Centrum Społeczności
Advertisement

Dobrze, gdy społeczność ma ustalone ogólne zasady, w jaki sposób ze sobą współpracują. Tworzy to podstawy zachowania na wiki. Istnieją ogólne wytyczne, jak bycie kulturalnym czy nie wandalizowanie artykułów, które są standardem na większości stron. Mogą się znaleźć konkretne punkty, które są odpowiednie dla ich projektu i użytkowników.

Większość typowych zasad są podobne do tych, które można znaleźć w każdej społeczności, czy to online, czy offline jak klub, gildia czy klan graczy, zespół sportowy. Nie służą one do twardego i szybkiego określenia zasad, a do ustanowienia reguł prowadzących zrównoważony rozwój i wzrost społeczności.

Zalecamy społecznościom na wprowadzanie ich własnych wytycznych i zasad, które pasują do ich tematu i społeczności, ale zachęcamy do kopiowania poniższych przykładów jako odskocznię przy budowaniu społeczności.

Przykładowe wytyczne

Nie zwlekaj! Nie bój się zacząć. Każdy może tutaj rozpocząć przygodę z edytowaniem, po prostu kliknij edytuj i działaj.

Współpraca jest kluczowa. Wiki opierają się na idei, że grupa ludzi, razem, ma większą wiedzę niż jednostka. Oznacza to, że współpraca z innymi jest kluczem do stworzenia udanej społeczności. Współpraca oznacza, że razem budujecie, projektujecie i podejmujecie decyzje. Nikt nie jest właścicielem ani nie rządzi wiki. Raczej jest ona budowana, wspierana i jest własnością wszystkich członków społeczności.

Miej otwarty umysł i zakładaj dobrą wolę. Ponieważ wiki są otwarte do edycji dla każdego, użytkownicy z dowolnymi opiniami i poziomem umiejętności są mile widziani. Uważamy, że większość ludzi, którzy edytują wiki, chce pomóc, a nie zaszkodzić. Jeśli tak by nie było, to projekt jest skazany na porażkę od samego początku. Jeśli myślisz, że jest jakiś problem, najpierw skontaktuj się z tym użytkownikiem, dopiero później podejmuj dodatkowe kroki.

Bądź miły. Bycie przyjaznym i miłym pomaga, niezależnie od sytuacji. Przywitaj się z innymi, pomagaj, gdzie potrafisz i zapytaj o pomoc, jeśli jej potrzebujesz. Bycie miłym potrafi znacząco wpłynąć na wzrost i sukces społeczności.

Witaj nowych użytkowników. Każdy musi gdzieś zacząć. Jeśli nowy użytkownik przypadkiem wykonał niepoprawną edycję bądź wyrozumiały. Lepiej pomóc tłumacząc, w czym problem, dzięki czemu ktoś będzie mógł się od Ciebie nauczyć, niż zostawić mu niemiłą wiadomość. Przypomnij sobie swoje początki i jak bardzo przyjazne nastawienie i rady potrafią zdziałać.

Daj innym znać! Społeczność jest tak mocna, jak wszyscy jej członkowie. Im więcej ich jest, tym silniejsza (i skuteczniejsza) się stanie. Dlatego zaproś przyjaciół, rodzinę, kolegów ze szkoły i innych, którzy mogą być zainteresowani. Szerz wieści na Facebooku, Twitterze, forach, blogach na ten sam temat czy innym miejscach, gdzie mogą przebywać ludzie zainteresowani tematem.

Poproś o pomoc. Jeśli nie wiesz, co robić albo potrzebujesz pomocy, po prostu poproś. Jest wiele źródeł na Fandomie gdzie możesz ją uzyskać, jak strony pomocy, Dyskusje na Centrum Społeczności czy lokalna administracja. Nie ma czegoś takiego, jak nieistotne pytania.

Nie kopiuj treści. Czy chcesz dodać treść do Fandomu, czy wziąć ją stąd (lub dowolnej innej strony), pamiętaj, żeby poprawnie określić autorów tych treści. Nie zakładaj, że wszystko w internecie można sobie zabrać. Upewnij się, że masz pozwolenie na wykorzystanie czegoś przed użyciem i przestrzegasz zasady uznania autorów. Wszyscy lubią, gdy uzna się ich włożoną ciężką pracę.

Nie używaj wiki do spamowania swoimi linkami. Wiki to świetne miejsce do budowania treści na konkretny temat, a nie miejsce na spamowanie linkami do Twojego najnowszego produktu lub materiałów niezwiązanych z tematem. Spam zostanie usunięty, więc po prostu go nie dodawaj.

Nie karm trolli. Oznacza to, że za każdym razem, gdy odpowiadasz tym, którzy próbują zniszczyć Twoją pracę, dajesz im to, czego chcą. Im więcej to robisz, tym bardziej będą wracać po więcej. Najlepiej być opanowanym i ograniczać kontakt z wandalami. Im mniej poświęcasz im uwagi, tym większa szansa, że sobie pójdą. Nie baw się z wandalami w gierki, bo to tylko zabawa dla nich.

Żadnych ataków osobistych. Nie atakuj innych i nie publikuj informacji osobistych. Wiki służą jako miejsce do współpracy z innymi wokół tematów, które Cię interesują. Strony, które są wyłącznie atakami na jakąś osobę, zostaną usunięte. Wlicza się w to treści dodawane w artykułach i wiadomości do innych użytkowników.

Zawsze pamiętaj, że społeczności online składają się z prawdziwych ludzi. Pomimo że są w sieci, to ciągle społeczność, w której udzielają się ludzie. Niemiłe komentarze, agresywne zachowanie i wandalizmy wpływają na prawdziwych ludzi. Jeśli nie powiedziałbyś komuś czegoś w twarz, nie pisz tego tutaj. Jeśli zaś łamie to Zasady Użytkowania, nie pisz tego w ogóle.

Nie zapominaj czerpać przyjemności! Nasza społeczność to miejsce do rozrywki, poznawania nowych ludzi oraz dowiadywania się więcej na Twoje ulubione tematy. Wymaga to poważnej pracy, ale zawsze należy pamiętać, że powinno sprawiać Ci to przyjemność.

Zobacz również

Dalsze wsparcie

Szukasz dalszego wsparcia lub masz pytanie? Sprawdź poniższe linki, aby dowiedzieć się więcej.

Advertisement