Centrum Społeczności
Advertisement

VisualEditor

VisualEditor umożliwia dokonywanie edycji prosto i szybko. Interfejs zawsze stara się oddać wygląd artykułu takim, jaki będzie po opublikowaniu zmian.

O ile nie zmieniłeś domyślnego edytora w preferencjach, przycisk „Edytuj” automatycznie uruchomi VisualEditor. VisualEditor nie odświeża całej strony w Twojej przeglądarce — po załadowaniu edytora pasek narzędzi pojawia się na górze strony, a kursor na początku tekstu.

Dokonywanie edycji

Po użyciu przycisku „Edytuj”, możesz zacząć wprowadzać tekst do dodania. Pasek narzędzi umożliwia proste modyfikacje tekstu, takie jak VE Bold button.pngpogrubienie, VE Italic button.pngkursywa, a także dodanie różnych rodzajów nagłówków. Pozostałe opcje, dostępne są w podmenu VE format button.png„Więcej”, pozwalają na:

 • Indeks górny;
 • Indeks dolny;
 • Przekreślenie tekstu;
 • Podkreślenie tekstu;
 • Zmniejszenie/zwiększenie wcięcia;
 • Wyczyszczenie stylu.

Opcja sprawdzania pisowni w Twojej przeglądarce zostanie wykorzystana w trakcie wprowadzania tekstu; w większości przypadków oznacza to podkreślenia słów zawierających błędy.

UWAGA: Wikitekst nie jest obsługiwany przez tryb wizualny VisualEditora – aby dowiedzieć się więcej, zobacz #edycja źródła.

Wstawianie linków

Pasek narzędzi posiada także narzędzie dodawania linków VE Link button.png, które można wykorzystać do tworzenia odnośników do innych stron na wiki.

By utworzyć link, zaznacz tekst i użyj przycisku. W okienku, które się pojawi, wybierz artykuł, do którego kierował będzie link. Aby utworzyć wewnętrzny link, zacznij wpisywać tytuł artykułu. Chcąc dodać link zewnętrzny, wpisz pełen adres URL (wraz z częścią http://). Gdy skończysz, naciśnij enter lub kliknij gdzieś poza okienkiem aby je zamknąć. Kliknij linkujący tekst ponownie, aby dokonać zmian.

Dodawanie obrazów i filmów

Narzędzie do wstawiania obrazów, z widoczną kolejką po prawej stronie

Szczegóły obrzu po przesłaniu

Korzystając z przycisków na pasku narzędzi VisualEditora, możesz dodawać do artykułu zdjęcia, filmy czy galerie..

 • By przesłać obraz, przeciągnij go do okna dialogowego lub naciśnij przycisk „Prześlij”;
 • By dodać wideo, wklej adres URL jednej z wspieranych stron w pole w górnej części okna.
 • Przeszukuj wiki w poszukiwaniu obrazów i filmów poprzez wyszukiwarkę w górnej części okna. Wyniki zostaną wyświetlone pod polem wyszukiwania. Wybierz jedno lub kilka zdjęć, by dodać je do „kolejki” – elementy do niej dodane będą oznaczone na liście wyników znakiem VE-MediaAdded.png w prawym górnym rogu.

Po kliknięciu obrazu lub wideo z kolejki po prawej stronie, zostaną wyświetlone dodatkowe szczegóły na tego temat, w tym możliwość usunięcia obrazu lub wideo z kolejki, zmiany jego nazwy czy licencji.

Gdy skończysz, naciśnij przycisk „Zapisz zmiany” w prawym dolnym rogu – wtedy miniatury plików zostaną dodane do artykułu – domyślny rozmiar obrazów do 220px, a filmów - 330px.

Po wstawieniu pliku do artykułu, możesz go przenosić lub zmień rozmiar zaznaczając go i używając kursora myszki. Naciśnięcie Shift pozwala na zmianę wymiarów z dokładnością do 10px. Ponadto możesz edytować podpis pliku poprzez zaznaczenie obrazu i wybranie ikony VE-MediaIcon.png w prawym górnym rogu. Początki i końce akapitów będą zaznaczone poziomą linią.

Zobacz też inne opcje manipulacji plikami z użyciem wikitekstu.

Inne zmiany

Edycja szablonu poprzez VisualEditor

 • Dodaj nowy szablon korzystając z ikony VE-TransclusionIcon.png w menu „Więcej”.
  • Jeśli chcesz dodać infobox, użyj ikony VE-TemplateIcon.png, która wyświetli listę wszystkich przenośnych infoboksów na wiki.
  • Edytuj istniejący szablon zaznaczając go i klikając na ikonkę transkluzji w jego prawym górnym rogu.
 • Wybierz jedną z ikon list VE list button.png, aby utworzyć numerowaną lub nienumerowaną listę.
 • Dodaj kategorie poprzez menu ustawień strony VE-ustawienia.png.
 • Dodaj przypisy korzystając z opcji „Przypis” VE-ReferenceIcon.png w menu „Więcej”.
  • Edytuj istniejące przypisy zaznaczając sekcję przypisów i klikając ikonkę przypisów w w jej prawym górnym rogu.

Edycja źródła

Okno edycji źródła VisualEditora

Aby uzyskać dostęp do źródła dokumentu, wymierz edytor źródłowy VE-SourceMenu.png poprzez menu ustawień strony VE-ustawienia.png. Gdy dokonasz zmian, naciśnij przycisk „Zapisz zmiany” w prawym dolnym rogu – wtedy powrócisz do głównego okna VisualEditora, który naniesie wprowadzone zmiany na podgląd artykułu.

UWAGA: Jeśli masz problem z ładowaniem edytora źródłowego, spróbuj zamknąć go klawiszem Esc i otworzyć ponownie.

Zobacz też

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement