Centrum Społeczności
Advertisement

Typy szablonów do wyboru

Typy szablonów to funkcja, która pozwala na sklasyfikowanie, każdego szablonu za pomocą jego rodzaju, jak 'infoboks', 'navboks' czy 'cytat'.

Dodawanie typów do szablonów pozwoli na ułatwienie zarządzania nimi. Informacje o typach szablonów pozwoli poprawić podpowiedzi oraz automatycznie grupować szablony według typów na Specjalna:Templates. Dodatkowo, informacje te pozwolą Fandomowi na lepsze wyświetlanie artykułów na naszej mobilnej skórce poprzez zwrócenie uwagi na niektóre typy (cytaty, linki kontekstowe, infoboksy) oraz zmniejszenie wagi tych, które na urządzeniach mobilnych nie działają (np: navboksy).

Klasyfikowanie szablonów jest bardzo proste. Pracowaliśmy również nad automatycznym (maszynowym) sposobem rozpoznawania szablonów, który obejmie większość przypadków – dzięki czemu klasyfikacja nie będzie wymagać dużo pracy. System jednak będzie wymagać drobnej pomocy.


Jak to działa

Typ szablonu widoczny na stronie szablonu

Opcja w klasycznym edytorze

Obecny typ szablonu jest widoczny zaraz pod tytułem na stronie danego szablonu. Może zostać zmieniony przez zalogowanych użytkowników, którzy mają uprawnienia do edycji danego szablonu.

Typ można zmienić na stronie szablonu oraz w trakcie edytowania go. Kliknięcie na obecny typ lub ikonę ołówka obok otworzy okno, w którym możesz wybrać typ szablonu.

Dodatkowo, okno pojawi się przy tworzeniu nowego szablonu oraz przy zapisywaniu edycji w szablonie, który jeszcze nie został sklasyfikowany.

Typy szablonów sklasyfikowanych automatycznie można zastąpić własną klasyfikacją.

Typy szablonów

Lista obecnie dostępnych typów szablonów znajduje się poniżej. Niektóre szablony mogą pasować do różnych typów, w takiej sytuacji zalecamy na wybranie rodzaju, który najbardziej pasuje do danego szablonu.

Uwaga: typy mogą zostać zaktualizowane na podstawie waszych sugestii – swoje uwagi możesz przesłać na Specjalna:Contact/feedback.

Infoboks

Infoboksy zawierają kluczowe informacje dotyczące artykułu zawarte w boksie na górze strony. Z reguły znajdują się po prawej stronie, ale czasami mogą zajmować całą szerokość strony.

Przykłady

Navboks

Navboksy wyświetlają zorganizowaną listę linków do powiązanych artykułów ułatwiające czytelnikowi odnalezienie się w temacie. Zwykle znajdują się na samym dole strony.

Domyślnie ukryty na skórce mobilnej
Przykłady


Cytat

Wiele społeczności używa szablonów do wyróżnienia drobnych wycinków tekstu jak tekstów piosenek, wersów z książek, kwestii postaci czy wycinków z wywiadów lub wiadomości. Szablony te najczęściej zawierają albo cytat pochodzący z jednego źródła lub dialog między kilkoma osobami.

Przykłady

Komunikat

Szablony dodaje się w celu poinformowania czytelnika o statusie samego artykułu, takich jak to czy jest zalążkiem, czy istnieje powiązana strona ujednoznaczniająca, albo że artykuł zawiera spoilery.

Często umieszcza się je na samej górze strony, ale mogą również pojawić się w niektórych sekcjach jak i na samym dole strony.

Domyślnie ukryty na skórce mobilnej
Przykłady


Link kontekstowy

Szablony te sugerują inną stronę, która zawiera informacje dotyczące artykułu lub sekcji. Dwa najczęstsze zastosowania tego typu to „Główny artykuł” oraz „Zobacz również” napisane kursywą. Są używane na samej górze artykułu lub zaraz pod nagłówkiem sekcji wewnątrz artykułu.

Przykład


Odniesienie lub odwołanie

Tych szablonów używa się do zorganizowania i ujednolicenia sposobu jak przypisy i źródła treści w artykułach są wyświetlane. Mogą być używane do wstawiania pojedynczych odwołań w tekście lub do stworzenia listy przypisów na dole strony.

Szablony te mogą opcjonalnie używać tagów <ref> albo same budować odniesienia.

Przykład


Obraz, film lub galeria

Celem szablonów tego typu jest unormowanie oraz modyfikowanie sposobu wyświetlania jednego lub więcej obrazów czy filmów w artykule.

Często są stosowane do budowania galerii lub określenia sposobu wyświetlania miniatur.

Przykłady


Dane

Wszystkie szablony, które nie pasują do wcześniej wspomnianych typów, ale dodają na stronie artykułu informacje lub dane powinny być sklasyfikowane jako dane. Wlicza się w to (ale nie jest ograniczone) szablony budujące tabele, służące do generowania równań matematycznych lub drobne informacje (np: cena przedmiotu, wersja gry itp.) wstawiane na wielu stronach.

Przykład


Projekt

Jeśli jedynym celem szablonu jest modyfikowanie wyglądu artykułu (lub jego części), powinien zostać tak sklasyfikowany. Częstymi zastosowaniami jest dodawanie kart, przewijanego pola, modyfikowanie wyglądu tabel lub tekstu czy zmienianie miejsca gdzie wyświetla się spis treści.

Przykłady

Nawigacja

Celem tych szablonów jest ułatwienie czytelnikom oraz innym redaktorom znalezienia artykułów lub kategorii. Przykłady zawierają ikony na górze strony, polecane linki do innych stron, szablony kategoryzujące i boksy z informacjami o poprzednikach i następcach.

Najpopularniejszym typem szablonów nawigacyjnych są navboksy i linki kontekstowe opisane wyżej.

Przykłady


Nie do artykułów

W ten sposób możesz oznaczyć szablony, które nie są stosowane w stronach artykułów (głównej treści). Takie jak szablony stosowane tylko na stronach dyskusji, stronach szablonów, plików czy stronie głównej.

Przykłady

Typy szablonów i kategorie

Funkcja klasyfikacji szablonów jest oddzielna od kategorii szablonów. Ponieważ sposoby kategoryzowania szablonów różnią się znacznie na różnych wikiach, typy szablonów i kategorie nie mają na siebie wpływu. Możesz dalej używać kategorii w ten sam sposób do wcześniej.

Zobacz również

Advertisement