki bierze się z tego, że są one wspólnym projektem pełnym edytorów dążących do realizacji wspólnych celów. Chcą czuć się mile widziani i doceniani za ich wkład.

Administratorzy niewielkich społeczności mają trzy podstawowe zadania – witanie nowych użytkowników, wspieranie świeżych edytorów i bycie absolutnie pewnym, w jaki sposób zachęcić innych do aktywnego udziału w projekcie i komunikacji na tablicach wiadomości lub zewnętrznym środku komunikacji. Wszystko inne jest drugorzędne.

Nazwa użytkownika buduje zaufanie

Posiadanie stabilnej tożsamości umożliwia komunikację w społeczności. Edytorzy z nickami wnoszą najwięcej wkładu i budują reputację. Jeżeli cała społeczność wie, że dany użytkownik jest godny zaufania, może to mieć wpływ na sposób rozwiązywania konfliktów. Stabilna tożsamość jest niezbędna, aby zdobyć zaufanie innych.

Umożliwianie użytkownikom logowania się przy użyciu losowego ciągu liczb burzy poczucie wspólnoty i wspólne cele, do których dążycie. Nie możesz zbudować silnego zespołu zaufanych ludzi, jeżeli znajdują się w nim anonimowe osoby, indywidua skryte w cieniu.

Co jest lepszym i bardziej przyjaznym pomysłem: nie wiedzieć kto kim jest w społeczności, czy znać swoich użytkowników i wiedzieć więcej na ich temat? Odpowiedź jest oczywista:

Final.png

Ustalanie rozsądnych granic dla anonimowych edytorów pokazuje aktywnym użytkownikom, że mają znaczenie i są częścią społeczności wartą wsparcia i opieki. Sprawia to, że czują się potrzebni i ochraniani. To jedna z technik budowania grup, nie ma znaczenia, czy grupa jest w internecie, czy w rzeczywistości, to działa i w ten sposób tworzysz zwartą grupę.

Bądź tolerancyjny

Jeżeli są dwa sposoby na tworzenie treści na wiki, a użytkownik chce budować ją na drugi, nie zabraniaj mu tego. To tylko go niepotrzebnie zniechęci. W małych społecznościach edytor jest cenniejszy od zawartości wiki. Gdy użytkownik tworzy część wiki w inny sposób, niż ty byś tego chciał, zacznij tworzyć inną część, będziesz miał mniej pracy do zrobienia.

Szanuj swoich edytorów

To mówi samo za siebie: szanuj swoich edytorów. Pracują na wiki za darmo, niektórzy z nich poświęcają na projekt całą masę swojego wolnego czasu w tygodniu. Jedyną nagrodą, jaką za to dostają, jest satysfakcja z rozwoju wiki oraz przyjemność z faktu pracy w grupie.

To jedna z niesamowitych rzeczy w ludzkiej naturze – lubimy pracować razem dla samej przyjemności z budowania czegoś wspólnie. To z tej przyczyny tak wielu ludzi wierzy w ideę wiki, ponieważ są wyrazem naszej pasji, poświęcenia i tego dziwnego czerpania przyjemności z pracy z innymi.

Dlatego musisz zaopiekować się swoimi użytkownikami – rozmawiaj z nimi, przywitaj ich na wiki, bierz sobie ich problemy do serca, zapamiętaj ich nicki. Gdy mają jakiś problem lub coś ich frustruje, spróbuj im pomóc i upewnij się, że czują się docenieni.

To nadzwyczajni ludzie mający niesamowitą pasję, szanuj ich.

Zobacz również

Advertisement