Centrum Społeczności
Advertisement

VisualEditor w akcji

VisualEditor na urządzeniach mobilnych

VisualEditor umożliwia dokonywanie edycji prosto i szybko. Interfejs zawsze stara się oddać wygląd artykułu takim, jaki będzie po opublikowaniu zmian.

O ile nie zmieniłeś domyślnego edytora w preferencjach, przycisk „Edytuj” automatycznie uruchomi VisualEditor. VisualEditor nie odświeża całej strony w Twojej przeglądarce, zamiast tego zamienia samą stronę w pole edycji — po załadowaniu edytora pasek narzędzi pojawia się na górze strony, a kursor na początku tekstu.

Dokonywanie edycji

Po załadowaniu się edytora, od razu możesz zacząć wprowadzać tekst do dodania i dokonywać zmian. Pasek narzędzi umożliwia proste modyfikacje tekstu, takie jak pogrubienie, kursywa, podkreślenie oraz dodawanie list. Pozostałe opcje formatowania znajdują się w menu po lewej stronie paska narzędzi, umożliwiając przejście między standardowym akapitem, nagłówkami, cytatami lub tekstem preformatowanym. Rozwijane menu pod ikoną „T” posiada jeszcze więcej wyspecjalizowanych opcji formatowania, takich jak przekreślenie, bloki kodu, indeksy górne oraz dolne, kontrola rozmiaru czcionki, itd.

Narzędzia VisualEditora

Opcja sprawdzania pisowni w twojej przeglądarce zostanie wykorzystana w trakcie wprowadzania tekstu; w większości przypadków oznacza to podkreślenia słów zawierających błędy.

Poleca się dodawanie opisu dokonanych zmian w polu „Opisz swoje zmiany” na dole edytora przed kliknięciem przycisku „Zapisz”. Pomaga to innym edytorom zrozumienie, co próbowałeś zmienić. Można również skorzystać z opcji „Podgląd zmian”, która wyświetli różnicę wikitekstu przed zapisaniem.

Wstawianie linków

Okno dodawania linków

Pasek narzędzi posiada także narzędzie dodawania linków (ikona linku w postaci ogniw łańcucha) umożliwiające linkowanie do innych stron w obrębie tej samej wiki na Fandomie. Aby dodać link, możesz:

  • Kliknąć ikonę linków bez zaznaczania żadnego tekstu – będzie można wówczas wpisać planowaną stronę docelową linku w narzędziu, która zostanie również użyta jako tekst linku.
  • Wstawić dwa symbole nawiasów kwadratowych ([[), a następnie wpisać pożądaną stronę docelową w narzędziu.
  • Podkreślić tekst, a następnie kliknąć ikonę linku – spowoduje to zachowanie podkreślonego tekstu, lecz możesz wówczas skierować link do innej strony. Jeśli docelowy artykuł istnieje już na wiki, możesz po prostu zacząć wpisywać jego nazwę, a lista z sugestiami nazw stron pojawi się pod polem tekstowym. Gdy wszystko jest już gotowe, możesz wcisnąć enter lub kliknąć kursorem myszy w dowolny obszar ekranu, aby zamknąć okno dialogowe.
  • Użyć skrótu klawiszowego CTRL+K (Windows) lub CMD+K (Mac), aby otworzyć narzędzie wstawiania linków.

Najechanie na tekst linku pozwoli ci zmienić stronę docelową oraz tekst danego linku.

Dodawanie elementów

Przypisy, media oraz inne zaawansowane elementy mogą zostać dodane na stronę poprzez narzędzia edytora. Ikona przypisów w kształcie książki umożliwia dodawanie odniesień do artykułów, podczas gdy ikona obrazu pozwala na wyszukiwanie i dodawanie do stron zdjęć oraz filmów. Możesz przy jej użyciu także przesłać na wiki obrazu, lub skorzystać z opcji masowego przesyłania.

Okno zarządzania obrazem na stronie

Po dodaniu kliknięcie dowolnego z tych elementów otworzy okno edycji, w którym możesz nimi zarządzać. Pozycja obrazów oraz filmów na stronie może zostać zmieniona, możesz także dodać do nich przypisy lub tekst alternatywny, kontrolować ramki wokół nich i wiele więcej. Możliwe jest także zmienianie zawartości przypisów oraz dodanie ich do grup.

Aby dowiedzieć się więcej o kontroli nad pozycją oraz formatowaniem obrazów, zobacz Pomoc:Wikitekst#Manipulacja plikami.

Wstawianie

Rozwijane menu „Wstaw” umożliwia dodawanie do artykułów bardziej zaawansowanych objektów:

  • Infoboks: Wyświetla listę przenośnych infoboksów, które użytkownik może wstawić na stronę. Znajduje się tam również link umożliwiający stworzenie nowego infoboksu.
  • Szablon: Umożliwia przeszukanie całej przestrzeni nazw szablonów do osadzenia na stronie.
  • Tabela: Dodaje podstawową tabelę, którą następnie można rozwijać.
  • Komentarz: Dodaje notatkę widoczną tylko podczas edytowania strony.
  • Inne opcje:

Opcje artykułu

Rozwijane menu opcji

Ikona koła zębatego po prawej stronie paska narzędzi w edytorze otwiera menu, w którego można wybrać różne rodzaje zarządzania opcjami artykułu. Możesz tu zarządzać kategoriami, spisem treści artykułu, przekierowaniami, linkami językowymi jak również podejrzeć szablony osadzone na stronie i inne.

Jednym z ostatnich narzędzi na liście jest „znajdź i zamień”, które można tworzyć zarówno z poziomu rozwijanego menu jak i skrótem klawiszowym CTRL+F lub CMD+F (Mac). Na samym brzegu paska narzędzi po prawej stronie znajduje się ikona listy, po której kliknięciu wyświetlone zostają bardzo przydatne linki do stron takich jak Specjalna:Linkujące, Specjalna:Zmiany w linkowanych, Specjalna:Prześlij oraz Specjalna:Strony specjalne.

Otwieranie edytora źródłowego

Po prawej stronie ponad paskiem narzędzi edytora znajduje się rozwijana lista, w której można znaleźć instrukcje co do skrótów klawiszowych, przeczytać poradnik zaawansowanego użytkownika oraz przejść do edytora źródłowego. Edytor źródłowy umożliwia podgląd wikitekstu, na którym opiera się artykuł i modyfikowanie go bezpośrendio.

Dalsze kroki

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement