Centrum Społeczności
Advertisement

Aby zapewnić, że wszyscy użytkownicy chcący w dobrej wierze wnosić wkład na wiki mogą to robić, od 1 kwietnia następujące zasady dotyczące nakładania blokad na wiki będą obowiązywały globalnie i wszystkie wiki będą zobligowane do ich przestrzegania:

 • Zasady na wiki muszą być zdefiniowane i łatwe do znalezienia. Zasady nie mogą także naruszać Zasad Użytkowania Fandomu lub być nadmiernie restrykcyjne.
 • Blokady można nakładać jedynie w związku z naruszeniem określonego regulaminu lub Zasad Użytkowania Fandomu.
 • Członkowie społeczności muszą być traktowani z szacunkiem. Nadużywanie statusu administratora w celu dokuczania innym członkom społeczności nie będzie tolerowane.
 • Naruszenie tej polityki może poskutkować odebraniem lokalnych uprawnień administratora, a w skrajnych sytuacjach także podjęciem dodatkowych działań dyscyplinarnych.

Uwaga: Choć planujemy wdrożenie tej polityki w życie wraz z dniem 1 kwietnia, nadużycie pozycji administratora mające miejsce pomiędzy tym ogłoszeniem a rozpoczęciem obowiązywania polityki może zostać przejrzane wraz z podjęciem odpowiednich działań. Nie działa jednak do tyłu od momentu opublikowania tego ogłoszenia.

Porady dotyczące pisania dobrych zasad

 • Używaj przykładów: Co oznacza „złe zachowanie” w kontekście Twojej wiki? Czy to atak osobisty? Używanie określonego języka? Czy twoja wiki zezwala na używanie przekleństw? Daj użytkownikom odpowiedni kontekst, aby mogli zrozumieć zasady.
 • Nie bój się zostawić pewnych spraw własnemu osądowi: Dobrą zasadą jest „Nie działaj na szkodę pracy wiki” a dobrą praktyką przy egzekwowaniu tej zasady będzie ostrzeżenie użytkownika, jednocześnie tłumacząc mu, co zrobił nie tak, zamiast bezpardonowowego blokowania użytkownika, który nie wiedział, że na wiki obowiązują procedury dotyczące określonego typu stron na wiki.

Ułatw ich szukanie: Umieść link na stronie głównej. Miej na uwadze ducha wiki: Wiki są projektami, których serce stanowi współpraca społeczności. Nie są blogiem lub Twoją osobistą stroną. Czynienie zasad tak restrykcyjnymi, aby odstraszyć kogokolwiek innego od edytowania, nie jest dozwolone.

Potrzebujesz pomysłów na zasady?

Bez żadnej konkretnej kolejności, poniżej znajduje się kilka dobrych zasad od naszego globalnego menedżera społeczności, utworzonych na podstawie jego lat doświadczenia w prowadzeniu raczej dużych internetowych społeczności:

 • Zachowuj się kulturalnie: Nie atakuj personalnie innych ludzi. Jeśli musisz skrytykować argument innego użytkownika, zrób to bez atakowania go jako osoby. Nie używaj nieodpowiedniego języka, włączając w to wyrazy obelżywe mające poniżać inną osobę bądź grupę osób w oparciu o płeć, rasę, orientację seksualną, narodowość, religię, itd.
 • Bądź produktywnym członkiem społeczności: Wnoś wkład na wiki zgodnie z ustalonymi procedurami i konwencjami. Potrzebujesz pomocy? Zapytaj administratora! Zakłócanie pracy wiki „wojnami edycyjnymi” spowodowanymi różnicami w opiniach pomiędzy użytkownikami bądź grupami użytkowników nie jest pomocne.
 • Nie prowadź nadmiernej autopromocji: Wiki jest rozwijanym przez społeczność zasobem wiedzy na dany temat. NIE jest ona miejscem do reklamowania Twojej powiązanej strony, kanału na YouTube, bloga, mediów społecznościowych itd. Chcesz dowiedzieć się, czy Twój link będzie mile widziany? Zapytaj administratora!
 • Nie dokuczaj innym użytkownikom: Jeśli ktoś prosi cię, abyś zaprzestał publikowania określonych treści na jego tablicy, uszanuj prośbę tej osoby. To jej tablica.
 • Respektuj wytyczne społeczności dotyczące formatowania: Jeśli społeczność ma ustalone formatowanie, ważne jest, aby się do niego stosować, w szczególności gdy dotyczy to spoilerów.

Jak odwoływać się od blokady

Administratorzy

W większości przypadków zachęcamy administratorów do pozostawiania tablic wiadomości zablokowanych osób otwartymi, aby umożliwić im odwołanie się od blokady. Oczywiście istnieją pewne wyjątki, takie jak:

 • Spamerzy
 • Osoby łamiące Zasady użytkowania
 • Osoby sprawiające poważne problemy w pracy wiki
 • Użytkownicy poniżej wymaganego wieku, w Polsce wynoszącego 16 lat (w przypadku takich użytkowników poleca się też kontakt z helperami)
Edytorzy

Czy rozmawiałeś już z administratorem na wiki? Jeśli nie, zrób to, pamiętając o dobrej wierze podczas prowadzenia dyskusji. Możesz napisać do administratora na Centrum Społeczności. Zakładanie dobrej wiary oznacza też danie czasu na odpowiedź – odwoływanie się do helperów lub personelu bez dania administratorowi odpowiedniego czasu nie będzie uznawane za założenie dobrej woli. Minimum powinno wynosić co najmniej 24 godziny.

Pisz zgłoszenia dotyczące blokad tylko wówczas gdy włożyłeś w dobrej wierze wysiłek, aby przedyskutować blokadę z administratorami (lub jeśli nie możesz tego zrobić) a blokada jest dłuższa, niż na 2 tygodnie. Jeśli spełniasz te warunki, przyjrzymy się sprawie. Musisz podać w zgłoszeniu link do wspomnianej dyskusji.

Advertisement