Centrum Społeczności
Advertisement

Wyróżnione filmy są wyświetlane u góry wybranych artykułów najpopularniejszych społeczności Fandomu, stanowiąc dodatkowy sposób na wyjaśnienie tematyki strony. Istniejące wyróżnione filmy zazwyczaj tworzone sa przez personel Fandomu a nie przez lokalne społeczności i nie są już więcej tworzone. Domyślnie filmy te nie sa widoczne dla zalogowanych użytkowników, a jedynie dla tych anonimowych.

Jak działa odtwarzacz filmów?

Na komputerach osobistych Wyróżnione filmy są wyświetlane u góry niektórych artykułów wybranych społeczności Fandomu. Są one dodawane przez personel Fandomu z wykorzystaniem specjalnych narzędzi, niedostępnych z poziomu MediaWiki.

Gdy użytkownik ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Australii lub Nowej Zelandii otworzy stronę z takim filmem, automatycznie wideo zaczyna być odtwarzane bez dźwięku. Filmy nie będą automatycznie odtwarzane poza tymi rynkami.

Automatyczne odtwarzanie może zostać wyłączone na jakiś czas, poprzez menu ustawień odtwarzacza. Wyłączenie dotyczy wszystkich filmów i wszystkich wiki w całej sieci Fandom.

Gdy użytkownik przewija stronę, w prawym dolnym rogu strony pojawia się mniejsza wersja odtwarzacza. Taki film może zostać wstrzymany w każdej chwili. Użytkownik może również zamknąć zmniejszone okienko odtwarzacza, jeśli nie jest mu potrzebne.

Wyróżniony film na Mass Effect Wiki

Na urządzeniach mobilnych, jeśli na stronie występują przenośne infoboxy, Wyróżniony film zostanie wyświetlony w jego wnętrzu i pozostanie na górze ekranu, gdy użytkownik zacznie przewijać artykuł. Jeśli jednak strona korzysta z nie-przenośnych infoboksów, bądź wcale nie zawiera infoboksu, film jest wyświetlany u góry ekranu i pozostaje widoczny przy przewijaniu.

Wyróżnione filmy na urządzeniu mobilnym

Rodzaje wyróżnionych filmów

Zespół, zajmujący się tworzeniem wideo, nadal eksperymentuje z ich rodzajami. Na razie produkujemy cztery główne typy treści wideo:

  • Specjalne filmy o wysokiej wartości produkcyjnej. Są to filmy, w które zespół Fandomu włożył dodatkowy wysiłek (prowadzący, efekty cyfrowe, lektor i tym podobne). Zostaną one użyte na najczęściej odwiedzanych stronach na kluczowych wiki. Mają one na celu zwrócenie uwagi na to, że użytkownicy są autorytetami w swoich fandomach. Przykładem takiego filmu jest „Will We Ever Visit the Andromeda Galaxy?” dla Mass Effect: Andromeda.
  • Szablonowe filmy z lektorem. Te filmy podążają za prostym formatem, który będzie zawierał nagrania i obrazy na dany temat oraz lektora. Mogą to być przedstawienia bohaterów lub listy, jak Najlepsze 5 momentów... dotyczących danego tematu. Przykłady to Newt Scamander i Lista zaklęć na angielskiej Harry Potter Wiki. Wraz z lektorem może pojawić się tekst.
  • Szablonowe filmy z tekstem. W przeciwieństwie do powyższego rodzaju, te filmy nie będą zawierać lektora, ale zawierają tekst. Jednym z przykładów może być Moana na Disney Wiki.
  • Filmy stron trzecich. To film, które nie zostały stworzone przez zespół Fandomu, ale są to oficjalne filmy wysokiej jakości, jak zwiastuny czy oficjalne poradniki do gier. Najlepszym przykładem są Prezentacje bohaterów na angielskiej League of Legends Wiki, jak Aatrox.

W dużej mierze Wyróżnione filmy są tworzone przez zespół producentów wideo złożony z pracowników Fandomu. Współpracują oni ze społecznością, dzięki czemu użytkownicy i administratorzy wiki mogą pisać skrypty lub, jeśli mają doświadczenie w produkcji, tworzyć filmy wideo.

Jakie są tego korzyści dla mojej wiki?

Internauci coraz częściej szukają informacji w formie wideo. Umożliwiają one szybki dostęp do informacji, stanowiąc dodatkowo formę rozrywki dla użytkownika. Fandom zawsze był źródłem informacji dla fanów i będzie nadal oferować je przy użyciu tekstu z dodatkiem filmów.

Dodatkowo reklamy umieszczone przed Wyróżnionymi filmami umożliwiają zespołowi Fandomu poprawienie jakości reklam w serwisie. Te reklamy sprawiają, że Fandom może usunąć część mniejszych reklam, co pozytywnie wpłynie na szybkość ładowania stron serwisu. Obecnie technicy Fandomu testują nowe ułożenie reklam, by ustalić jak powinien wyglądać ich nowy układ.


Zobacz też

Advertisement