Centrum Społeczności
Advertisement

Wikie są projektami społecznościowymi, na których ludzie z całego świata mogą się spotkać i współpracować w opisywaniu pasjonującego ich tematu. Jest zatem oczywiste, że możesz niekiedy nie zgadzać się z tym, co robi inny użytkownik. Trzeba pamiętać, żeby zakładać dobrą wolę. Większość ludzi jest na wiki po to, żeby ją rozwijać, a nie niszczyć!

Co to jest dobra wola?[]

Założyć dobrą wolę oznacza przyjąć, że ktoś stara się pomóc wiki, nawet jeśli uważasz, że zrobił coś złego. Ktoś mógł zrobić coś złego ze swojej niewiedzy bądź po prostu przez przypadek. Zakładanie dobrej woli oznacza przyjęcie, że inni nie działają złośliwie, i że starają się jak mogą dla większego pożytku całej społeczności.

Nawet jeśli czyjąś edycję trzeba wycofać, nie oznacza to, że ta osoba nie miała dobrych intencji. Do nieporozumień podchodź z poczuciem, że dana osoba po prostu chce pomóc. Bądź przyjacielskim, szczerym i troskliwym głosem społeczności, zamiast zakładać, że ktoś, kto robi coś inaczej niż ty, usiłuje zniszczyć wikię.

Zakładanie dobrej woli w przypadku nowych użytkowników[]

Zmiana czytelnika w edytora bywa naprawdę trudna, a przycisk "Publikuj" może bardzo onieśmielać, gdy wiesz, że twoją pierwszą edycję może zobaczyć cały świat. Dlatego też pamiętaj, by być cierpliwym wobec nowych, bo najprawdopodobniej nie są obeznani z kulturą i zasadami panującymi na wiki. Zjawiają się, bo bardzo chcą dołączyć, ale mogą nie rozumieć narzędzi lub kodów, do których jesteś przyzwyczajony i zapewne nie przeczytali regulaminu twojej wiki – niezależnie od tego, jak bardzo chciałbyś, żeby to zrobili. Łatwo jest wtedy ulec frustracji i zniecierpliwieniu, ale każdemu trzeba dać szansę nauczenia się – i to w najdogodniejszym dla niego tempie.

W sytuacji, gdy można założyć, że ktoś popełnił błąd, działając w dobrej wierze, popraw go, dodając w opisie zmian spokojne, uprzejme wyjaśnienie; możesz też zostawić wiadomość w dyskusji lub na tablicy tej osoby. Nie rewertuj strony bez żadnego wyjaśnienia i przede wszystkim nie oznaczaj edycji jako wandalizm, chyba że jej autor naprawdę miał złe intencje. Poinformowanie użytkownika, co zrobił źle, pomaga mu stać się lepszym edytorem. Ponadto otrzymanie powiadomienia o nowej wiadomości pokazuje mu, że ktoś zadał sobie trud przeczytania tego, co napisał, stanowiąc świetną zachętę do dalszego edytowania. Świadomość, że ktoś przeczytał nasz tekst, jest świetna, i może sprawić, że ludzie zaangażują się w rozwijanie interesujących ich wiki.

Mówiąc krótko: nie zachowuj się tak, jakby błąd był umyślnym wandalizmem. Możesz poprawiać błędy użytkowników, ale ich nie besztaj. Udzielaj informacji, nie onieśmielaj. Po co odstraszać ludzi, których chciałbyś zatrzymać na swojej wiki?

W przypadku nieporozumienia[]

Różne osoby mogą mieć różne opinie co do tego, co jest najlepsze dla danej wiki. Kiedy się z kimś nie zgadzasz, możesz zacząć odnosić wrażenie, że ta osoba jest złym edytorem, ale prawie nigdy nie jest to prawda, jeśli użytkownika naprawdę interesuje temat wiki. W zakładaniu dobrej woli chodzi o intencje, nie o czyny. Nawet jeśli ktoś się myli, to nie znaczy, że próbuje coś zniszczyć.

Kiedy irytuje cię czyjaś edycja lub wiadomość, zatrzymaj się na chwilę i załóż, że ta osoba chce tylko pomóc. Odsunięcie frustracji na bok pomoże ci zrozumieć, co chce osiągnąć tamten użytkownik, i zachować się wobec niego bardziej uprzejmie. To pozwala unikać nieporozumień i zapobiegać eskalacji już istniejących problemów.

Ludzie mogą chcieć dobrze, robiąc rzeczy, które reszta społeczności uważa za niemądre; powinieneś na spokojnie przedyskutować z nimi ich działania i w miarę możliwości szukać kompromisów. Nie powinieneś natomiast oskarżać takich osób o wandalizm czy sabotaż. Twórz kulturę porozumienia, nie potępienia.

Uwaga dla administratorów[]

Rozmawiając z edytorami, powinieneś być zawsze przyjacielski i cierpliwy. Pokaż im, że wierzysz w ich dobre intencje niezależnie od tego, czy są nowicjuszami, czy weteranami. To zapobiega większości konfliktów (albo przynajmniej je łagodzi) i zaskarbia ci zaufanie społeczności. W ten sposób dajesz też przykład innym użytkownikom, w tym administratorom, co w dalszej perspektywie prowadzi do serdeczniejszej, bardziej pozytywnej atmosfery na wiki.

Kiedy ktoś, mając dobre intencje, robi coś, co ci się nie podoba, powinieneś zacząć od wiadomości w dyskusji lub na tablicy tego użytkownika. Nie przechodź od razu do blokowania go ani do usuwania czy zabezpieczania strony – i nigdy nie używaj narzędzi i statusu administratora, żeby w przypadku nieporozumienia postawić na swoim. Pamiętaj, że na wiki wszystko można cofnąć, i nie będzie tragedii, jeśli zostawisz niechcianą edycję czy stronę na czas krótkiej rozmowy z danym edytorem.

Oczywiście, są też użytkownicy, którzy faktycznie mają złe intencje; ufamy, że administratorzy użyją zdrowego rozsądku i dostępnych narzędzi do poradzenia sobie z nimi. Założenie dobrej woli ma jednak wielką moc. Zdziwiłbyś się, jak często nawet w przypadkach oczywistych wandalizmów, uprzejme ostrzeżenie wystarczy, by delikwent przestał szkodzić, a nawet przeprosił. Niektórzy wandale to po prostu znudzeni czytelnicy, którzy sądzą, że nikt nie zauważy, albo że są nieprzyjemni wobec realnych osób.

Wybitnie złośliwe przypadki spamu, wandalizmu i trollowania są zwykle oczywiste; administrator może im szybko zaradzić, np. blokadą. Zdecydowana większość ludzi chce pomóc twojej wiki, ale raz na jakiś czas trafi się ktoś, kto będzie wandalizował na złość innym.

Ostatnia rada[]

Pamiętaj, że każdy, z kim się stykasz, ma uczucia. Każdy może ci pomóc budować społeczność, jeśli pokażesz mu, że jego praca jest dostrzegana i doceniana. Staraj się zawsze zakładać dobrą wolę, a twoją nagrodą będzie prężna społeczność na wiki!

Advertisement