Centrum Społeczności
Advertisement

Strona zmiany uprawnień

Wszyscy użytkownicy wiki mają prawo do czytania i rozwijania materiałów. Na Fandomie istnieje jednak szereg dodatkowych funkcji, mających na celu odpowiednią administrację i opiekę nad wiki. Poniżej znajduje się opis tych praw.

Aby dodać lub usunąć użytkownika z danej grupy, użyj strony: Specjalna:Uprawnienia.

Aby uzyskać dokładne informacje zobacz: Specjalna:Grupy użytkowników

Lokalne uprawnienia

Wszyscy użytkownicy, także ci niezarejestrowani, mogą czytać artykuły oraz — o ile nie są zablokowani lub edytowanie na wiki nie jest dostępne tylko dla zalogowanych — tworzyć nową stronę i edytować strony niezabezpieczone.

Zalogowani użytkownicy

Użytkownicy posiadający konto mogą dodatkowo:

Automatycznie zatwierdzeni użytkownicy

Użytkownicy, którzy wykonali przynajmniej 10 edycji i posiadają konto od co najmniej 4 dni, mogą dodatkowo:

 • wykonywać niektóre edycje bez konieczności wypełniania Captcha,
 • edytować częściowo zabezpieczone strony,
 • przesyłać jednocześnie wiele plików.

Administratorzy

Główny artykuł: Pomoc:Poradnik administratora

Badge-Admin.svg

Administratorzy to zaufani użytkownicy, będący fundamentem społeczności wiki, mogący m.in.:

Biurokraci

Główny artykuł: Pomoc:Poradnik biurokraty

Biurokraci są jeden poziom wyżej od administratorów. Mają tylko możliwość zarządzania uprawnieniami użytkowników, dlatego często idą w parze z rolą administratora.

Mają możliwość nadawania uprawnień rollbacka, moderatora czatu, dyskusji i treści oraz praw administratora. Mogą również nadawać uprawnienia biurokraty, ale nie mogą bezpośrednio ich odebrać innemu użytkownikowi (ale mogą sami z nich zrezygnować). Mają również możliwość odebrania flagi bota, ale aby nadać status bota, wymagana jest zgoda społeczności.

Użytkownicy w tej grupie posiadają plakietkę „Biurokrata” na stronie profilu.

Status biurokraty może zostać odebrany tylko przez pracowników Fandomu i helperów.

Moderatorzy dyskusji

Badge-DiscussionsModerator.svg

Moderatorzy dyskusji to użytkownicy posiadający dodatkowe prawa do doglądania i zarządzania rozmowami odbywającymi się przy pomocy różnych funkcji. Te narzędzia to:

 • usuwanie i przywracanie wątków i odpowiedzi dowolnego użytkownika,
 • zamykanie i ponowne otwieranie wątków,
 • na forum, moderatorzy posiadają możliwość zarządzania subforami oraz przenoszenia wątków pomiędzy nimi,
 • moderowanie czatu,
 • usuwanie komentarzy pod blogami,
 • edytowanie i usuwanie komentarzy pod artykułami.

Użytkownicy w tej grupie posiadają plakietkę „Moderator dyskusji” na stronie profilu.

Moderatorzy treści

Badge-ContentModerator.svg

Moderatorzy treści posiadają dodatkowe narzędzia służące do zarządzania obszarem społeczności, na którym znajduje się treść. Te narzędzia to:

 • edytowanie całościowo zabezpieczonych stron,
 • usuwanie i przywracanie stron i plików,
 • edytowanie i przenoszenie zabezpieczonych plików,
 • szybkie wycofywanie zmian,
 • zabezpieczanie i odbiezpieczanie stron,
 • oznaczanie wersji jako przejrzanej na wiki, które posiadają włączoną funkcję patrolowania ostatnich zmian.
 • usuwanie komentarzy

Użytkownicy w tej grupie posiadają plakietkę „Moderator treści” na stronie profilu.

Rollback

Każdy może dokonać rewertu, jednak jest to procedura dość czasochłonna, jeśli wykonywana jest ręcznie. Można nadać specjalne prawa, dzięki którym użytkownicy nabędą opcję szybkiego cofania zmian jednym kliknięciem z poziomu ostatnich zmian czy strony wkładu użytkownika.

Należy zaznaczyć, że każdy administrator posiada prawo rollback domyślnie. Użytkownicy posiadający tylko rollback są zazwyczaj użytkownikami, którym uprawnienia administratora nie są jeszcze potrzebne.

Rollbacków (użytkowników z prawami rollback) można znaleźć za pomocą Specjalna:Użytkownicy, ale domyślnie nie mają specjalnej plakietki na stronie profilu.

Założyciel

Główny artykuł: Pomoc:Założyciele

Założycielem jest osoba, która zainicjowała istnienie wiki. Automatycznie posiada uprawnienia biurokraty i administratora.

Boty

Główny artykuł: Pomoc:Boty

Botem jest automatyczny proces, skrypt lub program ułatwiający życie społeczności poprzez wykonywanie zaprogramowanych czynności. Konta oznaczone jako boty (tzw. „flaga bota”) są ukryte domyślnie na ostatnich zmianach, a po włączeniu ujawniania edycji bota, jego edycje będą sygnowane literą „b”.

Decyzje o nadaniu danemu kontu uprawnień bota powinna być przedyskutowana ze społecznością, aby uniknąć późniejszych nieporozumień. Flagę bota mogą nadać helperzy oraz pracownicy.

CheckUser

Główny artykuł: Pomoc:CheckUser

Narzędzia CheckUser pozwalają sprawdzić IP danego konta i edycje z niego wykonane. Przydatne są w identyfikowaniu użytkowników nadużywających wielu kont. Narzędzie CheckUser automatycznie posiadają członkowie grup FANDOM Utilities oraz SOAP. Jako osobne uprawnienie przyznawane jest na drodze wyjątku administratorom poszczególnych wikii.

Globalne uprawnienia

Boty-global

Niektóre boty operowane lub utworzone przez FANDOM, posiadają flagę bota na wszystkich wiki. Są to głównie boty obsługujące automatyczne edycje, np. przy tworzeniu nowej wiki.

SOAP

Soapgrouplogo.png

Główny artykuł: Pomoc:Spam Obliteration and Prevention

Spam Obliteration and Prevention, w skrócie „SOAP”, są użytkownikami, którzy zwalczają spam i wandalizm na Fandomie, w związku z czym posiadają na każdej wiki narzędzia podobne do tych, co administratorzy. Jeśli zauważysz gdzieś wandalizm, zgłoś go na SOAP Wiki.

Helperzy

Główny artykuł: Pomoc:Helperzy

Badge-Helper.svg

Helperzy są wolontariuszami lub praktykantami pracującymi dla Fandomu. Posiadają prawa administratora i biurokraty na wszystkich wiki oraz kilka dodatkowych funkcji. Rozpoznasz ich po specjalnym znaku (

).

Menadżerowie wiki

Menadżerowie wiki to niepełnoetatowi pracownicy Fandomu przypisani do określonych wiki. Są tutaj aby wspierać i wspomagać rozwój wiki oraz służyć jako bezpośredni łącznik z pełnoprawnym personelem. W związku z tym posiadają rozszerzone uprawnienia na wszystkich wiki na Fandomie, a ich pełną listę znaleźć można na Special:ListGlobalUsers/wiki-manager. Menadżerowie wiki posiadają plakietkę „⧼USER-IDENTITY-BOX-GROUP-WIKI-MANAGER⧽” w profilu.

Globalni moderatorzy Dyskusji

Główny artykuł: Pomoc:Globalni moderatorzy Dyskusji

Badge-GlobalDiscussionsModerator.svg

Globalni moderatorzy Dyskusji to grupa użytkowników posiadających uprawnienia powiązane z Dyskusjami. Zajmują się zarządzaniem i budowaniem społeczności oraz sprawami społeczności, skupiając się na funkcji Dyskusji. Zostają przydzieleni do społeczności, które poprosiły o pomoc lub zostały zidentyfikowane przez pracowników. Użytkownicy w tej grupie posiadają plakietkę „⧼USER-IDENTITY-BOX-GROUP-GLOBAL-DISCUSSIONS-MODERATOR/PL⧽” w profilu.

FANDOM Staff

Badge-Staff.svg

Staffowie są zatrudnionymi pracownikami Fandomu. Mają pełne prawa na każdej wiki, wraz z prawem odwoływania biurokratów. Często ich podpisy są sygnowane specjalnym znakiem (

). Aby skontaktować się ze staffami, użyj: Specjalna:Kontakt.

FANDOM Utilities

Grupa ta, składająca się głównie z pracowników Fandomu i helperów o większym stażu, posiada dostęp do specjalnej grupy narzędzi pozwalających im dostosowywać niektóre ustawienia konkretnych wiki.

Wolontariusze treści

Wolontariusze treści to użytkownicy, którzy dysponują dodatkowymi narzędziami do pracy nad zadaniami związanymi z treścią w społecznościach innych niż anglojęzyczne. Do ich narzędzi należą między innymi edytowanie i przenoszenie w pełni chronionych stron, plików oraz kreatora motywu.

Community Council

Główny artykuł: Pomoc:Community Council

Council.svg

Councile są wybraną przez personel grupą użytkowników zajmującą się m.in. testowaniem nowych funkcji na Fandomie. Użytkownicy z uprawnieniami councila zyskują dostęp do Community Council Wiki i nie posiadają żadnych dodatkowych przywilejów. Można ich rozpoznać po globalnym tagu „⧼USER-IDENTITY-BOX-GROUP-COUNCIL⧽”.

Vanguard

Główny artykuł: Pomoc:Vanguard

Vanguard.svg

Vanguardzi to grupa wolontariuszy gotowa pomóc twojej społeczności z migracją oraz dostosowaniem treści do najszerszego możliwego zakresu urządzeń. Możesz ich często spotkać na Portability Hubie.

Authenticated

Authenticated to użytkownicy, których tożsamość została zweryfikowana, a konta należą do oficjalnych spółek, producentów gier itd. Dany użytkownik musi zostać zweryfikowany przez personel Fandomu przed nadaniem uprawnień. Użytkownicy tej grupy są wyróżnieni tagiem „⧼USER-IDENTITY-BOX-GROUP-AUTHENTICATED⧽” na profilu.

Volunteer Developers

Program Volunteer Developers obejmuje uzdolnionych technicznie członków społeczności Fandomu chcących przyczynić się do jego rozwoju, nie tylko administrując wiki oraz edytując, a także naprawiając błędy i programując nowe funkcje. Wolontariusze z tej grupy są wyróżnieni tagiem „⧼USER-IDENTITY-BOX-GROUP-VOLDEV⧽” na swoim profilu.

Znajdowanie danych grup

Wystarczy wybrać na stronie Specjalna:Użytkownicy odznaczyć daną grupę. Po puszczeniu danego formularza ukaże się lista użytkowników o danych prawa i wymaganiach aktywności edycyjnej.

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement