Centrum Społeczności
Advertisement
Strona ta może zawierać nieaktualne informacje. Jeśli chcesz mieć pewność co do ich aktualności sprawdź Help:Unified Community Platform na Community Central. Jeśli widzisz nieaktualną informację, popraw ją!

Unified Community Platform (UCP) jest nową platformą wiki działającą na MediaWiki 1.33. Wszystkie wiki na Fandomie i na Gamepedii, które obecnie działają na oddzielnych platformach, finalnie będą działały na UCP, korzystając z tej samej technologii.

Dlaczego tworzymy nową platformę i przenosimy na nią wiki?

Stara platforma Fandomu działa na znacznie starszej i mocno zmodyfikowanej wersji oprogramowania MediaWiki. Wszystkie funkcje, które Fandom dodał na przestrzeni lat, takie jak tablice wiadomości, fora, czat, odznaczenia, panel administratora, Specjalna:Aktywność na wiki i wiele więcej, sprawiały, że aktualizacja do nowszego MediaWiki była niemalże niemożliwa. Oznaczało to utratę wielu usprawnień i nowych funkcji stworzonych przez Fundację Wikimedia, które przychodziły natywnie z nowymi wersjami MediaWiki.

Gdy Fandom i Gamepedia połączyły siły w 2019 roku zdecydowaliśmy, że nadszedł czas aby pozbyć się zawiłej i mocno zmodyfikowanej platformy Fandomu, usunąć lub zastąpić przestarzałe funkcje i zjednoczyć wszystkie wiki w naszej sieci na jednej platformie działającej na aktualnej wersji MediaWiki. Da to użytkownikom Fandomu dostęp do nowszych i lepszych funkcji MediaWiki, a użytkownikom Gamepedii dostęp do funkcji, które wcześniej były ekskluzywne dla Fandomu. Nasze zespoły deweloperskie nie będą już musiały utrzymywać dwóch oddzielnych platform, gdzie jedna z nich była wysoce przestarzała, a zamiast tego mogą skupić się na tworzeniu nowych funkcji dla naszych użytkowników.

Szczegóły tego dlaczego zdecydowaliśmy się stworzyć UCP i jak przebiegać będzie proces jego tworzenia można znaleźć w tym wpisie na blogu. Najświeższe aktualizacje na temat UCP znajdziesz śledząc bloga Fandom News.

Co tydzień ogłaszamy jakie bugi zostały naprawione i jakie funkcje pojawiły się na UCP w ramach dzienników wdrożeń (en).

Które wiki są na UCP a które na starej platformie?

Wszystkie wiki utworzone na Fandomie po 11 marca 2020 roku działają na UCP. Wiki na Fandomie utworzone przed tą datą będą stopniowo migrowane do nowej platformy w najbliższych miesiącach. Wiki na Gamepedii wciąż pozostają na starej platformie, lecz ostatecznie również i one trafią na UCP.

Wiki utworzona na UCP nie może zostać przeniesiona na starą platformę Fandomu.

Jak stwierdzić, czy wiki działa na UCP czy na starej platformie?

Ponieważ wiki na UCP korzystają z tej samej skórki Fandomu, nie istnieją żadne wyraźne i widoczne na pierwszy rzut oka różnice między platformami. Najprostszą metodą aby stwierdzić, czy wiki jest na UCP czy na starej platformie to przejście na stronę Specjalna:Wersja. Jest tam napisane MediaWiki 1.19.24? Znajdujesz się na starej platformie. Widzisz MediaWiki 1.33.3? Jesteś na UCP.

Co różni się pomiędzy UCP i starą platformą Fandomu?

Największą różnicą pomiędzy UCP a starą platformą jest fakt, że UCP działa na MediaWiki 1.33, podczas gdy stara platforma korzysta z wersji 1.19. Nie będziemy wymieniać tutaj różnic pomiędzy tymi wersjami, ponieważ nie odnoszą się one tylko do naszej platformy i możesz je sprawdzić gdzie indziej.

Prace nad UCP cały czas trwają. Oznacza to, że niektóre niestandardowe funkcje, które znasz ze starych platform Fandomu i Gamepedii wciąż są tworzone i jeszcze nie są dostępne na UCP, jednak będą dostępne w późniejszym terminie.

Jeśli jesteś tutaj, bo zastanawiasz się dlaczego nie możesz znaleźć konkretnej funkcji na UCP, czy zostanie zastąpiona, dodana później lub czy będzie w ogóle istnieć na UCP, lub jeśli interesują cię zauważone różnice, przyjrzyj się poniższej liście. Jeśli interesują cię funkcje, które nie zostały tutaj wymienione, zostaw informację na ten temat.

Obserwuj dzienniki wdrożeń aby być na bieżąco z nowymi funkcjami i poprawkami błędów wydawanymi co tydzień.

Edytowanie

Edytor

Stara platforma Fandomu miała trzy odrębne narzędzia służące do edytowania artykułów. Były to: klasyczny edytor (RTE), VisualEditor oraz edytor źródłowy. Żadne z nich nie jest dostępne na UCP. Zamiast tego na UCP znajdziesz VisualEditor MediaWiki z 2017 roku i jego tryb źródłowy. Dokonaliśmy pewnych zmian w jego interfejsie i designie aby w pełni zintegrować go z platformą i marką Fandomu. Preferencje edytora ustawione na starej platformie mają wpływ na UCP, co oznacza, że jeśli wybrałeś edytor źródłowy jako domyślny edytor w artykułach, to edycja artykułów na UCP również będzie rozpoczynała się w trybie źródłowym.

Edytowanie mobilne

Mobilna edycja nie jest dostępna na wiki działających na starej platformie Fandomu, jednak wiki na UCP mogą być edytowane z urządzeń mobilnych, z wykorzystaniem zarówno edytora wizualnego jak i trybu źródłowego. Ostatnie zmiany na wiki na UCP pokażą, które edycje zostały wykonane z urządzenia mobilnego.

Mobilny podgląd

Obecnie nie jest możliwe, aby podejrzeć jak wygląda strona na urządzeniach mobilnych przed zapisaniem zmian podczas edycji na komputerze. Ta funkcja nie była zbyt często używana na starej platformie, toteż nie została jeszcze przeniesiona na UCP.

Specjalna:Filmy i Specjalna:Obrazy

Obie te strony zostały zastąpione standardową dla MediaWiki stroną Specjalna:Nowe pliki, która umożliwia zarówno przesyłanie nowych obrazów na wiki jak i filmów ze wspieranych źródeł wideo. Specjalna:Nowe pliki wprowadza także wygodne filtrowanie wyników według nazwy pliku lub jego typu.

Dostosowywanie CSS i JavaScript

Możesz edytować swój osobisty kod na ucp.fandom.com w przestrzeni użytkownika. Jakikolwiek dodany tam kod będzie wpływał wyłącznie na wiki na UCP, podczas gdy kod dodany na community.fandom.com dalej będzie dotyczył tylko wiki na starej platformie aż do momentu, gdy i one nie zostaną zmigrowane na UCP.

Administratorzy mogą dostosowywać ich wiki przez CSS tak, jak robią to na starej platformie. Zauważ jednak, że Twój niestandardowy kod może wymagać modyfikacji zanim na UCP osiągniesz ten sam efekt co na starej platformie.

Przegląd JavaScriptu nie jest jeszcze dostępny na UCP, co oznacza brak możliwości dostosowywania wiki poprzez JS na wiki na UCP. Ta funkcja zostanie dodana w najbliższych tygodniach.

Rozszerzenia MediaWiki

Poniższe rozszerzenia, o których włączenie poprosić mogłeś na starej platformie są także dostępne na żądanie na UCP:

Te rozszerzenia są domyślnie włączone na wszystkich wiki na UCP:

Te rozszerzenia nie są jeszcze dostępne, ale będą dodane później:

  • Semantic MediaWiki – to rozszerzenie jest używane przez kilka starszych wiki na Fandomie. Dalej będą mogły używać go na UCP. Jednakże społeczności które obecnie go nie używają nie będą mogły go włączyć w związku z obawami o wydajność strony.

Kanał RSS

Na starej platformie dostępne było rozszerzenie do wyświetlania kanałów RSS. Jest to zewnętrzne rozszerzenie ze zmianami wprowadzonymi przez Fandom. Nie będzie ono dostępne na UCP.

Skróty klawiszowe

Stara platforma kilka lat temu wprowadziła niestandardowy zestaw skrótów klawiszowych. Nie są one jeszcze dostępne na UCP, jednak skrótów znów będzie można używać później.

Sugestie linków

Podczas edytowania strony i dodawania linku w wikitekście, stara platforma Fandomu oferuje sugestie tego, jak można dokończyć twój link. Ta funkcja zostanie później dodana na UCP.

Profile użytkowników

Profile zostały przeprojektowane na UCP, jednak dalej zawierają te same podstawowe elementy co stara platforma: globalny nagłówek z Twoim awatarem i kilkoma informacjami o tobie, lokalne zakładki kierujące do twojego lokalnego profilu, tablicy wiadomości i wkładu (nazywanego na UCP „Aktywnością”). Największą różnicą względem starej platformy jest fakt, że profile na UCP używają nowych tablic wiadomości, które nie są oparte na MediaWiki – więcej w dalszej części strony.

