FANDOM


Administratorzy mogą zabezpieczać niezabezpieczone strony. Zabezpieczenie strony lub pliku oznacza, że użytkownicy niebędący administratorami nie będą mogli jej edytować. Możliwe jest także półzabezpieczenie co oznacza, iż edytować półzabezpieczoną stronę będą mogli tylko zarejestrowani od minimum czterech dni użytkownicy.

Zdecydowana większość stron na wszystkich wiki powinna pozostać otwarta do edycji dla każdego i niezabezpieczona. Strony jednakże mogą być czasowo lub na stałe zabezpieczone z powodów prawnych (np. teksty licencji, aby nie były zmieniane) albo w przypadku zmasowanych wandalizmów lub wojen edycyjnych.

Dziedziczenie zabezpieczenia

Dziedzicz.-zabezp

Formularz zabezpieczania z zaznaczoną, czerwoną ramką, funkcją dziedziczenia zabezpieczenia

Dziedziczenie zabezpieczenia jest formą zabezpieczania stron, która obejmuje swym działaniem takie strony jak szablony czy grafiki, które używane są na stronie zabezpieczanej. Przy włączonej funkcji dziedziczenia, zabezpieczenie strony spowoduje automatyczne zabezpieczenia wszystkich wyżej wspomnianych form na takich samych zasadach co strona zabezpieczana.

Kiedy wandalizowany jest szablon, zwłaszcza używany na stronie zawierającej wiele szablonów, może nie być tak oczywiste na pierwszy rzut oka, w której stronie znajduje się niepożądana edycja. Przez takie zjawisko strona pozostaje dłużej zwandalizowana, co jest oczywiście zjawiskiem wysoce negatywnym.

Jak włączyć dziedziczenie zabezpieczenia?

Wystarczy kliknąć przycisk zabezpiecz znajdujący się w menu Edytuj nad artykułem, a następnie w oknie funkcji włączyć Dziedziczenie zabezpieczenia – zabezpiecz wszystkie strony zawarte na tej stronie. Funkcja ta działa tylko dla zabezpieczenia stopnia tylko administratorzy. Na innych poziomach włączenie funkcji jest niemożliwe.

Podstawy do zabezpieczenia

 • Często wandalizowane strony, takie jak strony główne na dużych wiki.
 • Logo i Favikona w celu zapewnienia ich integralności i spójności z treścią wiki.
 • Strony dotyczące praw autorskich i zawierające teksty licencji.
 • Strony interfejsu w przestrzeni MediaWiki (są zabezpieczone automatycznie).

Tymczasowe zabezpieczenie może być użyte:

 • Na prośbę, aby ochłodzić wojnę edycyjną.
 • Aby zapobiec edytowaniu stron lub plików przez upartych wandali lub zbanowanych użytkowników.

Nie ma potrzeby zabezpieczać osobistych stron .css i .js, takich jak user/monobook.css lub user/wikia.js. Tylko użytkownicy, do których należą te strony, są w stanie je edytować (oraz administratorzy). (Aby uzyskać więcej informacji, zobacz dotyczącą tego pomoc).

Zasady

 1. Nie popełnij częstej pomyłki, jaką jest niepotrzebne zabezpieczanie strony. Przykładowo, nie zabezpieczaj strony tylko dlatego, że to strona główna (zobacz dotyczącą tego pomoc).
 2. Nie edytuj tymczasowo zabezpieczonej strony z wyjątkiem umieszczania na niej informacji o zabezpieczeniu.
 3. Nie zabezpieczaj strony, w dyskusję o której jesteś zaangażowany, na swojej wersji, aby zakończyć spór. Uprawnienia administratora nie są jednocześnie przywilejami edytora. Administratorzy powinny jedynie służyć swoimi uprawnieniami całej społeczności.
 4. Unikaj faworyzowania jednej z wersji artykułu, chyba, że inna wersja jest wandalizmem.
 5. Tymczasowo zabezpieczonej strony nie pozostawaj zabezpieczonej na długo.
 6. Strony dyskusji i strony dyskusji użytkowników powinny być zabezpieczane tylko w szczególnych okolicznościach.
 7. Zabezpieczenie strony na jakiejkolwiek wersji nie oznacza poparcia wyrażonego dla tej wersji i prośby o edycję nie powinny być prośbami o zrewertowanie strony do jakiejś wcześniejszej wersji.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.