Centrum Społeczności
Advertisement

Kiedy już zdecydujesz się na założenie wiki, aby dać odzew swoim zainteresowaniom i ambicjom, możesz skorzystać z mądrości i doświadczeń innych Wikian, nawet jeśli znasz wybrany przez siebie temat od podszewki i nie możesz się doczekać, aby zacząć pisać. Porady tutaj dotyczą:

 1. oszczędności czasu (na krótki lub długi dystans);
 2. atrakcyjnych form pomocy.

Modyfikowanie lub zmiana nazwy strony głównej

Domyślna lokacja strony głównej znajduje się pod „Strona główna” (w przypadku starszych wiki) lub jest identyczna z nazwą wiki (na projektach nowoutworzonych). Decyduje o tym komunikat MediaWiki:Mainpage. Możesz przenieść tę stronę już po tym, gdy wiki została utworzona.

Dobrze jest zachować przekierowanie ze strony głównej na nową nazwę.

Przykładowo, strona główna wiki NaleśnikiWiki może znajdować się pod NaleśnikiWiki, a nie pod Strona główna.

Powinieneś też zmienić plik MediaWiki:Mainpage na Twojej wiki, aby niektóre linki prowadziły wprost do nowej nazwy strony głównej, a nie do przekierowania.

Aby pójść dalej i udoskonalić design o tabele i boxy, zobacz Pomoc:Tabele. Może być Ci łatwiej skopiować design strony głównej z innej wiki, zamiast męczyć się z poprawną składnią.

Statut wiki

Na stronie About (po polsku np. Project:O Nonsensopedii) dodaj informację o statucie wiki. Powinieneś posiadać zarys takiej informacji już w chwili, kiedy składasz podanie o utworzenie nowej wiki.

To jest Twoja wizja tego, czym wiki powinna być i powinieneś wytłumaczyć ludziom, którzy będą ją odwiedzać, czego mogą się spodziewać i co mogą niej znaleźć. Powinieneś na tej stronie wyszczególnić idee i cele, a także określić do jakiej grupy ludzi adresowana jest wiki. Wytłumacz też, jak można stać się częścią wiki.

Tworzenie treści

Tworzenie treści będziesz musiał zacząć od zasadzenia ziarenka (en). Przygotuj się na poświęcenie na to mnóstwa czasu we wczesnych dniach, zanim na Twoim wiki wykształci się społeczność.

MeatBallWiki mówi:

To wymaga czasu. W pierwszy dwóch tygodniach znajomi stworzą swoje strony użytkowników i zostawią Ci parę słów. Przygotuj się na spędzenie trzech-czterech miesięcy na tworzeniu treści w pojedynkę. Będziesz wnosił 95% wszystkich edycji, jeśli nie 98%. To wymaga roku lub dwóch, jeśli poświęcisz godzinę lub dwie dziennie.
Nie oszukuj się. Tylko kilkanaście osób będzie w początkach aktywnie uczestniczyć w tworzeniu wiki. To właśnie one napiszą brakujące dwa do pięciu procent. Może zobaczysz pewną zmianę po roku albo dwóch, po 1000 lub 2000 napisanych stron.

Postaraj się trzymać tematu, który sam wyznaczyłeś; nie dodawać niepasujących do niego treści. Posiadanie jasnego statutu może w tym pomóc.

Zmiana loga

Kolekcja logosów

 • Możesz zmienić logo dla każdej wiki.
 • Zobacz dla przykładu kolekcję logosów.
 • Wgranie nowego logo w Kreatorze motywu jest proste.
 • Logo jest zabezpieczone, więc tylko administratorzy mogą wgrać nową wersję loga. Ma to chronić przed wandalizmem. Logo powinno mieć wymiary 255x65px.

Inne zmiany interfejsu

Zmiana favikony
Favikona (od angielskiego favicon lub favorites icon), czyli ikona wyświetlająca się w lewym górnym rogu przeglądarki, może być wgrana na wiki, aby spersonalizować jej wygląd. Ikona będzie się dodatkowo wyświetlała na zakładkach przeglądarek, które obsługują takie przeglądanie. Żeby wgrać nową ikonę, po prostu załaduj skorzystaj z Kreatora motywów. Jest zalecane, aby administrator zabezpieczył wgrywanie tego pliku. Zobacz Creatures:Image:Favicon.ico jako przykład wiki ze spersonalizowaną favikoną.
Edytowanie interfejsu
Interfejs może być edytowany przy użyciu komunikatów MediaWiki. Jest zalecane, aby zachować domyślną podstawową strukturę, żeby użytkownicy z innych podobnych stron używający MediaWiki nie mieli trudności z poruszaniem się po stronie. Aby edytować przestrzeń MediaWiki potrzebujesz uprawnień administratora.
Zmiana stylu wyświetlania
Indywidualny schemat kolorów i inne zmiany wyglądu mogą być ustawiane przy pomocy Kreatora motywów i arkuszy stylów.

Promowanie wiki

Jeśli chcesz stworzyć społeczność, musisz powiedzieć ludziom o Twojej wiki. Wytłumacz tym, którzy mogą być zainteresowani tematyką wiki, że jej tworzenie jest wspólnym wysiłkiem. Bądź miły dla gości i namawiaj ich do stania się częścią wiki.

Możesz spróbować poszukać nowych użytkowników na odpowiednich listach mailingowych albo za pomocą Twoich prywatnych kontaktów. Uważaj jednak, aby Twoje wiadomości nie stały się spamem.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie promocji.

Tworzenie społeczności

Pierwszym krokiem do stworzenia społeczności jest zachęcenie odwiedzających do zaangażowania się w projekt. Poniższe sugestie mogą w tym pomóc.

 • Stwórz stronę gromadzącą osoby ostatnio odwiedzające lub księgę gości, gdzie ludzie będą mogli wpisać się, zanim zechcą wziąć udział w tworzeniu zawartości strony.
 • Zaproś nowych użytkowników do stworzenia swojej strony użytkownika.
 • Dodaj linki lub kategorie do stron stworzonych przez nowych użytkowników, wykaż zainteresowanie stworzonymi stronami. Możesz ja nawet umieścić na stronie głównej w formie, którą wybierzesz.
 • Stwórz stronę, która wyjaśni nowym użytkownikom w jaki sposób mogą wnieść wkład do wiki.
 • Stwórz stronę lub kategorię ze stronami, które wymagają rozszerzenia lub poprawy oraz stronę z tematami, które trzeba uzupełnić.
 • Zorganizuj i uczestnicz w wydarzeniach takich, jak konkurs na nowe logo. Możesz też w celu pozyskania nowych użytkowników zareklamować się poza swoją wiki.

Zobacz MeatBall:WikiCommunityBuilding, aby przeczytać o innych pomysłach.

Określenie granic

W pewnym momencie musisz ustalić zasady panujące na wiki. Staraj się, aby były tak proste, jak to tylko możliwe i rozbudowuj je dopiero, gdy zajdzie taka potrzeba. Przykładowo, nie ma sensu tworzyć zasady określającej dzienną liczbę rewertów na miesiące przed tym, nim ktokolwiek zaangażuje się w wojnę edycyjną. Zasady powinny wzrastać razem ze społecznością i być ustalane przez społeczność dopiero z czasem. Ustalanie zbyt wielu zasad jest jedną z częstych pomyłek.

Statut wiki powinien jasno wyjaśniać, w jakich granicach działa projekt.

Niektóre zasady są ustanowione przez zasady panujące na całym Fandomie, ale reszta powinna być oddzielna dla każdej wiki.

Administrowanie

Każdy założyciel posiada uprawnienia administratora i biurokraty na wiki, którą założył. Inni użytkownicy także mogą uzyskać takie uprawnienia za sprawą założyciela lub innego biurokraty. Przeczytaj poradnik administratora, zanim zaczniesz używać takich uprawnień.

Advertisement