Funkcje społecznościowe

Fora oparte na wątkach

Stare forum Fandomu składa się z przestarzałego kodu, który jest niezwykle trudny w utrzymaniu i aktualizacji. Fora te nie są także łatwe do użycia na urządzeniach mobilnych. W związku z tym nie będą one dostępne na UCP i zostają zastąpione Dyskusjami. Istniejące fora zostaną w całości przeniesione do Dyskusji, więc żadna treść nie zostanie utracona. Pracujemy nad dalszymi usprawnieniami do Dyskusji aby sprawić, by używało się ich podobnie do forum i by oferowały więcej możliwości. Te usprawnienia są produktem opinii użytkowników i badań zespołu ds. doświadczenia użytkownika nad forami i przypadkami użycia Dyskusji.

O wiele bardziej szczegółowe informacje o tym dlaczego i jak wycofujemy fora można znaleźć w tym wątku na Community Central.

Komentarze artykułów

Komentarze na starej platformie oparte są na tej samej technologii co fora i będą musiały zostać zastąpione. Nowa funkcja pozwalająca użytkownikom zostawiać komentarze pod artykułami na wiki jest jest dostępna na wiki na UCP. Istniejące komentarze zostaną przeniesione do nowego rozwiązana, więc żadna treść nie zostanie utracona. Administratorzy mogą wyłączyć tę funkcję przez panel administratora biorąc pod uwagę co najlepiej odpowiada ich społeczności, dokładnie tak, jak na starej platformie.

Tablice wiadomości

Tak samo jak fora i komentarze, stare tablice wiadomości działają na kodzie który jest przestarzały i nie nadaje się dla nowoczesnej platformy społeczności. Nowe rozwiązanie do bezpośredniej komunikacji użytkowników jest dostępne na UCP z większością tych samych funkcji. Jednakże w nowych tablicach wikitekst nie jest wspierany, a kilka funkcji niezbędnych aby uczynić nowe tablice tak wygodnymi jak te stare jest wciąż w produkcji. Gdy nowe tablice wiadomości będą już w pełni stworzone, istniejące wiadomości ze starej platformy zostaną przeniesione na nowe tablice, więc żadna treść nie zostanie utracona.

Administratorzy mogą włączać i wyłączać tę funkcję w panelu administratora. Gdy tablice są wyłączone, wiki domyślnie używać będzie stron dyskusji użytkownika do komunikacji.

Powiadomienia z tablic wiadomości

Ponieważ stare tablice nie są dostępne na UCP, powiązane z nimi menu powiadomień (to kryjące się za ikoną koperty) również nie jest dostępne na UCP. Powiadomienia z nowych tablic wiadomości zamiast tego pojawiają się pośród powiadomień z Dyskusji w menu dostępnym pod ikoną dzwonka. Jeśli masz powiadomienia z tablicy wiadomości na starej platformie, nie będziesz mógł zobaczyć ich podczas przeglądania UCP. Podobnie powiadomienia z tablic na UCP nie są dostępne na starej platformie.

Blogi

Blogi są dostępne na UCP i wspierają wikitekst. Istniejąca treść blogów (wpisy i komentarze) jest w pełni przenoszona na UCP podczas migracji wiki. Dokładnie tak, jak na starej platformie, nowo założone wiki posiadają domyślnie włączone blogi, jednak administratorzy moga je wyłączyć w panelu administratora.

Czat

Funkcja czatu na żywo nie jest dostępna na UCP, a wiki migrowane na nową platformę nie będą mieć już dostępu do czatu[1].

Ankiety

Fandomowe ankiety w stylu wiki (znane takze jako AjaxPoll) nie są dostępne na UCP, a wiki migrowane na nową platformę utracą tę funkcję. Globalny stopień wykorzystania ankiet nie był wystarczający, aby uzasadnić wysiłek niezbędny do zastąpienia tej funkcji nowym oprogramowaniem, biorąc pod uwagę kilka skomplikowanych problemów technicznych. Dyskusje posiadają wbudowaną funkcję ankiet, której można użyć w ramach zastępstwa. Aby zarchiwizować dane ankiet przydatny może się okazać skrypt ArchivePoll z Dev Wiki.

Tworzenie nowej wiki

Wszystkie wiki na Fandomie są tworzone na UCP od 11 marca 2020 roku. Działa to dokładnie tak samo jak na starej platformie Fandomu, z jednym wyjątkiem: jeśli podejrzewamy, że Twoja wiki pokrywa ten sam temat co inna wiki już istniejąca na Fandomie, zostaniesz ostrzeżony o tworzeniu potencjalnego duplikatu, a Twoja wiki zostanie przejrzana i być może zamknięta z tego powodu w przeciągu kilku dni od utworzenia.

Strony specjalne i narzędzia administratorów

Specjalna:Użytkownicy

Strona specjalna pokazująca kto i ile edycji wykonał na wiki została zaimplementowana na UCP.

Specjalna:Rozszerzenia wiki

Ta strona specjalna nie istnieje na UCP, jednakże administratorzy dalej mogą włączać i wyłączać poszczególne rozszerzenia na ich wiki. Przełączniki te są teraz ulokowane w prawym module panelu administratora.

Specjalna:Aktywność na wiki

To narzędzie, stworzone z myślą o monitorowaniu aktywności na wiki w sposób bardziej przystępny nowym administratorom i przypadkowym użytkownikom nie jest dostępne na UCP. Zamiast tego użytkownicy mogą użyć Specjalna:Ostatnie zmiany aby być na bieżąco z tym co się dzieje na wiki. Otrzymywaliśmy opinie od użytkowników, którzy tęsknią za Specjalna:Aktywność na wiki i którzy używali jej na starej platformie w sposób, który nie jest wspierany przez ostatnie zmiany. Przyglądamy się jak moglibyśmy dostarczyć funkcję podobną do aktywności na wiki na UCP.

Specjalna:Społeczność

To rozszerzenie nie jest jeszcze dostępne na UCP, ale zostanie wkrótce dodane.

Specjalna:Podpowiedzi

To narzędzie konserwacyjne podkreślające niezklasyfikowane szablony, nieprzenośne infoboksy i inne problemy na wiki nie będzie dostępne na UCP, ponieważ nie było często wykorzystywane przez społeczności na starej platformie. Większość z tych raportów konserwacyjncyh wciąż jest dostępna jako strony specjalne MediaWiki.

Odznaczenia

To rozszerzenie Fandomu nie jest w tej chwili dostępne na UCP. Zostanie później dodane w swojej obecnej formie, aby zostać zaktualizowane i połączone z bardziej wyrafinowanym systemem odznaczeń Gamepedii w późniejszym terminie tego roku.

Współdzielone obrazy

UCP wspiera współdzielenie obrazów, jednakże obrazy nie mogą być dzielone pomiędzy platformami. Oznacza to, że wiki na UCP nie może dzielić obrazów z wiki na starej platformie i vice versa.

Zrzuty bazy danych i strona „Ta wiki została zamknięta”

Gdy odwiedzisz adres URL zamkniętej wiki, stara platforma pokaże ci stronę wyjaśniającą, że ta wiki została zamknięte. Na tej stronie możesz pobrać plik z tekstową zawartością wiki. Ta funkcja nie jest jeszcze dostępna na UCP.

Opcja zażądania pliku ze zrzutem na aktywnej wiki poprzez stronę Specjalna:Statystyka nie jest jeszcze dostępna na UCP.

Funkcje pozostające bez zmian na UCP i starej platformie

Gdy wszystkie wiki zostaną przeniesione na UCP, będziemy mogli wprowadzać innowacje, szersze poprawki i nowe funkcje. Przynajmniej do tamtego czasu poniższe elementy platformy Fandomu nie ulegną zmianie.

  • Skórka Fandomu: Z wyjątkiem pewnych poprawek dla nowych i zastąpionych funkcji jak np. nowe tablice wiadomości i profile, wiki na UCP będą wyglądać tak samo jak na starej platformie.
  • Tworzenie konta i logowanie.
  • Dyskusje: Z wyjątkiem poprawek opartych na badaniach zespołu ds. doświadczenia użytkownika i opiniach społeczności w dużej mierze polegających na forach.
  • Wyszukiwanie: W zeszłym roku wykonaliśmy masę zmian aby usprawnić wewnętrzne wyszukiwanie Fandomu od kuchni, jednak wciąż wygląda i działa ono tak samo. Wyszukiwanie działa tak samo na UCP jak i na starej platformie.
  • Konfigurowalne paski narzędzi dla zalogowanych użytkowników.
  • Panel administratora: Z wyjątkiem dla Specjalna:Rozszerzenia wiki, która nie jest już oddzielną stroną na UCP, lecz przełączniki znajdują się w prawym module panelu.
  • Narzędzie do zarządzania mobilną stroną główną.
  • Kreator motywu

Przetestuj UCP

Chcesz przetestować funkcje UCP, ale nie chcesz tworzyć nowej wiki tylko do testów? Zrozumiano. Oto testowa UCP Wiki, gdzie nie możesz czegokolwiek zepsuć. Miłej zabawy!

Przypisy

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement